DSG Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

DSG Şanzıman nedir? DSG Şanzıman, Direct Shift Gearbox‘ın kısaltılmış adıdır. Bu şanzıman bir çok Wolksvagen ve Mercedes modellerinde görmek mümkün. DSG, daha aktif hızlanma ve daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan, teknolojik açıdan da gelişmiş bir şanzıman çeşididir. Gürültü ve titreşimi azaltıp, konforu üst seviyelere çıkarmaktadır. DSG diğer vites kutularının gelişmiş halidir diyebiliriz.

DSG Şanzıman, aracın doğrudan hidrolik tahrikle çalışmaktadır. Bu da vites geçişlerini daha seri ve konforlu sağlamaktadır. Planet dişli takımlarını kullanarak gücü tekerlere iletir. Bu dişli takımları sürtünmeyi oldukça düşük seviyelere indirir ve gürültüyü azaltıp, hızlanmayı da artmaktadır.

DSG Şanzıman Yağı

Dsg, Wolksvagen tarafından üretilen bir şanzıman yağıdır. Bu ürün Mercedes Benz araçlar için kullanılmaktadır. Sürtünme kayıplarını azaltmaya, dişlileri korumaya ve şanzıman sistemini yağlamaya yardımcı olur. Dsg kullanmanın ana avantajları, yakıt tasarrufu yapmanız ve araç verimliliğini korumanızdır. Bu ürün şanzımandaki sürtünmeden kaynaklanan ısıyı azaltır. Ayrıca iç dişlileri korozyondan ve zararlı ısıdan korur. Ayrıca aracın kabinine iletilen gürültü ve titreşimi azaltır. Ek olarak dsg şanzıman yağı, tahrik sistemini aşırı aşınma ve yıpranmaya karşı korur. Esasen dsg, emisyonları ve bakım maliyetlerini azaltan çevre dostu bir üründür.

dsg şanzıman yağı
dsg şanzıman yağı

Otomatik dsg şanzıman yağı değiştirmek, motorun daha sorunsuz ve daha az aşınma ve yıpranma ile çalışmasını sağlar. Ayrıca azaltılmış sürtünme nedeniyle şanzımanın aşırı ısınmasını da önler. Ayrıca dsg, şanzımanı toz veya çamur gibi dış etkenlerden korur. Bu, aracın performansını ve güvenliğini her zaman artırır. Dsg şanzıman yağı ayrıca viteslerdeki kaymayı veya sıkışmayı azaltarak vites değiştirmeyi daha yumuşak ve daha hassas hale getirir.

Her dsg şanzıman için yağ kullanması gerekir. Bu, uygun dişli senkronizasyonu, daha az aşınma ve üstün performans sağlar. Dsg ayrıca şanzımanın iç parçalarını kullanım sırasında aşırı ısının neden olduğu korozyondan korur. Dsg’deki bazı parçaları, yüksek basınç altında bile iç parçaların düzgün çalışmasını sağlar. Bu, şanzımanınızın pahalı dahili parçalarının zamanından önce arızalanmasını önler!

Aracınızın her zaman düzgün çalışmasını ve çalışmasını sağlamak için, dsg şanzıman ile kullanırken aracınızın yıllık bakıma girmesi gerekir. Servis merkeziniz aracınızın dsg şanzıman yağını her yılda bir değiştirerek optimum performans ve korozyona karşı koruma sağlar. Zamanla servis merkeziniz, aracınızı ne kadar kullandığınıza bağlı olarak dsg şanzıman yağınızı sizin için ne sıklıkta değiştireceğini ayarlayacaktır. Ne de olsa hiç kimse arabasının eskimiş yağlama nedeniyle güç kaybetmeye başlamasını veya arızalanmasını istemez!

Dsg şanzıman, araç performansını artıran ve yakıt tüketimini azaltan etkili bir transmisyondur. Ayrıca, dişlileri aşırı ısınmaya ve korozyona karşı ne kadar etkili bir şekilde koruduğu için araç verimliliğinin korunmasına yardımcı olur.

DSG Şanzıman Ömrü Ne Kadar?

Dsg şanzıman ömrü, sürüş tarzınız belirlemekle beraber, uygun şekilde bakımları yapılmazsa ve ya yıpranan parçalar değiştirilmezse tüm mekanik parçalar zamanla aşınacaktır. Bu aşınmalar da şanzımana bütük zararları olmaktadır. Bu durum otomatik DSG şanzımanlarda biraz daha karmaşıktır.

Otomatik bir DSG şanzımanın kullanıyorsanız, nadir görülen arızaların sizi rahatsız etmesine yol vermeyin. DSG şanzıman genellikle daha yumuşak ve verimli bir şanzıman türüdür. Çoğu DSG şanzıman,  fazla olmasa bile en az 150.000 km ile 200.000 km ömrü olabilmektedir.

LPG Tank Değişim fiyatlarını merak ediyorsanız bu konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

Yorum yapın