TOGG Fiyat ve Özellikleri

TOGG Nedir ? Merkezi Türkiye’de olan bir otomobil üretici şirketidir. TOGG açılımı Türkiye nin Otomobili Girişim Grubudur.

Şirket fikri mülkiyet haklarına sahiptir.

TOGG
TOGG

Şirketin tam ismi Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir. 25 Haziran 2018 (4 yıl önce) tarihinde kurulan bu şirketin genel merkezi Kocaeli ili Gebze ilçesindedir. Şirketin CEO’su Gürcan KARAKAŞ ‘ dır.

Şirket sahipleri 4 adet şirket ve 1 adet Kamu üst kuruluşundan oluşmaktadır. Şirket sahipleri Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) olarak 5 kurumdan oluşmaktadır. Ayrıca ilk kuruluş da bulunan Kök Grubu 2019 yılında ayrılmıştır.

TOGG Hisseleri şu şekildedir;

  • Anadolu Grubu : %23
  • BMC : %23
  • Turkcell : %23
  • Zorlu Holding : %23
  • TOBB : %8

TOGG Fiyat ve Özellikleri

Şirkette CEO olarak görev yapan Gürcan KARAKAŞ tasarımın 2019 yılında tamamlanıp 2022 yılında satışa çıkarılacağını söyledi. Yerli otomobilin C Suv ve sedan modelleri 27 Aralık 2019’da yapılan bir basın açıklamasın da tanıtılmıştır.

Markanın tasarım çalışmaları İtalyan tasarım şirketi olan Pininfarina ile birlikte ortak olarak yapılmıştır.

Markanın elektrikli otomobil üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesin de 22 Milyar TL bütçe ile fabrika kurulacağı açıklanmıştı. Fabrikanın kuruluşu için devlet yardımı da alındığı duyurulmuştur. 21 Mayıs 2022 tarihinde togg yerli otomobilin üretileceği fabrikanın yapımına başlanmıştır.

2020 yılının Ağustos ayında TOGG markasıyla üretim yapılmasına karar verilmiştir. 18 Aralık 2021 tarihinde TOGG logo tanıtımı yapılmıştır. 2022 yılının Ekim ayında inşaat tamamlanmıştır ve 29 Ekim 2022 tarihinde Kırmızı rengi ile üretim bandından çıkmıştır.

TOGG Fabrika ve Üretim Süreci Bilgiler

3 fabrika
TOGG Fiyat ve Özellikleri 4

Gemlik ilçesinde bulunan fabrikanın yapımına 18 Temmuz 2020 ‘de başlanmıştır. Saha büyüklüğü yaklaşık 1 Milyon 200 Metrekaredir. Fabrika 29 Ekim 2022’ de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘nın katılımıyla birlikte açılmıştır.

Gemlik ilçesinde bulunan bu şantiye de toplam 1850 kişi çalışmaktadır. Şirket 2022 yılının sonunda C SUV modelini banttan indirmeyi planlamaktadır.

Ayrıca bir Çin şirketi olan Farasis ile birlikte ortak olarak batarya ve modül üretim tesisi kurulacaktır.

TOGG Araç Modelleri

C SUV
C SUV

Üretilecek araç modelleri Togg Sedan, SUV ve C-X Coupé‘dir. C segment SUV modeli 2022 yılının sonun satışa çıkması planlanmaktadır. C segment Sedan modelinin 2025 yılında satışa çıkması planlanmaktadır.

C Segment Xcoupe modelinin de 2026 yılından sonra satışa çıkarılması düşünülmektedir. Son dakika listeye giren B segment modellerinin de 2030 yılından sonrası için satışa çıkarılacağı planlanmaktadır. Üretimi yapılacak olan tüm modeller Elektrikli modellerdir.

Bu araçlarının bataryalarını doldurabilmek için özel olarak şarj istasyonlarının yapımları başlamıştır.

TOGG Motor Özellikleri

Aracın ilk başta gücü Lityum İyon pillerden gelmektedir. 2 farklı güç paketi sunulacaktır. Batarya kapasitesine göre 300 kilometre ve 500 kilometre olarak 2 farklı pakette sunulacaktır. Bu aracın bataryaları 30 dakika içerisin de %80 şarj olabilemektedir.

Araçta rejeneratif fren sistemi sayesinde motorlar yavaşlarken bataryayı şarj edebilecek ve şarj kapasitesi %20 artacaktır.

Rejeneratif Fren Sistemi Nedir ?

Rejeneratif fren sistemi, hareket eden bir aracı veya nesneyi kinetik enerjisini hemen kullanılabilecek veya ihtiyaç duyulana kadar saklanabilecek bir forma dönüştürerek yavaşlatan bir enerji geri kazanım mekanizmasıdır.

Araç arkadan itişli ve Dört çekerden oluşan iki farklı motor olarak üretilecektir. Arkadan itişli olan motor 200 HP gücündedir. Dört çeker olan motor modeli ise 400 HP gücünde olacaktır.

Motorların son hızı 180 Km’dir. Ayrıca 200 HP olan motorun 0-100 süresi 7,6 saniyedir. 400 HP olan motorun 0-100 ise 4,8 saniyedir.

Araç 4G ile internete sürekli bağlı kalarak güncellemeleri otomatik olarak alacaktır. Ayrıca bu özellik araç arıza yaptığında uzaktan müdahale edilebilmesini de sağlayacaktır.

Araç 3.Seviye Otonom Sürüş Özelliklerine sahiptir.

TOGG Fiyat

TOGG fiyat listesi Eylül 2022 tarihinde açıklanan verilere göre aracın üretim maliyeti 750.000 TL’dir. Aracın satış fiyatı için belirtilmiş bir net fiyat bulunmamaktadır.

Ancak aracın satış bedeli için öngörülen fiyat 900.000 TL civarında olacağı söylenmektedir. Belirtilen bir kesin satış fiyatı bulunmamaktadır.

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

HONDA FİYAT LİSTESİ

PASSAT FİYAT LİSTESİ

Ford Focus Fiyat ve Özellikleri

otoilim.com

yol çıkan

Yorum yapın