Araç Neden Su Eksiltir?

Araç Neden Su Eksiltir?

Aracınızda bazı  zamanlarda su eksiltmesi görülebilir. Motorun su eksiltmesi normal bir durum değildir. Aracınızın motor suyu eksilirse bir sızıntı var demektir. Sızıntı varsa radyatörde çatlak, delik ya da yıpranma olabilir veya radyatör kapağı contasında sorun olabilir.  Aracınızın, motor suyunun eksilmesini basit bir sorun olarak görmeyiniz. Yeterince su ekleyerek bu sorun çözülmüş olmuyor. Motor suyu eksildikçe araçta ciddi sorunlar meydana gelir. Eksilen suyu tamamlamak değil suyun neden eksildiğini bulmak gerekiyor. Motor suyu eksildikçe contalar ve motorun zarar gördüğü bir an ile karşılaşmanız olası bir ihtimaldir. Özellikle araçtan eksilen suyun motor yağına karışması, aracınız için büyük bir risk taşımaktadır.

Aracın su eksiltmesinin belirtileri şunlardır;

Arabanın altında su damlaları, motorun altında su damlaması, arabanın ön kısmında su damlaması, egzozdan çıkan beyaz duman

Aracın su eksiltmesinin başlıca nedenleri şunlardır;

  • Radyatör üst kapağı yanmış olabilir.
  • Radyatör, su sızdırıyor olabilir.
  • Radyatör boru bağlantıları gevşemiş olabilir.
  • Motor su hortumunda delik ya da çatlak olabilir.
  • Motor su tıpalarının çürümesi
  • Su deposunda çatlak olabilir

Motor Su Seviyesi

Motorun suyu seviyesi su deposunun üzerindeki göstergeye göre belirlenir. Seviyeye bakılırken motorun soğuk olması ve aracın düz bir zeminde durması dikkat edilmelidir. Aksi halde yanıltabilir. Motor suyu seviyesi Min çizgisi ve Max çizgisi arasında olmalıdır.

Yorum yapın