Yağ Müşürü nedir?

Yağ müşürü diğer adıyla yağ basınç sensörü olarak bilinmektedir. Yağ müşürünün ne olduğunu öğrenmeden önce ilk önce müşür kelimesinin anlamına bakılması gerekmektedir. Müşür kelimesi gösterge veya sensör gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Yağ Müşürü
Yağ Müşürü

Yağ Müşürü nedir?

Motor pompası üzerinden aktarılan yağ basınç oranını ölçmek için müşüre ihtiyaç duyulmaktadır. Araçta yaşanabilecek herhangi bir yağ arızanın fark edilmesi açısından oldukça önemli bir donanımdır.

Yağ müşürü çalışma mekanizması ile araç içerisinde oluşacak büyük sorunlara karşı sürücüyü önceden uyarmaktadır. Eğer sürücü bu noktada uyarılmaz ve araç çalışmaya devam ederse, olası normal bir sorundan daha büyük sorunlara yol açabilir.

Aracın doğru kullanımı ve sürücülerin zarar görmemesi açısından müşür büyük bir önem taşımaktadır. Araç içerisinde ufak bir sisteme sahip olsa da işlevi açısından incelendiği zaman büyük bir önem taşımaktadır.

Yağ müşüründe oluşan sorunlarda, sadece müşür yağ kaçırıyor gibi durumlar söz konusu olmamaktadır. İkaz lambalarının yanması zaman zamanda sorunun diğer parçalarda olduğunu göstermektedir.

Yağ müşürü nasıl çalışır?

Motor içerisinde yer alan müşürün ilk olarak görevi yağ basınç miktarını ölçmektedir. Yağ basınç miktarını da yağ pompasından aktarılan yağ üzerinden ölçer. Ölçülen basınç miktarı aracın motor kontrol ünitesine anlık olarak aktarılır.

Aktarılan bu veriler motor kontrol ünitesinde düzenli olarak kontrol edilir. Kontrol edilen veriler çeşitli kodlamalar sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Aktarılan verilerde normalin dışında bir aksaklık hissedilmesi halinde araç içi gösterge paneline uyarılar verilecektir. Eğer gösterge panelinde yağ ikaz lambası ve motor stop lambası yanıyorsa müşürde bir arıza söz konusu demektir. 

Yağ müşürü bir basınç göstergesidir. Araç içerisi yağ sirkülasyonu üzerinden aracın problemsiz çalışmasına yardımcı olur. Fakat müşürde bütün parçalar gibi zaman içerisinde arıza verebilmektedir. 

Müşür nedir
Müşür nedir

Yağ müşürü arıza belirtileri nelerdir?

Aracınızın gösterge panelinde yağ ikaz lambası ve motor stop lambasının yanması halinde akla ilk olarak yağ müşürü arızası gelmelidir. Bu durumda yağ müşürü kaçırıyor gibi şeyler düşünülmektedir.

Ancak her zaman bu durum söz konusu değildir. Genel olarak bu lambaların yanmasına neden olan arıza belirileri lambaların sürekli olarak yanması ya da yanıp sönmesi olarak görülebilir. Araç kullanıcısın bu durumda aracını kontrol ettirmesi gerekmektedir.

Yağ Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eğer araç yağı ile ilgili bir sorun söz konusu ise yağ ikaz lambası yanıp sönmeye başlayacaktır. Ancak araçta başka bir sorun daha varsa yağ ikaz lambası ile birlikte motor stop lambası da yanıp sönmeye başlayacaktır.

Bir araç arıza belirtisi olarak bu lambaların yanıp sönmesi söz konusu ise bu lambaların yanıp sönmesine neden olacak durumlar. 

  • Yağ pompasında bozulma söz konusu olabilir.
  • Yağ seviyesi olması gerekenin altında kritik bir seviyeye düşmüş olabilir.
  • Yağ müşürü yapması gerek işlevi kaybetmiş olabilir. 

Bu durumlarda araç içi kontrolün sağlanması oldukça önemlidir. Öncelikle yağ ikaz lambası ile birlikte motor stop lambası da yanıyorsa kesinlikle motorun çalıştırılması kesilmelidir. Eğer bu lambaların yanmasına rağmen motor çalışmaya devam ederse daha büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Bu lambalar farklı nedenlerden de yanabilirler. Bahsettiğimiz sensörlerin yanması durumunda yağ müşürü arızası dışında başka sorunlarında ortaya çıkabileceği söz konusudur. Bu nedenden ötürü bahsedeceğimiz adımların doğru şekilde incelenmesi önemlidir;

  • İlk olarak araç motor çalışması durdurulur ve 5-10 dakika bekledikten sonra gerekli kontrollere başlanır. 
  • Motor yağı seviyesi kontrol edilir ve yağ seviyesinin çok düşük görünmesi durumunda yağ eklenmelidir. ( Yağ seviyesi normal gözüküyorsa oluşan arıza yağ eksikliği nedeniyle oluşmamıştır.)
  • Motor çalıştırılmaya başlandığı anda gürültülü ve sarsıntılı bir ses söz konusu ise yağ pompasında bir sorun olduğu düşünülebilir.
3 1
yağ

Yağ lambası

Gösterge panelinde yandığını asla görmek istemeyeceğimiz uyarılardan birisi yağ ikazı ışığıdır. Bu ışığın yanması yağ basıncınızın düşük olduğunu ya da hiç olmadığı anlamına gelir.

Yolculuklara çıkılmadan önce yağ ve su kontrol edilmelidir. Eğer yolculuk esnasında yağ ikaz lambası yanıp sönüyorsa araç stop edilerek yağ seviyesi kontrol edilmelidir. 

Yağ Koyduğum Halde İkaz Lambası Yanıyor

Eğer aracınızda yağ ikaz lambası yanıyorsa ilk bakılması gerek şey yağ seviyesidir. Ne yazık ki yağ eksikliği haricindeki arızalar hemen tespit edilememektedir.

Yağ seviyesi haricinde kalan diğer arızalar ustalar tarafından tespit edilerek çözüme kavuşturulur.

Bu durumlar haricinde meydana gelecek durumlarda profesyonel destek alınması gerekmektedir. Kullandığınız yağın sıcak motor ile soğuk motor arasında akışkanlığı farklılık gösterebilir ve yanlış numara yağ kullanımı yağ ikaz lambasının yanıp sönmesine sebep olabilir.

Doğru numara yağın kullanımı önemlidir. Eğer yağ seviyenizde bir problem söz konusu değilse filtre değişimi, yağ değişimi veya kompresör devir daim sistemini komple değiştirmeniz gerekebilir.

Yağ ikaz lambasının yanması durumunda kesinlikle aracınızı kullanmaya devam etmeyin.

Sıkca Sorulan Sorular

EPC NEDİR?

Benzer İçerikler

ENJEKTÖR NEDİR?

CONTA NEDİR?

ALTERNATÖR NEDİR?

otoilim.com

Yorum yapın