Eksantrik Sensörü Arızası, Değişimi ve Fiyatı

Eksantrik Sensörü Arızası
Eksantrik Sensörü Arızası
Eksantrik Sensörü Arızası

Eksantrik Sensörü Arızası Eksantrik sensörü ya da diğer adı ile krank mili sensörü, motor içerisinde yer alır ve beyine pistonların konumu ile zamanları hakkında bilgi sağlar. İletilen bilgiler sayesinde motor kontrol ünitesi yakıt sistemlerini bu bilgilere göre düzenler.

Eksantrik Sensörü Arızası Düzenlemeler eksantrik sensöründen alınan bilgiler doğrultusunda enjektörlerin enjeksiyon başlangıcının ayarlanması, ateşleme aralığını ve zamanını düzenleme gibi kısımlardan oluşmaktadır. Genel olarak sistematik çalışma prensibi incelendiği taktirde motor kontrol ünitesi yani beyni bu sensör sayesinde hangi pistonun hangi konumda olduğunu tespit eder.

Emme gazı ve egzoz kapaklarının açılıp kapanmasının da bu sensörler tarafından kontrol ettiği dikkate alınmalıdır. Ateşleme sistemleri ile orantılı olarak çalışan bu sitemde de işleyiş genel olarak aynı şekilde ilerlemektedir. Motor bloğu içerisinde mevcut olan krank mili eksantrik mil sensörü ve triger kayışı ile uyarılır.

Burada ise hangi silindir yapısının güç uyguladığını belirlemek amacı ile aracın beyini eksantrik sensörlerini kullanır ve dönme şekillerini inceler. Ateşleme sistemleri ise bu incelemeden alınan bilgilere göre düzenlenir.

Eksantrik Sensörü Arızası

Eksantrik sensöründe eğer bir arıza meydana gelir ise motor otomatik olarak kendisini koruma moduna sokar ve araç devirlenmez. Bu şekilde aracı güvenli bir alana çekmenize olanak tanınır. Yani eksantrik sensör arızası meydana gelir ise motor gücü sınırlandırılır ve araç motoruna zarar gelmesi engellenir. Motor stop ettirildikten sonra ise tekrar çalışmaz.

Eksantrik Sensörü Arızası Eksantrik sensör sistemleri yapılış ve amaç bakımından kolay kolay bozulmazlar. Bu nedenle söz konusu arıza alındığında yapılacak olan ilk iş elektrik bağlantı soketlerinde meydana gelebilecek bir kopya ya da bağlantı hatası olmalıdır. İlk adım olarak bağlantı soketleri dikkatle incelenmeli, kablolar titizce incelenmelidir. Sonrasında soketlerde paslanma ya da korozyon yahut gevşeme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kablolarda ve dişlilerde bir problem yoksa eksantrik sensörünün değişmesi gerekmektedir. Eğer bu değişimler yapılmasına rağmen halen sorun devam ediyor ise motor kontrol ünitesinde bir arıza olduğu düşünülebilir.

Eksantrik Sensörü Değişimi

Eksantrik sensörü değişimi oldukça kolay bir işlemdir. Bu değişim 10 dakika civarında sürer. Şimdi de eksantrik sensörü nasıl değiştirilir? sorusunu yanıtlayalım:

 • Akünün negatif kablosunu çıkarınız.
 • Eksantrik sensörünü ve soketlerini bulun.
 • Kabloları sensör üzerinden ayırmak için soketteki tırnağa bastırın.
 • Sensör ile motorun bağlantısını sağlayan cıvatayı sökün.
 • Sensörü az miktar baskı uygulayarak eğin ve çıkarın.
 • Yeni sensörün origin kısmına motor yağı sürün.
 • Sensörü takın ve cıvatasını sıkın.
 • Kabloları tekrar monte edin.
 • Negatif akü ucunu tekrar bağlayın.

Eksantrik Sensörü Arızası

Eksantrik sensörü; araçlar için oldukça önemli olan bir parça olmakla birlikte en temel işlevi ise motorun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Öyle ki her otomobil üreticisi, söz konusu sensörü monte etmek için birbirinden farklı konumları tercih ederler. Bu nedenle araç kaputu açıldığında doğrudan sensör yerini tespit etmek de ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Genel olarak eksantrik sensörü; silindir kapağın arka kısmında, motor bloğunun yanında ya da liflere yakın bir alandadır. Eksantrik sensörü arızası meydana geldiğinde;

 • Motor arıza lambasında bir uyarı kendisini gösterir. Fakat her zaman motor arıza lambasının yanması eksantrik sensör arızasına da işaret etmeyecektir.
 • Ateşleme sorunları ortaya çıkabilir. Çünkü motor bilgisayarına iletilen sinyaller zayıflamaktadır. Bu da marşa basıldığında ateşlemeye engel olacaktır.
 • Araçta ciddi oranda sarsıntı söz konusu olabilmektedir. Bariz bir güç kaybı kendisini gösterir. Mesela rastgele olarak araç ileri doğru hareket edebilir.
 • Motor stop edebilir. Çünkü ECU, yakıt enjektörlerine silindire yakıt gönderme komutunu iletmemektedir. Bu da oldukça tehlikeli bir durumdur.
 • Ani hızlanma sorunları ortaya çıkabilir.
 • Depoda bulunan yakıt çok daha kısa süre içerisinde tükenebilmektedir.

Eksantrik sensör arızası ortaya çıktığında şanzıman kilitlenmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda mutlaka alanında uzman bir ustadan yardım alınması şarttır. Böylece güvenli sürüş sağlanabilecektir.

Eksantrik Sensörü Fiyatı

Eksantrik sensörleri aracın markasına ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Eksantrik sensörü fiyatları 200 liradan başlayıp 2000 liraya kadar çıkmaktadır. En uygun eksantrik sensörü fiyatları için buraya tıklamanız yeterli.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

“Eksantrik Sensörü Arızası, Değişimi ve Fiyatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın