Araç Muayene Ücreti

Araç Muayene Ücreti
Araç Muayene Ücreti

Araç muayene ücreti her yıl değişmekte ve o yılın fiyatı, belirli kurumlar tarafından açıklanmaktadır. Araç muayene ücretleri TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı aracılığıyla açıklanmaktadır.

Ülkemizin birçok şehrinde araç muayene istasyonları bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok ilçede de araç muayene istasyonları bulunmaktadır. Araç muayene fiyatları dönemin şartlarına ve ekonomisine bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Gerekli kurumlar, ilgili araştırmaları yaptıktan sonra araç muayene ücretini belirler ve kamuoyuna duyururlar. Bu yılın, 2022 yılının araç muayene ücreti de TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanmıştır.

2022 Araç Muayene Ücreti

Araç muayene ücreti her geçen yıl güncelleniyor. Bu yıl için de yeni bir araç muayene ücreti belirlendi. İlgili kurumlar 2022 yılı için araç muayene ücretinin % 36,2 miktarında zamlandığını açıkladı. 2022 araç muayene ücreti ilgili kurumlar tarafından 507,40 TL olarak açıklandı. Araç sahipleri, araçlarının zorunlu bakım günü geldiği zaman bu ücreti ödemeleri gerekecek. TÜVTÜRK tarafından yapılan kontrollerin sonunda aracınız belirli raporlar alır. Bu raporlar kusursuz, kusurlu ve hafif kusurlu olarak verilir.

Aracınız kusursuz rapor aldığı zaman herhangi bir sorunun olmadığını ve aracınızı gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebileceğinizi anlayabilirsiniz. Aracınız hafif kusurlu rapor almışsa, bu durumda da muayeneden geçtiğini anlayabilirsiniz fakat yaşanılan eksikliklerin giderilmesinde fayda olacaktır.

Aracınızın muayene raporu kusurlu ise, muayeneden geçemediğiniz anlaşılır. TÜVTÜRK tarafından belirlenen sorunların çözümünden sonra aracı yeniden muayene sokmanız gerekecek. Yapılan müdahaleler sonucunda aracınızı yeniden gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebileceksiniz.

2022 Araç Cinslerine Göre Muayene Ücretleri

2022 yılında zorunlu araç muayene ücretleri araçların cinsine göre farklılık göstermektedir. Farklı araç cinsleri için farklı araç muayene ücretleri belirlenmiştir.

İlgili kurumlar tarafından belirlenen 2022 araç cinslerine göre muayene ücretleri şu şekildedir:

 • Kamyonet, otomobil, römork, minibüs ve yarı römork araç cinsleri için belirlenen araç muayene ücreti 507, 40 TL’dir.

  • Tanker, otobüs, kamyon ve çekici araç cinsleri için belirlenen araç muayene ücreti 685,58 TL’dir.
  • Motosiklet ve traktörler için belirlenen araç muayene ücreti 258 TL’dir.

 Araç sahipleri, araçlarını belirli aralıklar ile muayene ettirmek zorundalar. Bu belirli aralıkların tarihi araç tescil belgesinin arka kısmında yazmaktadır. Araçların ne kadar sürede bir zorunlu muayeneye girmeleri, araçların cinsine göre farklılık göstermektedir.

Binek ve resmi araçlar, fabrikadan çıkınca 3 yıl sonra muayene dönemine girmesi gerekir. 0 ila 3 yaş arasında araçlar herhangi bir kontrol sürecine girmeden kullanılabilir. Araçlar 3. yaşını doldurduktan sonra düzenli muayene dönemine girerler. Belirli bir süreden sonra araçlar iki yılda bir muayeneye girmek zorundadır.

Diğer araçlar için de 3 yıl kuralı geçerli olmaktadır. Sıfır araç alan insanların yanılgıya düştüğü bazı konular bulunmaktadır. Bu 3 yıl kuralı, aracı aldığınız tarihten itibaren değil, aracın fabrika çıkışı tarihinden itibaren sayılmaktadır. Noterden aracın tescil belgesini aldığınız zaman bu tarihin kontrolünü sağlamanızda fayda var. Bu durumda yanılgıyla düşen sıfır araç sahipleri belirli cezalar ile karşı karşıya kalabilirler.

2022 Araç Muayene Gecikme Ücretleri

İlgili kurumların araç muayene ücreti 2022 ilgili bildirimlerinden sonra akıllara başka sorular da geldi. 2022 yılında araç muayene gecikme ücretinin ne kadar olduğu merak ediliyor. İlgili kurumlar 2022 yılı için araç muayene gecikme ücretinin %5 olduğunu açıkladı. Aracınızın cinsine ve ödediğiniz muayene ücretine göre bu parayı hesaplayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse araç muayene ücretiniz 507,40 TL ve araç muayene süresini geciktirdiniz. Gecikme sonrasında bu fiyatın yüzde 5’i kadar daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız.

2022 araç muayene gecikme ücreti konusunda dikkat etmeniz gerek önemli bir husus daha bulunmaktadır. Araç muayenesini geçirdiğiniz zaman ister 1 gün isterseniz 3 ay geçirmiş olun ödeyeceğiniz fiyat aynıdır. Bu tarz gecikme sorunlarında ödeme gün sayısına göre yapılmamaktadır. TÜVTÜRK resmi internet sayfasına göz attığınız zaman hesaplamanın detayları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Araç muayenesinin geciktiği her süre için yüzde 5 artış gözlemlenir.

 Aracınızı muayene ettirmeden trafiğe çıkmanızın da belirli cezaları bulunmaktadır. Bu tarz bir durumdayken trafiğe çıktığınız zaman belirli trafik cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İlgili yasalara göre araç muayenesini yaptırmadan trafiğe çıktığınız zaman 427 TL ceza alırsınız ve 10 ceza puanınız da düşürülür. Bu noktada araç bakımlarını aksattırmamak oldukça önem arz etmektedir.

Araç Muayene Randevu Al

Trafik Sigortası Fiyatlari

Araç Lastik Fiyatları

Yorum yapın