Aks Nedir?

Aks Nedir?
Aks Nedir?

Aks Nedir?

Aks Nedir? Aks, motorun sağladığı gücü tekerleğe aktarmaktan sorumlu olan parçadır ve halk arasında dingil olarak da bilinir. Aks, aracın tüm yükünü yüklenen bölgedir. Araç hızlanırken, frene basılırken güvenliği sağlayan bölge de akstır.

Aks Arızası

Aks, motorlu araçlarda diferansiyelden çıkan dönme hareketini tekerleklere iletmekle görevli parçadır. Bu kısımlar çeşitli sebepler yüzünden belirli arızalar gösterir. Bilinçli kullanım ve çeşitli kontrollerin sağlanmasından sonra bu sorundan kurtulmanın yolları bulunur.

Aks Neden Arızalanır?

Aks arızası hafife alınmaması gereken bir arıza türüdür. Aracın güvenliğini sağlayan aksın bozulması durumunda teknik yardım almanız gerekir. Profesyonel bir yardım almak can kurtarıcı olur. Aks arızası nedenleri ise şunlardır:

  • Rulmanların bozulması aks arızasının görülmesindeki en yaygın sebeptir.
  • Aracınıza aşırı yük yüklemek de aks arızası yaşamanıza neden olabilir. Her araç modelinin belirli bir yük kapasitesi vardır. Bu kapasiteden daha fazla yük bindirmek araca zarar verecektir.
  • Aks keçesi deformesi de aks arızasına neden olabilir.
  • Darbe alınması sonucunda da aks arızası meydana gelebilir.
  • Son olarak da bozulma olayı gerçekleşmiş olabilir. Ne kadar dayanıklı parçalar olsalar da akslar çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir.

Bu tarz sorunlar yaşıyorsanız teknik destek almanız gerekebilir.

Aks Arızası Belirtileri Nelerdir?

Araç aks arızası yaşadığı zaman bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri anladığınız zaman aracınızı servise göstermelisiniz. Aks arızası belirtileri şunlardır:

  • Aks körüğünde yağ kaçağı
  • Dönüşlerde gelen tık tık sesi
  • Aracınızın zıplayarak gitmesi
  • Titreme
  • Vuruntu

Aks Arızası Fiyatları

Aracınızda  aks arızası yaşıyorsanız teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekir. Çeşitli kontrolleri ve bakımı sağlayarak bu tarz sorunlardan kurtulabilirsiniz. Aks arıza fiyatları aracın durumuna göre farklılıklar gösterir. Aracınızın bakımını yaptırdığınız yer ile aks arızası fiyatları hakkında detaylı görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Aks Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

Aks kullanım ömrünü uzatmak için uygulamanız gereken birtakım işlemler bulunur. Bu işlemleri uyguladığınız ve aracınızı daha sakin bir şekilde kullanmaya başladığınız zaman sorunlardan kurtulabilirsiniz. Aracınız ile dönüş sağlarken direksiyonu daha sakin çevirmeniz faydalı olacaktır. Böylece aracı zorlamamış olur ve aldığı darbelerden korumuş olursunuz. Aracı daha sakin kullanarak aks kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Aks Nedir?

Distribütör Arızası Aks Fiyatları

Yorum yapın