Buji Değişim Süresi

Buji Değişim Süresi
Buji Değişim Süresi

Buji Değişim Süresi

Buji, ateşleme bobininden gelen elektriği, kablolar yardımıyla bujilere aktaran parça denilmektedir. Bujiler son derece önemli parçalardır ve mutlaka doğru çalışması gerekmektedir. Bujilerin düzenli aralıklarla değişmesi önemli bir noktadır. Çünkü bazen bujiler 5 bin km’de arızalanırken bazen 50 BİN km’ye kadar sorun çıkarmamaktadır.

Bu yüzden bujilerin kontrol edilmesi önemli bir noktadır. Buji değişim süresi genellikle periyodik bakım sırasında değiştirilir olarak bilinse de bu bilgi tam olarak doğru değildir. Bujilerin her 40 bin kilometreden sonra kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bujilerin ortama ömrü 50 bin kilometredir. LPG’Lİ ve benzi araçlarda buji ömrü aynıdır. Buji kontrolünden sonra buji değişimine ihtiyaç duyulması durumunda değişim yapılır. Buji değişimine ihtiyaç varsa bu durumu ihmal etmemek önemlidir.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?
Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Değişim Süresi Bujiler temel olarak motordaki ateşleme işleminden sorumlu bir yapı olduğu için otomobilin performansını doğrudan etkilemektedir. Motorda çok sayıda yer alan bujilerin herhangi biri arızalandığında birçok problemi de beraberinde getirir.

Bu sebeple buji arızası problemlerini bilmek ve gözlemlemek gerekiyor. Bujiler ne kadar dayanıklı materyallerden üretilse de çok yüksek sıcaklığa maruz kalarak kilometrelerce çalışan bujilerde zamanla aşınma ve görevini yerine getirememe durumları oluyor.

Buji arızasını anlama yollarından biri yanlış zamanlarda ateşlenen bujilerin otomobil içinde oluşturduğu sarsıntılardır. Bunun haricinde araç içerisindeyken motordan gelen vuruntu sesleri geliyorsa, marşa basıldığında araç çalışma süresi uzuyorsa ve araç geç çalışıyorsa ani yapılan hızlanmalarda araç gazı almıyorsa, araçta tekleme ve patlama sorunlarıyla karşı karşıyaysanız bujilerde arıza meydana gelmiş olabilir. Araç performansınızda düşüş yakıt tüketiminizde artış hissediyorsanız, yine aracınızın bujilerinde hasar meydana gelmiş olabilir.

Buji Temizliği Nasıl Yapılır?
Buji Temizliği Nasıl Yapılır?

Buji Temizliği Nasıl Yapılır?

Buji temizliği aslında tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Eskimiş bujileri temizlemeye, temizletmeye çalışmak yerine eski bujileri yenisiyle değiştirmek aracınız ve sizin için oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır.

Ama yine de buji temizliği konusunda ısrarcıysanız, kontrol amacıyla yapmanızı önerdiğimiz buji temizliğini zımpara ve pas sökücü yardımıyla yapabilirsiniz. Düzgün olan buji bu tür işlemlerden sonra tekrar çıkarmada kullandığınız buji anahtarıyla takılır.

OTOMOBİL ARIZA VE ÇÖZÜMLERİ

Peugeot 301 Servis Işığı Neden Yanar

Yorum yapın