Şanzıman Yağ Değişim Zamanı

Şanzıman Yağ Değişim Zamanı
Şanzıman Yağ Değişim Zamanı

Şanzıman Yağ Değişim Zamanı

Her zaman birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de şanzıman yağı değişir mi sorusudur. Öncelikle şanzıman yağı otomatik araçlarda değiştirilmesi ile ilgili prosedür araç kullanım kılavuzunda mevcuttur.

Her araç için bu durum değişim gösterir. Değişim sebebi de zamanla yağ eskir ve kullanılamaz bir hale gelir. Bu sebeple de vites değişikliklerinde yavaşlama gerçekleşir. Otomatik araçta şanzıman yağı, 120, 80 ve 40 km de bir değişmesi gerekir. Otomatik şanzıman yağı üretici firmanın belirlediği doğrultuda verilmelidir. Kalitesi ve kullanım miktarına kadar kılavuzda gösterilmiştir. Uzmanların vermiş olduğu bilgi doğrultusunda 60 bin kilometre de bir değişim yapılması şarttır. Aynı zamanda 60 bin km, 120 bin km ve 180 bin kilometre de yağ değişimi gereklidir.

Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman Yağı Nedir?
Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman yağı, laboratuvar ortamında geliştirilen bir yağ çeşididir. Otomobillerde kullanılan şanzıman yağı, metal parçaların aşınmasını engellemek ve sürtünmeye karşı önlem amaçlı kullanılır.

Korozyona karşı da oldukça koruma sağlar. Zamanla şanzıman yağı değiştirilir ve yenilenir. Bu durumun sebebi de aracın ömrünün uzun kalması içindir. Araçtaki şanzıman yağının değişmesindeki önem otomobilin en iyi şekilde çalışması ve ömrünün uzun olması içindir. Şanzıman yağı yenilenmez ise vites değiştirilmesinde zorluk meydana gelir. Bu durum da araç kullanımı oldukça zor bir hal alır. İstenilen randımanda çalışması oldukça zordur. Gürültü çıkarak ses gittikçe sertleşir.

Şanzıman Yağ Fiyatları

Şanzıman Yağ Fiyatları
Şanzıman Yağ Fiyatları

Birçok araç çeşidi içerisinde her otomobil için kullanılan şanzıman yağı değişim gösterir. Bu sebeple de öncelikle değişen şanzıman yağında fiyat değişimi de mevcuttur. Her şanzıman yağı fiyatı kalitesi ve araç çeşidine göre fark yaratır. Uygun fiyat aralıklarında mevcut olan ürün birçok kaliteyi ve çeşidi içerisinde barındırır. Bu sebeple de ürün grubu çeşit bazında geniş kapsamlı bir yağ olduğu için fiyat değişimi mevcuttur. Otomobiller için oldukça önemli olan şanzıman yağı her zaman araç parçaları arasında dikkat edilmesi gereken bir üründür. Hem otomobilin çalışmasında hem de verimli bir performans göstermesi için dikkate alınır Belirli kilometre aralıklarında değişimi gerçekleşen şanzıman yağı her araç kontrolünde periyodik olarak yenilenmelidir.

otoilim.com

Yorum yapın