Araç İçindeki Gaz Kokusunun Sebebi Nedir?

Araç içindeki gaz kokusunun sebebi nedir? LPG’li araç içinde neden gaz kokar? Egzozdan gaz kokusu geliyor! Araç içindeki gaz kokusunun çözümü nedir? Arabam neden gaz kokuyor? gibi soruların cevabını açıklıyoruz.

Araç İçinde Gaz Kokusu

LPG-Benzin araçlarda çeşitli gaz sorunları olabiliyor. Bunlardan biri de araç içinde gaz kokusu olmasıdır. Arabayı ilk çalıştırdığımızda rahatsız edici yoğun bir gaz kokusuna maruz kalırız. Bu koku benzinle giderken geçmez. Benzinden gaza geçtiğimizde de koku gider. Bu yüzden de çoğu sürücü bunun normal olduğunu sanır, önemsemez ancak normal bir durum değildir.

Araç İçindeki Gaz Kokusunun Sebebi Nedir?

Araç içinde gaz kokusu var olduğunda, OBD cihazıyla yani araç arıza tespit cihazıyla tarama yapıldığında sorunun sebebi %99 ihtimalle oksijen sensörü olacaktır. Peki oksijen sensöründe ne gibi arızalar olmuş olabilir? Oksijen sensörünün kokuya sebep olması ya tıkanmıştır temizlenmesi gerekir ya soketleri çıkmıştır tekrar yerine takılması gerekir ya da en kötü ihtimal bozulmuştur değişmesi gerekir. Değişimde aracınıza göre arıza kodunun da silinmesi gerekebilir.

oksijen sensoru arac icinde gaz kokusu
Araç İçindeki Gaz Kokusunun Sebebi Nedir? 2

Oksijen Sensörü Fiyatı

Oksijen sensörlerinin fiyatları hem sensörün markasına hem de araç marka ve modellerine göre değişmektedir. Ortalama olarak Tempra gibi bir araçta oksijen sensörü fiyatı 300 TL iken BMW araçlarda yaklaşık 1000 TL ‘dir. Aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan aracınız seçip markasına göre olan sensörün fiyatını öğrenebilirsiniz.

Oksijen Sensörü Fiyatları İçin Tıklayınız.

Egzozdan Gelen Çiğ Yakıt Kokusu Konusu İçin Tıklayınız

Yorum yapın