Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri (Çözüm)

Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri (Çözüm)

Günlük hayatta araçları çalıştırdığımız zamanlarda egzozdan çiğ benzin kokusunun çıktığını görebilmekteyiz. Bu koku genelde ilk çalıştırma esnasında normal karşılansa da bazı zamanlar sürekli çiğ yakıt kokusu gelir. Egzozdan çiğ benzin kokusunun nedenlerini sizler için tek tek açıklayalım.

Egzozdan Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri

Egzozdan çiğ benzin kokusu neden gelir Egzozdan LPG veya benzin kokusu gelmesinin bir takım nedenleri vardır. Çiğ benzin kokusu gerek ateşleme sisteminden gerek bakım eksikliğinden kaynaklanabilir. Egzozdan çiğ benzin kokusu gelmesinin nedenleri şunlardır:

  1. Ateşleme Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu
  2. Enjektör Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu
  3. Zengin Karışım Sorunu Kaynaklı Koku Sorunu
  4. Sensör Bazlı Koku Sorunu
  5. Hava Emiş Yetersizliği Sorunu
  6. Bakımların Aksatılması Sorunu!

1 – Ateşleme Sistemi Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu

Araçta bulunan buji, buji kablosu ve bobin gibi önemli ateşleme sisteminde oluşan bir arıza sonucunda yakıt istenildiği gibi yanmaz ve egzozdan çiğ olarak atılır. Ateşleme sistemi kaynaklı egzozdan koku gelmesi sorunu dikkate alınması gereken bir arıza türüdür. Ateşleme sorunu olan araçta sürekli egzozdan koku gelir ve araç rölantide tekleme gibi sorunlar yapabilir.

2 – Enjektör Arızası Kaynaklı Koku Sorunu

Egzozdan çiğ benzin kokusu ve çiğ lpg kokusu gelmesinin bir diğer sebebi de enjektör arızasıdır. Enjektörlerde olan bir sorundan ötürü yakıt püskürtmesi çok daha fazla olur ve buda egzoz borusuna yanmamış yakıt yani çiğ yakıt olarak gönderilir. Buda araçta çiğ lpg ve benzin kokusu oluşumuna sebebiyet verir.

3 – Zengin Karışım Kaynaklı Koku Sorunu

Yakıtın tam anlamıyla sağlıklı bir şekilde yanabilmesi için hava yakıt ve ateşleme gerekir. Bu üçü doğru çalışmadığında egzozdan yakıt kokusu gelebilir. Hava ve yakıt dengesinin ayarlanması gerekir.

4 – Sensör Kaynaklı Koku Sorunu

Araçlarda hava ve yakıt miktarını ölçen sensörler bulunur. Bu sensörlerde bazı durumlarda arıza olabilir ve hava yakıt oranını yanlış hesaplayarak ona göre yakıt püskürtmesini dengesiz yapabilir. Bu gibi durumda egzozdan çiğ yakıt kokusu gelebilir. Sensörlerin tamiri ve değişimi gereklidir.

5 – Hava Emiş Yetersizliği Kaynaklı Koku Sorunu

Hava filtresinde tıkanma ve bantlama gibi uygulamalar olduğunda hava emişi sınırlı olacağı için araç egzozundan koku gelebilir.

6 – Bakımların Aksatılması Kaynaklı Koku Sorunu

Yakıt kokularının en belirgin nedenlerinden birisi de zamanında yapılmayan bakımlar olmaktadır. Aracın hava filtresi, buji, buji kablosu ve diğer ateşleme elemanlarının kontrolleri zamanında yapılmalıdır. Mazot filtresi, LPG filtresi ve enjektör temizliği gibi önemli bakımların zamanında yapılması gerekir.

Araç İçindeki Gaz Kokusunun Sebebi Konumuz için Tıklayınız.

Yorum yapın