Volkswagen Katalitik Konvertör Arızası

Volkswagen Katalitik Konvertör Arızası
Volkswagen Katalitik Konvertör Arızası

Volkswagen Katalitik Konvertör Arızası Katalitik konvertör, içten yanmalı motorların ürettiği zararlı emisyonların azaltılmasına yardımcı olan bir cihazdır. Zararlı gazları zararsız gazlara dönüştürmek için birkaç kat seramik ve değerli metallerle kaplanmış bir dizi petek şeklinde tüp veya kanal içerir. Katalitik konvertör, dizel motorlu araçlarda motor ile susturucu veya egzoz borusu arasında bulunur; benzinli araçlarda susturucuların, kuyruk borularının önüne yerleştirilmiş bir veya iki konvertör bulunabilir.

Aracınızın katalitik konvertörüyle ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda, hangi semptomların arızaya işaret ettiğini bilmeniz önemlidir. Belirtiler şunlardır;

  • Düzensiz motor performansı
  • Kötü gaz kilometre
  • Egzoz borularından gelen aşırı duman

Katalitik konvertör, 1950’li yıllarda içten yanmalı bir motor tarafından yayılan zararlı bileşikleri uzaklaştırmak ve dönüştürmek için bir filtre görevi görmek üzere geliştirilmiş bir cihazdır.

Volkswagen Arabalarda Katalitik Konvertör Sorunları?

Katalitik konvertör arızası modeli yüksek olan araçlarda ve devirsiz şekilde kullanılan araçlarda sıklıkla meydana gelebilecek bir sorundur. Tüm araçlarda meydana gelebileceği gibi Volkswagen araçlarda da meydana gelebilmektedir.

Aşağıdaki araçlarda Volkswagen katalitik konvertör sorunu meydana gelebilir:

  • VW Golf Mk4, VW Bora, Audi A3 ve Skoda Octavia

1.6 veya 1.8 litre ve 2.0 litre turboşarjlı benzinli motorlar (1997-2005 modelleri)

Volkswagen Katalitik Konvertör Arızası

1997-2005 yılları arasında üretilen VW Golf Mk4, VW Bora, Audi A3 ve Skoda Octavia’nın belirli modellerinin sahipleri, katalitik konvertörlerindeki arızalar nedeniyle emisyon performansında sorunlar olduğunu bildiriyor. 1997 ile 2005 yılları arasında üretilmiş ve 1,6 veya 1,8 litre veya 2,0 litre turboşarjlı motorlar kullanan benzinli motorlu bir arabanız varsa, sorundan etkilenmiş olabilirsiniz.

Katalitik konvertör arızasının getirdiği iki ana sorun vardır; Bunlardan biri, aracın MOT testinde başarısız olduğu ve bu nedenle tamir edilene kadar sürüşün yasa dışı olduğu anlamına gelen gösterge paneli uyarı lambasında bir arıza kodunu tetiklemesidir.

Diğer araçlarda böyle bir uyarı ışığı olmayacak ama belli ki kanunları çiğnedikleri için acil onarım gereklidir. Yine modern otomobillerde yaygın olan hatalı bir katalitik konvertörle ilgili ikinci sorun, aracın emisyon testini geçemeyebilecek olmasıdır.

Bu, verginizi ödemeden araba kullanırken yakalanırsanız araç vergi muafiyetinizi kaybedebileceğiniz ve ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir.

Otoilim.com Sıfır Araç İlk Muayene Tarihi Ne Zaman? Trafik Poliçe Sorgulama

Yorum yapın