Seyir Halinde Aracın Stop Etmesi

Seyir Halinde Aracın Stop Etmesi
Seyir Halinde Aracın Stop Etmesi

Seyir halinde aracın stop etmesi sebebi nedir?, Araç yolda giderken stop ediyor, yolda giderken aracın stop etmesi, dizel aracım yolda giderken stop ediyor, LPG’li araç yolda giderken stop ediyor, araba neden kendi kendine stop eder?, motor ısınınca stop ediyorsa sebebi nedir? Açıklıyoruz

Seyir Halinde Aracın Stop Etmesi

Aracınız ilk çalıştığında normal çalışıyor ama seyir halindeyken motor ısınınca rölanti dalgalanmaları oluyorsa ya da ışıklarda durduğunuzda veya park ederken debriyaja bastığınızda aracınız stop ediyorsa kısacası seyir halinde aracın stop etmesi durumu ile karşı karşıya kaldıysanız doğru konuya geldiniz.

Eğer aracınızı ilk çalıştırdığınızda normal çalıştıysa bir süre hareket ettikten sonra motor sıcaklığı 60-70 derecelere gelecektir. Bu süreçten sonra debriyaja bastığınızda aracınız stop ediyorsa bu sorunun sebebi yüzde doksan ihtimalle eski model araçlarda ısı sensörü (ısı müşürü), yeni model araçlarda ise hararet sönsörü arızasıdır. Eski nesil enjeksiyonlu araçlarda hem hararet müşürü hem de ısı müşürü ikisi birlikte bulunur. Hararet müşürü aracın motor sıcaklığını gösterge paneline iletir. Isı müşürü ise motor sıcaklığını araç beynine iletir. Yeni nesil araçlarda ise bu sistem geliştirilmiş ve hararet müşürü, ısı müşürü ve fan müşürü tek bir beyinde bir parçada toplanmıştır. Aracınız ısınınca bu rölenti sorunları, stop etme sorunları oluyorsa bu parça arızalanmıştır. Arızanın sebebi müşürün fişi çıkmış, gevşemiş veya fişi kopmuş olabilir, kontrol edilmesi gerekir.

DİPNOT: Tam tersi durumda araç motoru soğukken, araç ile seyir halindeyken stop etme durumu var ve ısınınca sorun gidiyorsa yine aynı problem geçerlidir.

Hararet Müşürü Arızası Nedir?

Hararet Müşürü Tamiri ve Fiyatı Ne Kadar?

İLGİLİ KONUMUZA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

otoilim.com Google.com

 

 

Incoming search terms here:

  • https://otoilim com/seyir-halinde-aracin-stop-etmesi/

Yorum yapın