Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor ise Çözümü

Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor Birçok araçta yaz ve kış aylarında görülen sorunlardan birisi ise radyatör fanının sürekli çalışmasıdır. Radyatör fanı sürekli çalışıyorsa bunun bazı sebepleri vardır. Sürekli çalışan radyatör fanları aküyü ciddi derece de yüke bindirebilir ve erken bitmesine yol açabilir. Radyatör fanı sürekli çalışıyorsa bunun nedenlerini sizler için tek tek açıklayalım.

Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor ise

Bu sık karşılaştığımız bir arıza türüdür. Genellikle radyatör fan müşürleri iki kademe olmak üzere çalışır. İlk kademede yavaş hareket eder ve ikinci kademede hızlı dönerek aracı soğutmaya başlar. Fakat araç sıcaklığı düşükse ve fan müşürü sürekli dönüyorsa bu arızanın hemen çözülmesi gerekmektedir. Sürekli dönen fan beraberinde fan motoru arızası ve akü boşalmasına neden olabilir.

Radyator Fani Surekli Calisiyor ise Cozumu

Arıza Nedir ve Nasıl Çözülür : Bu sorunun ilk kaynağı fan müşürüdür. Fan müşür arızası sonucunda radyatör fanı sürekli açık kalır. Fan müşürünün değişimi sonrasında problem ortadan kaybolur.

Araba Stop Ettikten Sonra Fan Çalışıyor İse

Bu özellikle günümüz de birçok otomobilde vardır ve herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Araç stop ettikten sonra motor suyu soğutulması için fan devreye girer ve kısa süre sonra kapanır. Sürekli çalışıyor ise hemen bir ustaya baktırılması gerekir.

Klima Açıkken Fan Sürekli Çalışıyor İse

Bu da normal bir durumdur. Araç kliması açıldığında klima radyatörüne gereken hava akışı düşük devir bir fan çalışması ile sağlanır. Bu nedenle siz klima açtığınızda fanların düşük devirde devamlı çalışması normal bir durumdur. Eğer ki Klimayı kapattığınızda fanlar çalışmaya devam ediyor ise yada düşük devir yerine çok yüksek ve gürültülü şekilde çalışıyor ise bir arızadan söz edilebilir.

Klima açıkken fan motoru düşük devirde hareket etmektedir. Bu da normal bir olaydır. Klimaya giden hava radyatör motorunda ki düşük devir ile sağlanan hava ile karşılanmaktadır. Eğer klima kapalıyken de fan sürekli çalışıyor ise bir elektrik ustasına baktırmanız gerekebilir.

Radyatör Fanı Sürekli Çalışırsa Ne Olur?

Radyatör fanının sürekli çalışması hem aküye hem de fan motoruna yük bindirir. Buda ilerleyen zamanda hem akünün arızalanmasına hemde maliyeti yüksek olan fan motorunun arıza yapmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda erken aksiyon almak yapılacak en iyi işlerden birisidir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

Yorum yapın