İmmobilizer Anahtar Kopyalama

İmmobilizer
İmmobilizer

İmmobilizer Anahtar Kopyalama

İmmobilizer anahtarları kopyalama fiyatı son zamanlarda ev almaların ve de satmaların yoğunlaştığı ayrıyeten de deprem sebebiyle insanların kendini güvenceye almak istemesi sebebiyle çok aratılan bir ögedir. Araç anahtarı ile aracın kontak kısmında bulunan bir çeşit anten sayesinde immobilizer beyini dediğimiz elektronik bir kutu sayesinde anahtarımızın içinde bulunan çipin bilgi alışverişidir. immobilizer yabancı menşeili bir kelime ama ve lakin Türkçede her hangi bir tam karşılığı yok biz çipli oto anahtarı veyahut çipli motor kilidi vb. gibi terimler kullanıyoruz. Bu sistem bazı ülkelerde bulunan araçlarda zorunlu şekilde de olsa yaygınlaşması otomobil hırsızlıklarını %75 oranında azaltmıştır.

Anahtar Kopyalama İşlem Süreci

Anahtar Kopyalama İmmobilizer anahtar Arabanızın anahtarının içinde bulunan çip sayesinde hırsızın düz kontak yapsa bile otomobilinizi çalamamasını sağlar. Aracınıza bindiğin zaman sırayla bu işlemler ilerler; anahtarın içende bulunan çip, immobilizer beynine çok daha önceden hali hazırda yüklenmiş olan bilgileri gönderir eğer ki immobilizerimiz arıza yapmışsa veyahut çipsiz bir anahtar ile birlikte kontağı çevirirsek aracın marşı dönecek ama ve lakin immobilizer beyni  çipi tanımlamadığı için araç çalışmayacaktır. Bütün bu işlemler saniyenin onda biri gibi zamanda hal olur.

Aracın kapılarında kilit var ve de kilitlenmiş ise kapıları açılacak ve de daha sonrasında Kontağın sökülüp kontağa göre anahtar yapılacak ve daha sonra immobilizer beyni sökülerek çip yapılacaktır. Yedek anahtarınız varsa ve de yanınızda ise  araba anahtarınızı kopyalama işlemini yapan bir anahtarcıya, yanınızda ruhsatınız ile birlikte giderseniz maksimum 1-2 saat aralığında tamamlanır.

Eğer özetleyecek olursak aracınızın mutlaka yedek anahtarının olması gerek aksi taktirde kaskonuz varsa dahi arabanızın çalınması durumunda yedek anahtarınız olmadığından dolayı zararınızı kasko karşılamaz . Tek olan anahtar her zaman risk barındırır. Arabanıza yedek anahtar yaptırmak bu sebeple çok ama çok önemlidir.

İmmobilizer Anahtar Basımı Nasıl Yapılır?

Anahtar Kopyalama Anahtar nam-ı değer açar kilit dilini döndürmeye yarayan çoğunlukta metalden yapılan bir araçtır . Peki anahtar kopyalama nedir anahtar kopyalama hayatımızın önemli parçası olan kilitleri açmaya yarayan anahtarların kırılması veya yedeğine ihtiyaç duyulması gibi durumlar yüzünden yenisini üretebilmeye verilen addır.

Peki ya aşamaları nelerdir ilk olarak eski anahtarın bal mumu veya sabun gibi yumuşak bir maddede kalıbı alınır daha sonra anahtar üretme ustası anahtarı boyutlarına uygun bir metal veya başka bir maddeden yapılmış plakayı alır ve kalını üzerine yerleştirir . Kimi ayarlamalar sonrasında plaka üzerinde anahtarın izlerini belirlendiğinde kesim işlemi başlar.

İmmobilizer
İmmobilizer

Anahtar Kopyalama

Ustamız ince işçilikle anahtarın bütün ayrıntılarını plakamız üzerine işler ve anahtarın birebir kopyasını üretir . Daha sonrasında ise anahtarlıklar ile anahtarınızı süsleyebilir ve kullanıma devam edebilirsiniz. Eski kilitleme sistemlerinden gelen ve sakal anahtarları adı ile anılan anahtarlar her zaman kilitle birlikte üretilir .

Elbette anahtarınızı kopyalamanın tek yolu kalıbını çıkarmaktan geçmez bazen de anahtarınızın kalıbının dosyalarını bulur ve sayede yenisini yapabilirsiniz fakat bu sadece kaybolduğu veya kalıbının çıkartılamayacağı durumlarda geçerlidir . Şimdide size biraz anahtarların tarihinden bahsedelim . Anahtarlar antik roma döneminden beri kullanılan pek yararlı aletlerdir .

Yüzyıllar boyunca altın insanlığın en değerli maddesi olmuştur ve bunun en önemli kullanım alanlarından biride elbette takı tokadır  . İnsanlar değerli mücevherlerini yani en az altın kadar değerli olan yakut elmas gibi eşyalarını kasalarda saklamışlardır ve elbette anahtar olmadan kasa bir hiçtir . Anahtarlar günümüz teknolojisiyle artık bir metal parçası olmaktan çıkmıştır sesli , biyometrik ve dahası bir sürü anahtar çeşidi çıkmıştır.

İmmobilizer Nedir?

İmmobilizer Nedir Immobilizer, 1944 yılında Frank Marugg tarafından icat edilmiş olan bir sistem. Günümüz teknolojisi ve de halkı bunu araba hırsızlıklarına karşı büyük bir fayda sağlayıcı önlem olması amacıyla tüm araç üreticileri tarafından kullanıyor. Türkiye’de çipli oto anahtarı sistemi olarak daha sıkça anılıyor. Immobilizer devrede iken arabanın yakıt ve de ateşleme sistemi asla çalışmıyor; bir başka deyişle aracınızın hareket etmesini imkansız hale getiriliyor. 

Anahtar Kopyalama da Nelere Dikkat Ediliyor

İmmobilizer Oldukça uzunmuş gibi görünen tüm bu sürecin neredeyse saniyenin onda biri kadar büyük stbir hızda gerçekleştiğini de hatırlatmakta fayda var. Her araba, sahibi için çokça kıymetlidir elbette ve her araba sahibi Onu özenle kullanır ve de her zaman gözü gibi bakar. Otomobil hırsızlığına kadar pek çok şeye karşı ağır tedbirler alır, önlem alır. Direksiyon ve de lastik kilidi kullanmak veyahut alarm taktırmak bu yöntemlerden sadece birkaçıdır.

Fakat son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte pek çok araç sahibi bu yöntemlere başvurmak zorunda değil. Çünkü yeni model arabaların tamamında standart donanım paketinin içerisinde immobilizer anahtar sistemi yer alıyor. 

Yapılan bazı araştırmalar çerçevesinde şu ön görülmüştür. Dünyada immobilizer anahtar sistemi kullanılmaya ve de keşfedilmeye başlandığından beri otomobil hırsızlığında yüzde 90 kadar büyük bir oranda düşüş yaşandığı görülüyor. Tam bu sebepten dolayı İngiltere, Kanada veyahut Avusturalya gibi ülkelerde bu sistemin kullanılması zorunlu ve kalıcı hale getirildi.

İmmobilizer
Araba Anahtarı Kopyalama

Araba Anahtarı Kopyalama

Araba Anahtarı Kopyalama Anahtar basımı neden gereklidir, bu soru genellikle anahtarlarını sıkça kaybeden ya da bir yerlerde unutan insanlar tarafından sıkça sorulur ve kopyası olmayan anahtarlar genellikle sorunlar çıkartır. Anahtar basımı, olası acil bir durumda çok gereklidir. Tek bir anahtar unutulabilir, kaybolabilir fakat yedeği olan anahtarlarda içeri girilmekte zorlanılmaz veya kilit değişimi gerekmez.

Anahtar basımı, hayatımızda önemli bir yere sahiptir ve anahtarlarımızın kesinlikle ikinci bir basımı da Yedek anahtarlar, kapının ya da arabanın modeline göre değişiklik gösterebilir. Bazen kapıları açmak için orijinal anahtarın aynısı olması gerekirken bazen de sadece düz anahtar (maymuncuk) orijinal anahtarın yerine geçebiliyor.

Anahtar basımı neden gereklidir anahtarlar bir şeyleri kilitleyip açmaya yarayan önemli materyallerdir ve mutlaka yedeği olmalıdır. Olmadığı takdirde kilit kesinlikle değiştirilmelidir ve tedbirler alınmalıdır. Anahtar basımının süreci oldukça zordur, şekillendirmesi maliyetdir ve genel olarak anahtar basımı da çelikten yapılır. Anahtar basımları genel olarak bayilerde, dükkanlarda yapılır fakat online olarak da anahtar basımı yapan siteler de mevcut bulunmaktadır.

Her anahtar için basım fiyatı, süresi, tarihi değişiklik gösterir İnsanlar var olduğu dönemden beri güvenlik ihtiyacı vardır. Her dönemde kilite ve güvenliğe ihtiyacımız olduğundan anahtarlar çok önemlidir ve de bu durum anahtar basımını daha da öne çıkarır. Kapı kilitleme, eşyalara kilit vurma gibi şeyler çok çok eskidir.

Anahtar basımı ücretleri  kilit tipine göre değişiklik gösterir. En çok kalıbı  basılan anahtar türü ev kilidine ait kilitlerdir. İmmobilizer anahtarların sistemi, Bu sistem bazı ülkelerde bulunan araçlarda zorunlu şekilde de olsa yaygınlaşması otomobil hırsızlıklarını %75 oranında azaltmıştır.

İmmobilizer anahtar Arabanızın anahtarının içinde bulunan çip sayesinde hırsız düz kontak yapsa dahi otomobilinizi çalamamasına destek olur arabanızı korumaya alır. Bu sebeple İmmobilizer anahtar kullanımı çok önemli ve yaygınlaşması ile çoğu hırsızlığın önüne geçmeye yardımcı bir sistemdir.

Benzer İçerikler

Oto Anahtar Kopyalama FiyatIarı

Oto Anahtar Kopyalama Fiyat

Otoilim.com

Sıkca Sorulan Sorular

Yorum yapın