İkinci El Araba Fiyatları 2023 Yılında Düşer Mi? 2023 İkinci El Araba Fiyatları Ne Olur?

İkinci El Araba Fiyatları 2023 Yılında Düşer Mi? 2023 İkinci El Araba Fiyatları Ne Olur?
İkinci El Araba Fiyatları 2023 Yılında Düşer Mi? 2023 İkinci El Araba Fiyatları Ne Olur?

İkinci El Araba Fiyatları son dört yıldır durmaksızın yükselmektedir. 2018 yılının sonunda başlayan ve özellikle 2022 yılında ciddi artış yaşayan ikinci el otomobil fiyatları, 2023 yılında da artmaya devam edecek gibi görünüyor.

İkinci El Araba Fiyatları 2023 Yılında Düşer Mi?

İkinci El Araba Fiyatlarına dair bu aralar birçok söylenti var. ÖTV oranlarının sıfırlanacağına dair ortada dönen dedikodular var. Tabi bu konuda kesinlikle en ufak netlik kazanmadı. Fakat ÖTV matrahında düzenleme yakın tarihte yapılmıştı. Ocak 2022 tarihinde gerçekleşen ÖTV oranlarındaki düzenleme sonrasında sıfır otomobil fiyatları kısa süreliğine geri çekilmişti. Çip krizi, Kovid 19 ve küresel ekonomik kriz gibi nedenlerden dolayı araç üretimi sınırlı olduğu için ve Türkiye pazarına giren otomobil sayısı çok kısıtlı olduğundan mütevellit, bu düzenleme de uzun ömürlü olmadı ve hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatları yeniden fazla sürmedi yeniden yükselişe geçti.

2023 İkinci El Araba Fiyatları Ne Olur?

2023 yılında ikinci el araba fiyatları maalesef artmaya devam edecektir. Burada en belirleyici faktörlerden birisi kurdaki artış olacaktır. Eğer doların önü alınamazsa fiyatlar belirli oranda her ay artacaktır. Bunun yanı sıra enflasyonda artışını 2023 yılındaki seçime kadar sürdürmeye devam ederse ikinci el araba fiyatlarının önüne geçilemez.

Otomobil’de ÖTV Matrahı Gelir Mi?

Son zamanlarda konuşulan ÖTV matrah düzenlemesine dair dedikodular bitmek bilmiyor. Cumhurbaşkanı, otomobilden alınan ÖTV oranını tamamen sıfırlamaya ya da 3 katına kadar artırmaya tamamen yetkilendirilmişti. Önümüzde seçim var. Bu yüzden ÖTV matrahındaki düzenleme dönem dönem gelebilir. Fakat bu baz modeldeki araçları için % 10 oranında kısa bir düşüş sağlar. Eğer bayilerden sıfır otomobil bulabilirseniz şanslısınız. Kurdaki artış durdurulamazsa yapılan düzenlemelerde kısa sürede etkisini yitirecektir. Bu yüzden genel kanımız 2023 yılında da otomobil fiyatları düşüş yaşamayacağı yönünde olacaktır.

Yorum yapın