Dingil Ağırlığı Nedir?

Dingil Ağırlığı Nedir?
Dingil

Dingil Ağırlığı Nedir?

Araçlardaki aynı dingile bağlı olan tekerleklerden yol yapısına aktarılan ağırlık sistemine dingil ağırlığı denir. Azami ağırlık,  bir aracın üzerinde güvenlik şartları kapsamında taşıdığı azami yük ile kendi ağırlığının toplamıdır. Yüklü ağırlık isetaşıtın üzerinde yük olmadığı ağırlığı ile içinde taşıdığı yolcu ve eşyaların toplamıdır.

Azami dingil ağırlığı Kara yolunda ilerleyen taşıtın karayoluna zarar vermeden seyahatini güvenli bir şekilde yapabilmesi için belirlenen dingil ağırlığıdır. Traktörün dingil yük kapasitesinin azami dingil ağırlığının %20’sinden (dahil) fazla olması kurtarma, seyyar tamir ve bakım, beton karıştırma ve pompalama makine ve aksesuarlarıyla donatılmış araçlar ile özel amaçlı ve özel teçhizatlı benzeri araçlar, maksimum dingil yükünden dingil yük kapasitesi hesaplanır.

Ancak bu araçlar otoyolda seyir halindeyken maksimum dingil yükünü ve maksimum yük değerini aşamaz. Tescil sonrası tolerans değişiklikleri ve herhangi bir değişiklik yapılması halinde, daha önce verilmiş olan yol yeterlilik belgesi bu yönetmelik kapsamı dışında kaldığı için geçersiz sayılacak, tescil işlemi iptal edilecek ve ilgili diğer düzenlemeler uygulanacaktır. Bu hususlar düzenlenecek yol belgesine kaydedilir.

Dingil Ağırlığı Hesaplama

Son yasa düzenlemelerinden sonra tek dingil yükü 11.5 tona indirilmiştir. Eski zamanlarda bu 8, 10, 13 olarak değiştirilmiştir. Bunu 11.5 tona indirmenin sebebi yolların ömrünü biraz daha fazla uzatmaktır. Çünkü yol yapımı zahmetli ve pahalı olan bir işlemdir. Bir dingil üzerindeki sol ile sağ tekerlek yüklerinin birbirleri arasındaki farkının toplam dingil yükünün %3’ünü asla geçmemelidir.

Bu hesaplamaların hepsinin hayati nedenleri vardır. Mesela yukarıda anlattığımız dingil yükü geçmesi sonucunda araçta eğilme oluşacak ve kazaya yol açacaktır. Araçta güvenli bir şekilde seyahat etmek için direksiyon kabiliyetini arttırmak gerekir bunun için de en aza indirgenen araç ağırlığının %20’si yönlendirme akslarının tam üstüne gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Fakat her ülkenin dağılımı farklıdır. Yaşadığınız ülkenin dingil ağırlığı hakkındaki kanun maddelerine bakmalı ve ona göre hesaplama işlemini yapmalısınız. Genel hesaplama formülü yük (kargo) · kaldıracı = yük· kaldıracı şeklindedir. Hareket edilmediğinde her şeyin ağırlığı 0 a eşit olur.

otoilim.com

Yorum yapın