Araç Bakım Fiyatları

Araç Bakım Fiyatları
Araç Bakım Fiyatları

Araç Bakım Fiyatları

Araç Bakım Fiyatları Araç sahipleri araçlarını uzun süre ve sağlıklı kullanabilmek için yılda bir veya tekrar eden belirli km aralıklarında araçlarına bakım yaptırmaları gerekir. Araç bakım esnasında araçtaki bazı parçalar değişebilir, bazı parçalar temizlenebilir. Aracın durumuna göre yapılacak işlemde değişiklik göstermektedir.

Araç bakım detaylı bir işlemdir. Araç bakım iki çeşittir. Periyodik bakım ve araç bakım olarak iki ayrılmaktadır. İki bakımı da yaptırmak araç sağlığımız ve güvenliğimiz için oldukça önemlidir. Bakımlı bir araç güvenli araç demektir. Araç bakımını yaptırmadığınız sürece farkında olmadan risk taşıyan büyük sorunlarla karşı karşıya kalma riskiniz çok yüksektir.

Aracınızda her ne kadar problem yok gibi gözükse de araç kilometre yaptıkça bazı parçaları aşınmaya uğrayabilir ve araç bakımı yaptırmadan aracınızı servise götürmeden siz aracınızın parçalarında olan bu aşınmaları ve size yaratacağı sorunları fark edemeyebilirsiniz. Böyle sorunlarla karşı karşıya kalmamak için gerektiği zamanlarda düzenli olarak araç bakımını yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Araç bakım fiyat konusu araç kullanıcılarının merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Araç bakım fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterebilir fakat genel olarak ortalama bir fiyat listesi çıkacak olursa ortaya işlem fiyatları şu şekildedir:

 • Periyodik bakım 1000-8000 TL arasındadır.
 • Motor ağı ve yağ filtresi, fren balataları, fren hidroliği, klima bakteri temizliği ve değişimi 170TL’dir.
 • Hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi değişimleri 90 TL’dir
 • Akü şarj etme, akü değiştirme 90 TL’dir
 • Fren diskleri değişimi 220 TL’dir
 • Fren kaliper değişimi 270Tl’dir
 • Buji değişimi 150TL’dir
 • Debriyaj değişimi 720TL’dir
 • Enjektör değişimi 420TL’dir
 • Far ayarları ve Far ampül değişimi 45-90 TL arasındadır.
 • Klima gazı tahliye ve doldurma işlemi 320 TL’dir.
 • Triger kayış değişimi 720 TL’dir.
 • Yardımcı kayı değişimi 300 TL’dir.
 • Amortisör değişimi 270 TL’dir.
 • Rot başı değişimi 170 TL’dir.

Araç bakım yapılırken bakım yapılması ve değişmesi gereken parçalar bu şekildedir. Parçaların bakım ve değişimi ortalama olarak bu fiyatlar arasındadır. Araç bakım oldukça önemlidir. Araç bakım iki çeşittir. Periyodik bakım ve araç bakım olarak iki ayrılmaktadır. İki bakımı da yaptırmak araç sağlığımız ve güvenliğimiz için oldukça önemlidir.

Araç Periyodik Bakım

Araç Periyodik Bakım
Araç Periyodik Bakım

Araç Periyodik Bakım Araç sürücülerinin güvenliği çok önemlidir. Zamanla araçlarda meydana gelebilecek olan küçük sorunlar sürücüler için büyük sorunlara yol açabilir. Motorlu araçlarda düzenli aralıklarla önemli parçaların kontrolü yapılması gerekir. Bazı parçaların temizlenmesi, gerekli ayarlamanın yapılması, eskiyen ya da hasarlı parçaların değiştirilmesi gereklidir. Bu işlemlerin tümüne periyodik bakım denir.

Periyodik bakımların genel amacı, araç performansında düşüş yaşanmaması ve araç performansını en iyi durumda koruyabilmektir. Oluşabilecek büyük arızalara yol açabilecek problemleri tespit edip gerekli bakımları yapmaktır. Periyodik bakımla aracın kanuni düzenlemelere uygun çalışması ve herkes için güvenli bir yolculuk sistemi sağlanmalıdır. Periyodik bakımların düzenli aralıklarla yapılması ile araçların uzun ömürlü ve yakıt ekonomisini sağlayabilmesi adına önemlidir.

Araç periyodik bakımları genellikle üretici firmaların belirlediği zaman aralıklarında yapılır. Bu zaman aralığı genelde 1 yıl veya Km olarak değişim göstermektedir. Bu bakım periyotlarındaki araçların sıvıları, filtreleri, mekanik parçaların bakımları, genel parça kontrolleri ve değişimleri yapılır. Periyodik bakım sırasında aracın en risk oluşturabilecek mekanizma bakımları dikkatle ve özenle yapılır. Araç bakımlarınızı güvenilir servislerde yaptırmanız gerekmektedir. Periyodik bakım sırasında değişen parçaların yerine orijinal parça takılması da araç güvenliğiniz ve karşılaşabileceğiniz sorunlar açısından çok önemli bir unsurdur.

Araç Ağır Bakım
Araç Ağır Bakım

Araç Ağır Bakım

Araç Ağır Bakım Araç sahibi olduğumuz ve araç kullandığımız sürece aracımıza gerekli bakımları yaptırmamız önemlidir Öncelikle can güvenliğiniz, sonrasında ise aracınızın güvenliği ve birlikte yapacağınız yolculuğun kalitesi için aracınızın periyodik ve gerekse ağır bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir.

Araç ağır bakım periyodik bakıma kıyasla daha detaylı kapsamlı ve uzun süren bakım sürecidir. Ağır bakımla periyodik bakım sırasında yapılması gereken kontrollerle beraber ekstra parça kontrolleri ve değişimleri söz konusudur.

Ağır bakım kullanılan aracın marka ve modeline göre üretici firmanın önerisine göre de değişiklikler göstermektedir. Ancak genel olarak 70.000km veya 90.000 km’de ağır bakımlar yapılmaktadır. Ağır bakım periyodik bakımda yapılması gerekenleri de kapsayan detaylı bir bakımdır. Araç ağır bakım yapılırken değişen parçaların orijinaliyle değişmesi önemlidir. Araç ağır bakımda yapılması gereken bazı işlemler vardır.

 • Periyodik bakımda yapılan bütün işlemler yapılmadır.
 • Özellikle ağır bakımda triger kayışı değişimi yapılmalıdır.
 • Debriyaj sisteminin kontrolu ve gerekiyorsa değişim yapılması çok önemlidir.
 • Bası- balata kontrolü eksiksiz yapılmalıdır.
 • Şanzıman yağının değişimi.
 • Şanzıman sisteminin detaylı kontrolü ve vites geçiş performans kontrolü yapılmalıdır.
 • Yağ sızıntısı olan yerler tespit edilmeli ve conta keçe değişimi yapılmalıdır.
 • Ön takımların ve süspansiyon sisteminin detaylı kontrolü yapılmalıdır.
 • Ayrıca bir diğer önemli nokta rot-balans ayarlarının kontrolünün ve ayarlarının yapılmasıdır.
 • Özellikle kontroller yapıldığında detaylı şekilde değişmesi yenilenmesi gereken parçalar belirlendikten sonra parçaların orijinalleriyle değiştirilmesi.

Araç bakımını detaylı ve profesyonel yaptırdığınızda aracınızın performansı yükselecektir. Aracınız uzun süre sağlam ve ömürlü kalacaktır. Aracınızın bakımlarını düzenli yaptırmanız ikinci el piyasasında değer kaybetmemesini sağlar. Güvenli sürüş süreçleri yaşarsınız ve bu çok önemlidir. Aracınızın bakımlarının düzenli yapılması yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayarak ekonominize de katkıda bulunur. Aracınızdaki motordan şansızımana, klimadan bujilere kadar bütün parçaları sorunsuz çalışır. Bakımlar sayesinde aracınızda meydana gelecek belki de geri dönüşü olmayan sorunların arızaların önüne geçmiş olursunuz. Araç bakım yaptırdığınız firmalar sayesinde olası bir problemle karşılaştığınızda ekstra olarak teknik servis bedeli ödemek zorunda kalmazsınız. araç yağ bakım fiyatları

Önemli İçerikler

Araç Periyodik Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Periyodik bakım fiyatları 1000-8000 TL arasındadır.

Yağ bakımı ne kadar tutar?

Kullandığınız yağ fiyatı hariç ortalama 350 TL işcilik ücreti bulanmaktadır.

Araç ağır bakımı ne kadar tutar?

Araç markasına göre değişmektedir. Ortalama 1500 TL ile 3000 TL arasındadır.

Periyodik bakım ne kadar sürer?

Ortalama 2 saat civarı işlemler tamamlanmış olur.

Yağ değişimi kaç para 2022?

Araca ve yağ markasına göre 400 TL ile 1000 TL arası değişmektedir.

Yorum yapın