DSG Arızası Tamir Fiyatı DSG Arızası Nedir? DSG Arıza Çözümü

dsg arızası tamir fiyatı
dsg arızası tamir fiyatı

DSG Arızası Nedir?


DSG Arızası Tamir Fiyatı Günümüzde pek çok otomobil kullanıcısı DSG Arıza Tamir Fiyatı, DSG nedir? DSG Arızası Nedir? Ve DSG arıza çözümü gibi soruların cevabını arıyor. En kısa anlatım ile DSG bir çift kavramalı şanzıman sistemidir. Şanzıman türleri arasında en konforlularından biri olan DSG sistemini açılımı Direct Shift Gearbox’dur.
Otomatik vitesli araçlarda genellikle vites geçişleri yavaştır. Bu durum ise aracın hızlanmasını ciddi şekilde etkiler. Ayrıca ani hızlanmalarda da aracın yakıt tüketimi oldukça artar. Bu durumlara çözüm bulabilmek amacıyla otomotiv firmaları ve özellikle Wolkswagen firması DSG ya da Türkçe açılımı ile çift kavramalı şanzımanı geliştirmiştir.

Yukarıda bahsedilen sebepler ile üretilen DSG sistemi vites geçişlerinin çok daha seri ve konforlu olmasını sağlar. DSG şanzımanlı bir araçta vites geçişleri neredeyse hissedilmeyecek düzeydedir. Otomobil tarihinde ise DSG sistemini ilk olarak Almanya merkezli Wolksvagen firması kullanmıştır.
Bu konfor ve seriliğe karşın DSG şanzımanların da bazı sorunları bulunmaktadır.

DSG Arıza Çözümü

En sık karşılaşılan DSG arızalarını sıralamak gerekirse: dsg arızası tamir fiyatı

Mekanik Temelli Arızalar: Bozulma yahut dişlilerden birinin veya tamamının kırılması gibi hemen her mekanik aksamda karşılaşılabilecek bir arızadır. Bu problem sorun çıkartan mekanik parçanın veya parçaların değişmesi ile çözülebilir. Şanzıman sisteminde mekanik temelli arıza bulunup bulunmadığının saptanmasının en garanti yolu periyodik bakımlardır.

Kavrama Arızaları: DSG kavrama sorunu, en sık dur kalk şeklinde kullanımlarda görülmektedir. Bu arıza genellikle trafikte uzun süre yüksek yük altında kalan şanzımanın aşırı ısınmasından kaynaklanmaktadır.


Yazılım Temelli Arızalar: Şanzımana komut veren, yani ne zaman kavrayıp ne zaman kavramayı keseceğini ayarlayan yazılımlarda da hatalar meydana gelebilmektedir. Ancak bu sorunun en garanti çözümü aracın servisine gitmektir. Bunun nedeni her aracın kendi yazılımını kendi firmasının yapmasıdır.


Tasarım Arızaları: Şanzıman sisteminin üretim adımında bir hata olmasından kaynaklanır. Bu durumda üretim yeni bir tasarım ile devam ettirilir, eski ve arızalı araçlar geri çağırılır. Bu durumun en bilinen örneği: 2015 yılında Almanya merkezli bir otomotiv firması ürettiği bir modelin belli yıllarda üretilenlerinin tamamını fabrikaya geri çağırmış, kullanıcıların zararlarını karşılamıştır.

dsg arızası tamir fiyatı
dsg arızası tamir fiyatı


DSG Arıza Tamiri Fiyatı

dsg arızası tamir fiyatı DSG arızalarının tamiri ve fiyatı arızanın sebebine göre farklılık göstermektedir. Arızalara göre DSG tamir fiyatları konusundan biraz bahsetmek gerekirse:


DSG Mekatronik Arıza Tamir Fiyatı: Mekatronik kutusu içerisinde hidrolik ve elektronik donanımlar bulunmaktadır. Eğer bu iki donanımdan yalnız birinde arıza varsa tutar 5 ile 15 bin lira arasında olacaktır. Ancak iki donanımda da arıza varsa tamir fiyatı 15 bin lirayı geçebilmektedir.

dsg arızası tamir fiyatı
dsg arızası tamir fiyatı


DSG Yazılım Arızası Tamir Fiyatı: Yazılım arızaları çok büyük arızalar olmadığından ve söz konusu arızada hatalı kişi üretici olduğundan aracınız garanti dahilinde olsun olmasın üretici tarafından karşılanacak, sizden bir ücret talep edilmeyecektir. Eğer üretici sizden ücret talep ederse bu durum kesinlikle hukuka aykırıdır.

DSG Arıza Tamir Fiyatı Eğer bu tarz bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka konuyu yargıya taşıyıp hakkınızı arayın. Ancak buradaki kilit nokta aracınızın yazılımına dokunmamış olmanızdır. Eğer aracınızın yazılımında değişiklikler yaptıysanız hatalı kişi üretici olmaktan çıkar. dsg arızası tamir fiyatı


DSG Kavrama Arızası Tamir Fiyatı: Kavrama arızaları balatalardan kaynaklıdır. Bu arızaların tamir fiyatı ise 5 Bin Türk lirası civarındadır. DSG Arızası Tamir Fiyatı


Tasarım Arızaları: Bu arızada da hatalı kişi üretici olduğundan sizden ücret talep edilmesi aynı şekilde hukuka aykırıdır. Bu tarz durumlar ile karşılaşıldığında üreticiler araçları fabrikaya geri çağırmaktadır.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

Yorum yapın