Ekspertiz Kaça Yapılır?

Araç Ekspertiz

Artık günümüzde araç alım satım işinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de oto ekspertiz raporlarıdır. Araç satın alırken satıcının dediklerine güvenemeyiz. Bu yakın akrabamız olsa bile geçerlidir. Aldığınız araçla yolda kalmamak, kazık yememek ya da değer kaybı varsa öğrenmek için araç ekspertiz raporunu mutlaka almalısınız.

Araç Ekspertiz Kaça Yapılır?

Şunu baştan belirtelim ki araç ekspertiz ne kadar sorunuzun cevabı siz ne istiyorsunuz sorusuna göre değişir. Ortalama ekspertiz raporları en düşük 400 – 500 TL ye alınabilirken, isteğinizin detayına göre 2000 TL ye kadar çıkabilir. Bu fiyat değişikliğindeki en büyük etken aracınızın hangi kısımlarına, ne kadar detaylı baktırılmak istenmesidir. Genelde ekspertiz raporu almaya gittiğinizde size 2 paket sunarlar. 600 lük normal paket ve 1000-1500 lük full paket. Pazarlık yaparsanız fiyatta indirim yapılabilir. Pazarlığı ihmal etmeyin. Türkiye de 3 büyük şehirlerin ortalaması alındığında sadece kaporta ekspertiz raporu 250 TL, motor durumuna baktırılmak istenir ve Dyno test ekspertiz raporu alınırsa 600 TL, Airbag kontrolü, emniyet kemeri incelemesi vs. dahilinde olan full ekspertiz raporu istenirse eğer 1200-2000 TL gibi fiyatlar değişkenlik göstermektedir. 2000 model gibi araçlarda motor için ekspertiz önemli iken 5 yaş ve daha düşük yaştaki araçlarda full ekspertiz raporu almak daha önemlidir.

Sıfır Araca Ekspertiz Yapılır mı?

Dünyada yalancılık, dolandırıcılık, sahtekarlık gibi terimler olmasa sıfır araca ekspertiz raporu alınmasına gerek yoktur derdik ama maalesef diyemiyoruz. Sıfır araçlar ülkemize gemi ile gelip limanlardan galeriye nakliye edilir. Bu süreçte araçlarda nakliye sırasında vuruk ya da çizik gibi kazalar olabiliyor. Bazı galeriler de bu araçların tamirini yapıp satışa sunuyor. Hem de müşteriye söylemeden. Bunun çokça örneğini gördük. Uyanık galericiler değer kaybı yaşamamak için bu yolu tercih edebiliyor maalesef. Sıfır araç satın alan kişiler de nasıl olsa sıfır araç deyip ekspertiz raporu almazsa bu hasarları ancak aracı satarken öğreniyorlar. Tabi yıllar sonra alınan ekspertiz raporu ne kadar etkili olur bilmeyiz ama aldığınız gibi ekspertiz raporu alırsanız ve kusur çıkarsa aracı galeriye iade edebilirsiniz. Almamazlık yaparsa ya da fiyattan kırarak almaya çalışırsa mahkeme yoluna gidebilirsiniz. Haklı çıkacaksınızdır.

Araç Ekspertizi Neden Yapılmalıdır ?

Teknolojiyi çok daha ileri taşıyan oto ekspertiz firmaları, daha detaylı raporlama yapabiliyorlar fakat bunun için de fiyatları daha farklılaştırabiliyorlar. Bir araç satın almak istiyorsanız eğer kesinlikle detaylı bir ekspertiz yaptırmalısınız. Ciddi manada sorunlu araçlar alım satım piyasasını etkisi altına almış durumda. Bundan sebep 2000 TL’lik bir paket olmasa dahi daha ufak paketlerden yararlanıp ekspertiz yaptırmalısınız. Daha önce ki yıllardan kalma bazı galerilerde boya ölçüm makineleri mevcut ve aktif olarak kullananlar var. Fakat artık hem galeri sahipleri hem de araç satın almak isteyen vatandaşlarımız daha güvenilir ve doğru sonuçlar için direkt olarak ekspertize gidiyor.


Neden 250 TL 1.000 TL verip ekspertiz yaptırayım demeyin. Güvenilir bir firma bulup aracınızı mutlaka eksper yaptırmalısınız. Maalesef günümüzde kimseye güven kalmadığından dolayı ücretine bakmadan ekspertiz firmalarının yolunu mutlaka tutun . Yarın aracınızı satarken bu aracın kaputu değişmiş bu aracın direklerin de hata var hatta ve hatta bu araç daha önce ortandan ikiye ayrılmış fakat sonra başka bir araçla bu aracı birleştirmişler gibi söylemler ile çok fazla karşılaşabilirsiniz. Bunun önünü almak için ise yapmanız gereken tek şey sizin ya da çevrenizin yapması gereken şey aracı alırken maliyetin üzerine 200 TL ile 2.000 TL arasın da bir maliyet hesabı daha yaparak bunu da bütçenize ilave etmek. Kimse aracını bilmeden almak istemez!

Yorum yapın