Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Düzenli yapılacak motor yağı değişimleri, arabanızın gücünü ve verimliliğini koruma amacıyla yapabileceğiniz hemen hemen en iyi şeydir. Motor yağının nasıl değiştirildiğini bilmek ve motor yağını değiştirebilmek bu sebeple önemlidir. İşte biz de bu sebeplerle motor yağı nasıl değiştirilir? Ve motor yağı fiyatları başlıklarından bahsedeceğiz.

Pek çok otomobil kullanıcısı motor yağı değişim işlemi için yerel servislerine yahut tamircilere başvurur ancak bu işi evde yapmak katiyen mümkündür. Her şeyden önce ilk adım olarak yapmanız gereken aracınız için uygun yağı seçmek ve temin etmek.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Ayrıca bu motor yağının yanında yağ filtresi, filtre anahtarı, karter tıpası ve yağ boşaltma hunisi ile kabı gibi ürünleri de edinmeniz gerekmektedir. Ayrıca motor yağı cildinizi tahriş edebilir. Bu durumun önüne geçmek için lateks eldiven ve buna ek olarak koruyucu gözlük takmanız tavsiye edilmektedir.

Bu araç ve gereçleri edindikten sonra aracınızı uygun bir yere el freni çekili bir şekilde park ediniz. Motorunuzun ısısı ılık fakat sıcak olmamalıdır. Bu işlemlerden sonra kaportayı kaldırın. Bu işlemden sonra boşaltım için hazırladığınız kabı kartelin altına yerleştirin. Sonrasında yağ doldurma kapağını çıkarın ve boşaltma kabına yağ akmaya başlayıncaya kadar kartel anahtarı ile karteli gevşetin.

Bu noktada işleri kolaylaştırmak amacı ile yağ filtresini saat yönünün tersine çevirip çıkarmak için yağ filtresinin anahtarını da kullanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde yağ hızlıca ve tamamen akacaktır. Çıkardığınız fitreyi geri dönüşüme göndermeyi unutmayınız.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Yeni yağ filtresini takmadan önce kartel tıpasını takın ve iyice vidalayın. En iyi sızdırmazlığı yakalamak için filtrenin contasının takmadan contayı küçük bir miktar yağ ile yağlayınız.

Bu noktadan sonra aracınıza ne kadar yağ eklenmesi gerektiğini öğrenin ve gereken kadar yağ ekleyin. Ne kadar yağ koyduğunuzu fark edemiyor iseniz yağ seviye kontrol çubuğu yardımı ile yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz. 

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor Yağı Fiyatları

Siz değerli okurlarımız için motor yağı fiyatlarını derledik. En uygun motor yağı fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli. Ulaştığınız sitede sizler için her marka ve model için gerekli olan motor yağının en uygun fiyatlısı gösterilmektedir. Ancak alabileceğiniz motor yağlarının kaçak dolum yani sahtelik durumlarına karşı dikkatli olunuz.

-Castrol magnatec 10W-40 A3/B4 4 Lt motor yağı 200 TL.

-Castrol edge 5W-30 LL 5 Lt motor yağı 250 TL.

-Mobil süper 3000 Formula FE 5W-30 4 LT motor yağı 200 TL.

-Motul 8100 X-Clean EFE 5W-30 5 Lt motor yağı 350 TL.

-Shell helix HX6 10W-40 4 Lt motor yağı 168 TL.

-Elf evulation Full-Tech FE 5W-30 5 Lt motor yağı 216,20 TL.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER