Otomobil LPG Tank Fiyatları

Otomobil LPG Tank Fiyatları
Otomobil LPG Tank Fiyatları

LPG – Likit Petrol Gazı

Otomobil LPG tank fiyatları her şey dahil araç modeline ve LPG sistemine göre ortalama 3000 TL ile 10.000 TL arası değişkenlik göstermektedir. Detaylı fiyatlara birazdan konumuzda değineceğiz. LPG sistemi gerek yakıt fiyatı olarak, gerekse motor yağı dolayısıyla, motor kullanım ömrü açısından, sürücülerin özellikle cebine, gayet karlı bir yatırım olarak geri dönüş sağlamıştır. Bunun sebeplerini de açıklayacağız.

Otomobil LPG Tank Fiyatları

LPG tank fiyatları markalara göre değişkenlik göstermektedir. Markaların kendi içerisinde bulunan, örneğin; Atiker Eco Atikfast LPG fiyatı 5.000 TL iken Atiker Grand marka LPG sistemi 6.000 TL gibi farklılıklar göstermektedir.

Atiker günümüzde en çok rağbet gören LPG sistemlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra BRC, Landi Renzo, Lovato gibi pek çok yabancı LPG sistemi bulunmaktadır.

Atiker LPG tankları hakkında bilgi almak için 444 22 85 no.lu hattı hafta içi 08:00 – 18:00 arası, hafta sonu sadece cumartesi 08:00 – 12:00 arası arayabilirsiniz.

BRC marka LPG sistemleri 4,5,6,8 silindir olarak fiyatlandırmaları değişmektedir. Bu fiyatlandırmalar ise özellikle BRC marka LPG sisteminde Euro üzerinden verilmektedir. Şu anda BRC marka LPG sistemlerinde fiyatlar 600 ile 1300 Euro arasında değişmektedir.

Lovato marka LPG sistemleri ise 450 euro ile 800 euro aralığında fiyatları değişmektedir.

Neden LPG’li Araç Kullanmalıyım?

Otomobil LPG Tank Fiyatları LPG sistemleri dövizdeki artış sebebi ile her ne kadar pahalı olsa da çok büyük kullanıcı kitlesine sahiptirler. Bunların başlıca sebepleri yakıtta %40’a varan tasarruf elde etme ve buna bağlı olarak motor ömrünün uzaması. LPG sistemleri motora daha çok güç verdiğinden dolayı yakıtı sıkıştırıp ateşlediği için tasarruf etmektedir. Normal yakıtta yağ bakımları 2000-3000 km aralığında olurken LPG sistemlerinde bu rakamlar 10000-12000 km aralığına kadar çıkmaktadır.

LPG Nedir?

LPG, Likit Petrol Gazı kelimelerinin kısaltılmışıdır. Ham petrolün damıtılması sırasında elde edilen bütan ve propan gazları esas 2 petrol gazıdır. Bu gazlar sıvılaştırıldıktan sonra belli oranlarda karıştırılarak veya saf olarak satışa sunulurlar ve ticari olarak önem kazanırlar. Ancak günümüzde LPG ticari olarak %30 propan %70 bütan karışımından oluşan mix gaz için kullanılmaktadır. Mix gazın dünyadaki karışım oranları çok farklıdır. %50-%50 olduğu gibi özellikle soğuk ülkelerde propan oranı daha fazla bile olabiliyor.

Yorum yapın