Coilover nedir?

Coilover Süspansiyon sistemlerinin içersin de olan fazlasıyla merak konusu olan Coilover nedir, Ne işe yarıyor, Dezavantajları ve Avantajları nedir bunları detaylıca cevaplayalım.

Coilover nedir
Coilover nedir

Coilover nedir?

Coilover nedir? Coilover sistemini anlatmaya başlamadan önce kelimenin tam olarak ne demek olduğuna bakalım. Coil ve Over olarak iki kelimeden oluşmaktadır. Coil kelimesi Türkçe olarak “sarmak” anlamını taşır. Over kelimesi ise Türkçe olarak “çevre” anlamını taşır. İki kelimenin birleşimi “çevresini saran” anlamını taşımaktadır.Coilover nedir? Sorusunun cevabına kısaca “Amortisörü saran yay” diyebiliriz.

Coilover Ne işe Yarar?  

Coilover nedir? Coilover araçlar için kullanılan bir süspansiyon sistemidir. Coilover tek parça bir sistem olarak kullanılabilmektedir. Normal olarak kullandığımız süspansiyon sisteminde amortisör ve yay ayrı ayrı iki parça olarak kullanılmaktadır. Normal süspansiyon sisteminde yaylar geniş çaplıdır. Coilover sisteminde ise fazlasıyla düşük çapta olmaktadırlar.

Coilover sisteminin diğer bir özelliği ise yükseklik ve sertlik gibi ayarlamalar yapılabilmektedir. Bu sistemi bazı spor araç üreticileri fabrika çıkışı olarak Coilover sistemini araçlara entegre etmektedirler. Coilover sisteminin avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Coilover nedir
Coilover nedir

Coilover Sistemi Avantajları

  • Yol Tutuş : Coilover sisteminde yukarıda anlattığımız gibi sertlik ve yükseklik ayarı yapılabildiği için bu sistemi kullanmaya başlayan araçlarda viraj kabiliyetlerinde çok hissedilir bir şekilde artış meydana gelmektedir.
  • Lastik ve Jant Değişimi : Bildiğiniz üzere normal süspansiyon sistemlerinde ki amortisör yayları oldukça geniş çaplı olduğu için istenilen büyüklükte jant ve lastik takılamıyor. Coilover sisteminde yay tipi düşük çapta olduğu için lastik genişliği ve çapı kullanıcının istediği şekilde değiştirilebilmektedir.
  • Araç Ağırlığı : Coilover sisteminin normal süspansiyon sistemine göre daha hafif olduğu için toplam araç ağırlığın da düşüş meydana gelmektedir. Bu sebepten dolayı bu durum araca dinamik yönden katkı sağlamaktadır.

Coilover Sistemi Dezavantajları

  • Fiyat : Coilover sisteminin en büyük dezavantajlarından biri kesinlikle fiyat konusudur. Kaliteli bir Coilover sistemi için çok yüksek fiyatlar ödeyebilirsiniz.
  • Paslanma : Coilover sistemi amortisörü çok az boşlukla sardığı için soğuk, yağışlı havalar ve çamur gibi etkenlerden dolayı çok hızlı paslanma meydana gelebilmektedir. Şunu özellikle belirtelim bu durum için coilover kılıfı kullanarak bu işi çözebilirsiniz.
Coilover Fiyat
Coilover Fiyat

Coilover Fiyat

Coilover Fiyat konusuna gelecek olursak Sedan ve HB araçlarda ortalama 2.800 TL ile 3.500 TL fiyat aralığındadır. Transporter gibi araçların Coilover Fiyatları ortalama 4.500 TL civarındadır. Araştırdığımız Coilover Fiyatları ayarlı amortisör olan sistemlerdir.

Coilover nedir

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

MirrorLink Nedir? Ne İşe yarar?

TÜVTÜRK ÜCRETSİZ RANDEVU

Oto Bilgi

Otoilim

Yorum yapın