Hararet Müşürü Arızası Nedir? (Tamiri ve Fiyatı)

Hararet Müşürü Arızası Nedir?

Hararet Müşürü Arızası Nedir? Hararet müşürü motorun sıcaklığını ölçüp, araç beynine bilgi veren bir sıcaklık sensörüdür. Hararet müşürü aracın sadece hararetini ve fanını kontrol eden bir parça değil motorun stabilizasyonuna kadar etki edebilecek bir parçadır.

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor kontrol ünitesi, hararet müşüründen aldığı verilere göre enjektör ve ateşlemedeki zamanlamaları ayarlar. Bu yüzden motor kontrol ünitesinin, bu sensörden aldığı veriler önemlidir. Arıza yapması durumunda motor stabilizasyonu bozabilir. Hararet müşürü arızalı olduğu zaman en kolay anlayacağımız belirti fanın aralıksız olarak çalışmasıdır. Motorun soğuk veya sıcak olduğuna bakmaksızın fan çalışmaya başlamış ise hararet müşürünüz arızalı demektir. Aracınızın modeline göre yol bilgisayarınızda hararet veri alınmaması, motor arıza entegre lambasının yanması gibi uyarılar çıkabilir.

Hararet müşürü motor kontrol ünitesine veri göndermeyi kestiği anda, motor kontrol ünitesi sıcaklığı bilemeyeceği için güvenlik amacıyla radyatör fanının sürekli dönmesini sağlayacaktır. Hararet müşürü arızalandığı zaman motor kontrol ünitesi son aldığı veriye göre aracınızı ayarlayacaktır. Örneğin motor kontrol ünitesi arızadan öce motorun sıcak olduğu veya tam tersi soğuk olduğu yönünde bir bilgi almış ise ona göre hal alacaktır.

Aracınız sabahleyin motor soğukken çalıştığı zaman düzensiz çalışma veya tam tersi motor ısınınca düzensiz çalışma , tekleme gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu da motorun stabilizasyonunu bozmaktadır. Aracınız hararet müşürünüz bozulduğunda, motor kontrol ünitesindeki yazılımlar devreye girer ve aracınız hararet yapmaz.

Hararet Müşürü Arıza Çözümü

Hararet müşürü arıza çözümü hararet müşürünün değişmesidir. Hararet müşürü termostat ile motor bloğunun birleştiği noktada bulunur. Parça değişimi çok zor olmayıp bir soket ve somun sökerek değiştirebilirsiniz. Parça değişiminde yeni model araçlarda bir sıkıntı görülmez fakat eski model araçlarınızda, hararet müşürünü çok ısınıp soğuyan bir parça oldu için genleşir ve çok çabuk kırılır. Eski model araçlarınızda parça değiştirirken dikkat etmenizde fayda var.

Hararet Müşürü Fiyatları – 2023

Hararet Müşürü fiyatları aracınızın marka ve modeline göre değişmektedir. Tofaş, Fiat gibi araçların hararet müşürünü 50-100 TL bazlarında alabildiğiniz gibi Ford, Mercedes gibi araçların hararet müşürleri 200 -300 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Seyir Halinde Aracın Stop Etmesi

Seyir Halinde Aracın Stop Etmesi Adlı Konuya Gitmek İçin Tıklayınız.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

Yorum yapın