LPG Tank Değişim Fiyatları – Bilmeniz Gerekenler 2023

LPG tank değişim fiyatları ve maliyetleri nasıl hesaplanacak, bilmemiz gerekenler nelerdir tüm detaylarıyla sizleri bu yazımızla bilgilendireceğiz. Gün geçtikçe değişen otomotiv teknolojileri ulaşımı da ekonomik yapmak için farklı çalışmalar yürütülmektedir. Artan yakıt maliyetleri ile birlikte sürücüler Benzinli araçlarında lpg tank kullanmakta. Bu da sürücülerin LPG tank değişim fiyatları ne kadar olduğunu araştırmaya sevk etmekte.

Artan yakıt fiyatları dolayısıyla lpg sistemi kullanan kullanıcılar, her 10 (on) yılda bir lpg tank sistemini değiştirmekte. Hal böyle olunca LPG tank değişim fiyatları konusunda araştırmalara başlayan sürücüler için detaylı bir makale hazırladık. Merka ettiğiniz lpg tank değişimi konusundaki tüm sorularınızın yanıtını bu makalemizde bulacaksınız.

LPG Tank Nasıl Değiştiriliyor?

LPG tankı benzinli araç sürücüleri tarafında sıkça tercih edilmekte. Bu yakıt tankı çoğunlukla bagaja monte edilse de stepne yerine simit tanklar da monte ettirerek kullanıma hazır hale getiriliyor.

Kullanım şekline göre 10-15 yılda değişimi öngörülen tankların farklı boy ve ebatlarda mevcuttur. Bakım ve kontrolleri ihmal edilen veya hiç yapılmayan LPG tankları tehlikeli olabiliyor. Çoğunlukla patlamalar meydana gelmekte. Bunu önlemek için de belirli periyotlarla LPG tankları değiştirilmektedir.

LPG Tankları Nerelerde Değiştirilir?

LPG tankları yetkili şubeler veya şubelerin yetkilendirdiği bayiler tarafından değiştirilmektedir. Bunun haricinde ilgili bakanlığın verdiği yetkiler doğrultusunda otogazcılar ve tamirciler de kurallara uygun bir şekilde LPG tank değişimi gerçekleştirmekteler.

Değişimi gerçekleştirilen LPG tankının projesi, şeması tamirci/bayi tarafından size verilir. Bu evraklar ile aracın muayene süreci de tamamlanması için önemli. Muayeneden bu evraklar vasıtasıyla sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz.

LPG tankları boyutlarına, ebatlarına göre fiyatlar değişmektedir. LPG tank fiyatları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

LPG Tank Değişimi Fiyatları Nelerdir?

LPG tank değişimi ihmal edilmeyecek bir durum olduğundan çoğu sürücüler nasıl değiştirileceği konusunda bilgi sahibi değiller. Değişim fiyatlarını belirleyen tek faktör yok. Çeşitli ebatlarda ve gaz depolama oranlarına göre LPG tank değişimi fiyatları etkilemektedir.

Bu durum simit tüp kaç litre? veya LPG tank kaç litre? sorularını sormaya neden oluyor. Gaz depolama tankları boyutlarında farklılık göstermektedir. Boyutları farklı olması değiştirilme şekilleri aynıdır. Monte projeleri hazır olduğu için değişim konusunda da sıkıntı yaşanmıyor.

LPG tank değişim süresi belirtecek olursak, ortalama 2-3 saat içinde değişim tamamlanmış olur. Simit tüp veya silindir tüp kullanacağınız duruma göre fiyatlarda değişiklik meydana gelebilmektedir. Simit yerine silindir kullanmak isterseniz bu değişiklik zaman ve yöntem değişikliğine neden olabilir.

LPG tank değişim fiyatlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Projeniz hazır olduğu için sıfırdan proje çizdirip tesisat kurulmadığı için fiyatlar biraz uygundur. Tankın boyutuna ve hacmine göre 1500-1750 tl aralığında başlangıç fiyatları olabileceğini söyleyebiliriz. Bu fiyatlara genellikle işçilik dahil oluyor. Fiyatlar şartlara göre değişiklik gösterebilir.

LPG Sızdırmazlık Raporu Nasıl Alınır?

LPG sızdırmazlık raporu
LPG sızdırmazlık raporu

LPG sızdırmazlık raporuz diğer adıyla “gaz sızdırmazlık raporu” aracınıza monte edilen tanktan kaçak olup olmadığını anlamak için yapılır. Aracın güvenli kullanılabilir bir durumda olduğunu anlamak için gaz sızdırmazlık raporu alınır. Yeni bir LPG tankı taktırdığınızda ruhsatınıza işleyip faturalarla birlikte gaz sızdırmazlık raporu başvurusu yapabilirsiniz.

LPG sızdırmazlık raporu için Makina Mühendisleri Odasına başvurarak randevu alabilirsiniz. Faturalarınızla birlikte randevu aldığınız şubeye giderek raporunuzu alabilirsiniz. Yeni kanun ve yönetmeliklerin değişmesi ve her şeyin ulaşılabilir olabilmesi adına bakanlık tarafından yetkilendirilen şubeler, tamirciler ve otogazcılar tarafından da gaz sızdırmazlık raporu verilebilmektedir.

Gaz Sızdırmazlık Raporu Zorunlu mu?

Gaz sızdırmazlık raporu aracın muayeneden geçmesini sağlar. Aracınızın yakıt sistemini değiştirdiğiniz için ‘tadilat’ olarak geçecektir. Bu durum yasal olduğu gibi yakıt sisteminin değişmesi durumu sizi tekrar muayeneye götürecektir. LPG tankı taktırmanız aracın yakıt sistemini değiştiriyor ve aracın muayenesini geçersiz kılar.

Tekrardan TÜVTÜRK randevunuzu alıp, tüm fatura ve dekontlarınızla yeniden muayeneye girmeniz gerekiyor. Muayeneden sıkıntısız bir şekilde geçebilmek için de gaz sızdırmazlık (LPG sızdırmazlık) raporuna ihtiyacınız var.

LPG Tank Bakımı Nasıl Yapılır?

En sık sorulan sorulardan biri de LPG tank bakımı nasıl yapılır? Araçların periyodik bakımıyla birlikte LPG tankının da bakımı yapılmalı. 10 yılda bir LPG tank değişimi yapılmalıdır. Bozulan parçaların onarılması gerekli, onarılması mümkün olmayan parçaların değiştirilmesi muhakkak yapılmalı.

Araç sürekli hareket halinde olduğu için titreşimler tüp parçalarının gevşemesine neden olmaktadır. En sık yaşanan sorun gaz kokusu olmaktadır. Bujiler kablolar kontrol edilir. Yakıt kaçağı olup olmadığı yine kontrol edilmelidir.

Yorum yapın