Vites Değiştirme Sorunu: Vitese Geçerken Cırtlama Sesi

Vitese Geçerken Cırtlama Sesi

Araç vitese geçmiyor ya da arabam vites değiştirirken ses çıkarıyor diyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir. Bazen vites attığımızda metalik bir sürtünme sesi veya vitese geçerken cırtlama sesi çıkabilir. Peki bu vites sorununun sebepleri neler olabilir? Kademe kademe giderek sorunu inceleyelim.

İlk olarak sorunun bizden kaynaklı olabileceğini düşünmeliyiz. Debriyaj pedalına iyi basıyor muyuz emin olmalıyız. Alıştığımız bir arabadan başka bir arabaya geçince ayağımızın alışkanlığı yüzünden iyi basmıyor olabiliriz. Bundan eminsek diğer olabilecek soruna bakalım.

Genellikle vites değiştirirken ses çıkmasının, vitese zor geçmesinin sebebi şanzıman yağının bitmesi, çok azalması ya da gereğinden fazla kullanıldığı için yağın maddesel özelliğini kaybetmesindendir. Şanzıman yağının ortalama 60 bin km de bir değişmesi gerekmektedir. Yok benim şanzıman yağım yeni değişti diyorsanız diğer sebebe bakalım.

Şanzıman ile motor arasında bağlantı sağlayan baskı balata sistemi bulunmaktadır. Baskı balatanız bitikse vites geçiş sorununa sebep olur. Baskı balatanızdan eminseniz başka bir sorunu inceleyelim.

Aracınız eskidiyse veya vitesi acemi şekilde kullandıysanız ya da kullanan birine verdiyseniz şanzımanda bulunan vites dişlileri aşınmış olabilir. Bu da vites geçişinde zorlanmaya sebep olur.

Araçlarda motordan aldığı gücü şanzımana çıkış miline ileten bir parça bulunur. Bu parçaya prizdirek bilyası denir. Bu parça aşındıysa işlevini gerçekleştiremiyor olabilir. Bu da araçta viteste giderken motor tarafından uğultu sesi gelmesine sebep olur ve zamanla ses artar. Bu da daha fazla arıya sebep olabilir. Dikkat edin viteste giderken dedik. Yani debriyaj pedalına bastığınızda ses gelmez. Çözümü rulman parça olan prizdirek bilyasının değişmesi ile olur.

Benim aracım her viteste ses yapmıyor belirli viteslerde sorun çıkarıyor diyorsanız yukarıdaki dediklerimizi unutun. Vites kutusunda senkromeç adında vitesin kolay değiştirilmesini sağlayan bir parça vardır. Her vites için ayrı senkromeç bulunur. Örnek verecek olursak sadece 3. vitese geçmede ses geliyorsa 3. vitesin senkromenci ya aşınmıştır ya da tamamen kullanılmaz hale gelmiştir. Bu parçanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Arabam Geri Vitese Geçmiyor

Geri Vites Sorunu İçin Tıklayınız. (Manuel ve Otomatik)

Yorum yapın