Distribütör Arızası

Distribütör Arızası

Distribütör sistemi ile alakalı akla gelen tüm arızaları sizin için hazırladık. Distribütör Arızası Belirtileri Nedir? Distribütör Kömür Arızası, Distribütör Kapak Arızası ve Distribütör Tevzi Makarası Arızası

Distribütör Arızası
Distribütör Arızası

Distribütör Nedir?

Distribütör Nedir? Türkçede kelime anlamı olarak dağıtıcı anlamına gelmektedir. Motorda üretilen yüksek gerilimli elektriği bujilere dağıtan parçaya Distribütör denir. Motordaki ateşleme parçalarından biridir. Motorun içindeki silindirlerde bulunan supapların çalışmasıyla elektriğin geçmesini sağlamaktadır.

Ateşlemenin sağlık bir şekilde çalışması için bir dişli ile kam mili tarafından idare edilmektedir. Gerekli gücü üretebilmek için motorun ihtiyaç duyduğu yük ve devreyi otomatik olarak önceden ayarlar. Distribütör içten yanmalı motorlarda bulunmaktadır. Özet olarak Distribütör motorun ateşleme sisteminin en önemli parçalarından biridir.

Distribütör Arızası Belirtileri Nedir?

 • Aniden aracın durması (stop etmesi)
 • Motorda ki tekleme problemleri
 • Egzoz sistemine yüksek sesli ani yanmadan dolayı patlama meydana gelebilir.
 • Araçta ki anı hızlanmalarda ve yüksek hızlarda sorun yaratabilir.
 • Araç performansın da ciddi düşüşler meydana gelebilir.
 • Yakıt tüketimini aşırı derecede artırabilir.
 • Araçta yakıt kokusu meydana gelebilir.
 • Sistem bozulduğun aracın motoruna gönderilen yakıt yanmadan direk egzozdan atılır.

Distribütör Arızası Tamiri

Distribütör, yukarıda belirttiğimiz gibi motorun ateşleme sisteminin en önemli parçalarından biri olduğu için arıza tespit edildiğin de anında onarılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

Distribütör yerinden dikkatlice sökülüp usta kontrolünden geçtikten sonra ustanın kararına göre tamir edilip edilmemesine karar verilir. Distribütör eğer ki anında onarımı yapılmazsa araca giden tüm elektriği kesebilir veya yüksek enerjiden dolayı araçtaki tüm elektronik parçalara yüksek ölçü de zarar verebilir.

Distribütör Kömür Arızası

Distribütör kömür arızası parçada bulunan kömürlerden de meydana gelebilir. Distribütörde kömürlerde bulunduğu için kömürlerin bitmesi durumunda arıza meydana gelebilir. Bu kömürler Distribütör sökülüp değiştirildiğinde arıza çözülecektir.

Distribütör Kapak Arızası

Distribütör Kapak Arızası
Distribütör Kapak Arızası

Distribütör kapak tamiri oldukça basit bir işlemdir. Her evde bulunan küçük araç gereçlerle bu işlem yapılabilmektedir. Distribütör içerisindeki parçaları değiştirerek en ekonomik şekilde yeni bir Distribütöre sahip olabilirsiniz.

Distribütör Tevzi Makarası Arızası

Distribütör Tevzi Makarası Arızası
Distribütör Tevzi Makarası Arızası

Distribütör Tevzi Makarası Distribütör içerisinde ki en önemli parçalardan biridir. Araçtaki Bobinle eşzamanlı olarak çalışarak bujilere giden enerjiyi dengeler ve sistemin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Distribütör Tevzi Makarası çok önemli bir parça olduğu için arıza tespiti yapıldığında zaman geçirmeden onarılması gerekmektedir.

Distribütör Tevzi Makarası Arıza Belirtileri

 • Araç hiçbir şekilde çalışmaz.
 • Hava filtresi kutusundan çeşitli değişik sesler gelebilir.

Önemli Not: Aracınızda bu belirtiler varsa eğer ki Distribütör Tevzi Makarası Arızalandı ise  aracı vurdursanız bile araç hiçbir şekilde çalışmaz.

Distribütör Arızası Fiyatları 2022

Distribütör Arızası Fiyatları 2022 Bazı araç markalarının Distribütör Arızası Fiyatlarını sizler için listeledik. Yazacağımız fiyatlar 2022 yılına aittir. Fiyatlar model ve motora göre değişeceği için ortama fiyatlardır. Herhangi bir ürün satışı yapmamaktayız. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmaktadır.

 • Audi Distribütör Fiyatı: 750 TL ve 1400 TL arasıdır.
 • Bmw Distribütör Fiyatı: 725 TL ve 1300 TL arasıdır.
 • Chevrolet Distribütör Fiyatı: 600 TL ve 1000 TL arasıdır.
 • Tofaş Distribütör Fiyatı: 990 TL ve 1100 TL arasıdır.
 • Opel Distribütör Fiyatı: 900 TL ve 1400TL arasıdır.
 • Toyota Distribütör Fiyatı: 1900 TL ve 3000TL arasıdır.

Distribütör Fiyatları 2022 Sadece Parça fiyatlarıdır. Ustanın alacağı ücret farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca tüm parçalar dolar kuruna bağlı olduğu için günlük fiyat değişimi yaşanmaktadır. En doğru fiyat Distribütör değişimi yapılacağı zaman parça internetten satın alındıktan sonra usta da fiyatını verirse en doğru fiyat olur.
Aşağıda ki konu linklerimizden istediğiniz konuyu okuyabilir veya buraya tıklayarak ana sayfaya gidebilir ve diğer konularımızı inceleyebilirsiniz.

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

Trafik Sigortaları Zammı 2022

Trafik Sigortası Fiyatları

“Distribütör Arızası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın