Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır? Baskı Balata Tamir Fiyatları

Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balata Sistemi Nedir?

Bu yazımızda baskı balata nedir? baskı balata tamiri ve baskı balata tamir fiyatları gibi başlıkların altında detaylıca durup en ince noktasına kadar bu konulara açıklık getireceğiz.

Baskı balata sistemi, motorun üretmiş olduğu mekanik gücü tekerleklere iletmesi için günümüzden yaklaşık yüz yıl önce geliştirilmiş ve halen kullanılmaya devam eden bir kavrama yöntemidir. Araçlarda dikkatli kullanılması ve düzenli bakımları yapılması gereken en önemli parçalardan bir tanesi baskı balata sistemidir. Eğer bu sistem hor kullanılırsa kısa sürede arızalanır ve değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca özensiz kullanım baskı balata sisteminin ömrünü büyük oranda kısaltacağından ek maliyetlere de yol açmaktadır. Hem işçilik hem de parça bakımından baskı balata sistemi oldukça pahalı bir sistemdir. Bu sistem debriyaja basıldığı taktirde motor ile vites kutusu arasındaki bağlantıyı tamamen keser ve vitesin oldukça kolay bir biçimde değiştirilmesine büyük katkı sağlar.

Ayrıca bu sistem aracın boş viteste yani rölantide çalışmasına da olanak sağlamaktadır. Baskı balata sistemi eğer sağlam durumda ise motordan gelen hareket enerjisini tam performans ile iletir ve herhangi bir güç kaybı yaşanmaz.

Ancak baskı balatalar hor kullanılmış, aşınmış yahut bitmek üzereyse motordan gelen gücü gerekli şekilde iletemeyerek istenilen performansa ulaşılamaz ve aracın sürüş keyfini ve konforunu oldukça düşürecektir.

Baskı Balata Ömrü Ne Kadardır?

Baskı balata değişimi aracın modeline ve markasına; ayrıca arabanın kullanım şekline göre de değişmektedir. Bazı kullanıcılar baskı balata sisteminin değişimini kırk elli bin kilometrede bir yaptırmak zorunda kalırken, bazı kullanıcılar ise baskı balata sistemini değiştirmeden yüz bin kilometre yapabilmektedir. Kısacası bu durumun temel sebebi kullanıcının sürüş şeklidir. Sert bir sürüş tarzına sahip olan kullanıcıların baskı balata sistemleri çok daha kısa sürelerde değişmektedir.

Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır? Baskı balata sisteminin kontrolleri ise kolay bir şekilde yapılabilmektedir. El frenini çekip gaza bastığınızda güçlü bir çekiş varsa baskı balata sisteminin durumu iyi sayılmaktadır. Baskı balata sisteminin bittiğinin işaretleri ise çekişte azalma, yakıt tüketiminde artış ve titreyerek kalkma sayılabilir.

Baskı Balata Tamir Fiyatları

Baskı balata sistemini değiştirmenin maliyeti araca göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Tofaş marka bir aracın baskı balata sistemi değiştirilmek istendiğinde 700 Türk lirası civarı tutacaktır. Ancak lüks arabalarda bu miktar iki bin lirayı bulabilmektedir. Biraz daha örnek vermek gerekirse:

-Peugeot Üç Yüz Yedi 1100 TL

-Ford Focus 1100 TL

– WV Jetta 1300 TL

-FİAT Linea 900 TL

-WV Polo 1200 TL

-FİAT Doblo 1000 TL

-Ford Connect 1200 TL

-Broadway 700 TL

-BMW 3 Serisi 8500 TL

-WV Passat 2000 TL

-Mercedes A Serisi 4800 TL

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

“Baskı Balatanın Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır? Baskı Balata Tamir Fiyatları” üzerine bir yorum

Yorum yapın