Araçların periyodik bakımlarını yaptırmak, hem sürücü güvenliği hem de çevre güvenliği açısından çok önemlidir. Aynı zamanda bu bakımları zamanında yaptırmak araç performansını da olumlu yönde etkilemektedir. Periyodik bakım aracın birçok parçasına ve aksamına özel olarak yapılmaktadır. Bu konuda önem verilmesi gereken bakımların en başında da rot balans ayarı gelmektedir. Peki rot balans ayarı nedir, nasıl yapılır, rot balans ayarı fiyatı ne kadar gibi merak edilen soruları sizler için cevaplayalım.

Rot Balans Ayarı Fiyatı 2024

Rot Balans Ayarı Fiyatı
Rot Balans Ayarı Fiyatı

Günümüzde rot balans aynı parçanın kavramları olarak bilinmektedir. Fakat rot ve balans ayrı kavramlar olup aynı işlevleri görmektedir. Rot ayarı, direksiyon ile tekerlerin yönlerinin uyuşması için yapılan işlemlerdir. Balans ayarı ise araç tekerlerinin doğrultularına ve açılarına yönelik yapılan işlemlerdir. İki ayarı da bir düşündüğümüz zaman aracın denge kısmını sağladıklarını görüyoruz. Bu yüzden sürüş güvenliği için rot balans ayarı çok önemlidir. Olası bir kaza durumundan kaçınmak için bakımlarının aksatılmadan yapılması gereklidir.

Aracın düzgün çalışabilmesi için oldukça önemli bir işleve sahip olan rot balans ayarı fiyatı otomobiller için 350-450 TL, SUV ve panel van araçlarda ise 750-900 TL arasında değişmektedir.

Sadece Rot Ayarı Fiyat 2024

Rot ayarının düzgün olup olmadığını anlamak için direksiyonunuzu sabit tuttuğunuzda aracın sağa sola doğru çekip çekmediğine bakmak gerekir. Araçta sağa ya da sola doğru savrulma varsa  rot ayarının yapılma vaktinin geldiğini gösterir.

Bulunulan bölgeye göre sadece rot ayarı fiyat değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda rot ayarını yapacak ustaya, servise göre de fiyatlar değişebilmektedir. 2024 yılı için sadece rot ayarı fiyat ortalama 200-300 TL arasındadır.

Balans Fiyatları 2024

Balans ayarını zamanında yaptırmak da önem verilmesi gereken bir konudur.. Bozuk bir balans sürüş konforunu ve güvenliğini etkiler. Yollardaki çukurlar, ani yapılan frenlemeler, lastiklerin üretim hataları ve daha birçok neden balans ayarını bozabilmektedir. Ortalama olarak 30 dakika süren balans ayarı, fiyat olarak bölgeden bölgeye, ustadan ustaya değişebilmektedir. Balans fiyatları ortalama olarak 200-300 TL arasındadır.

Araç Ön Takım Değişimi Fiyatı 2024

Özellikle bozuk yollar, hızlı ve bilinçsizce araç kullanma, bakımların aksatılması gibi nedenler aracın ön takımlarına zarar verir ve bu bölgedeki parçaların bozulup daha kısa sürede değişmesine yol açar. Böyle bir durumda, araç sahibini mali yönden, zamandan, araç konforundan, sürüş güvenliğinden olumsuz yönde etkiler. Bu doğrultuda bunlara maruz kalan sürücüler araç ön takım değişimi fiyatı araştırmalarına başlar. Bozulan aksama göre, işçiliğe göre de bu fiyatlar farklılık göstermektedir.

4 Lastik Değişim ve Balans Ücreti 2024

Araç lastik değişimlerinde mutlaka rot balans ayarı yaptırılmalıdır. Lastiklerin uzun ömürlü olması ve sürüş güvenliği için bu ayarlar oldukça önemlidir. Belirli aralıklar ile araç lastiklerini değiştirmek zorunludur. Verimli ve güvenli bir sürüş için eski lastiklerden kurtulmak gerekir. Birçok araç sahibi lastik değişim zamanı geldiğinde 4 lastik değişim ve balans ücreti konusunda aramalar yapmaktadır.

Lastik değişim ücretleri farklı kategorilerdeki araçlara göre farklı fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu değişimle birlikte üzerine yapılacak işlemlerin de fiyatları eklenmektedir. Ortalama olarak bir binek aracın 4 lastik değişim ve balans ücreti 300-400 TL arasında değişmektedir.

Rot Balans Ayarı Ne Kadar Sürer? 2024

Araçlarda rot balans ayarı 10 bin kilometrede bir yapılmalıdır. Tabi ki de burada önemli olan aracın nerelerde ve nasıl kullanıldığıdır. Arazi şartlarında ve bozuk yollarda kullanılan araçlarda bu süre daha da kısabilmektedir. Normal olmayan yollar aracın rot balans ayarını daha çabuk bozmaktadır.

Sürüş konforundan şikayet edenler, aracı sağa sola çekenler, lastikleri çabuk eskiyenler, araçtaki titremeden ve seslerden bunalanlar rot balans ayarı araştırmalarını kapsamlı bir şekilde yaparlar. En çok merak edilen konu ise rot balans ayarı ne kadar sürer sorusudur. Rot balans ayarında işlemler ortalama 30 dakika sürmektedir. Arızanın türüne göre de bu sürede artış olabilir.

Bursa Rot Balans Fiyatları 2024

Bursa Rot Balans Fiyatları
Bursa Rot Balans Fiyatları

Otomotiv sanayinin geliştiği Bursa’da rot balans ayarı yapan birçok sanayi işletmesi bulmak mümkündür. Burada önemli olan rot balans konusunda uzman kişilerden yardım almaktır. Çünkü rot balans ayarı aracın en önemli işlev gören parçasıdır. Siz de Bursa ve çevresinde rot balans ayarı için araştırma yapıyorsanız Bursa rot balans fiyatları özelinde birçok sanayicinin internet sayfalarından bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın