Arabam Su Alıyor Paspaslar Islanıyor – İşte Çözümü

Arabam Su Alıyor Paspaslar Islanıyor

Başlıktaki gibi arabam su alıyor paspaslar ıslanıyor diyorsanız doğru yere geldiniz. Bu su kaçağının birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle hangi zamanlar su kaçırdığı önemlidir.

Aracınız hiçbir şey yokken içine su kaçıyorsa yani arabayı yıkatmadığınızda ve güneşli bir havada sebep yokken su alıyorsa bunun sebebi kalorifer peteğidir. Kalorifer peteğinizin radyatörünü kontrol etmeniz gerekmektedir. Ya temizlenmesi ya da değiştirilmesi gerekir.

Aracınızı yıkattığınızda ya da karlı ve yağmurlu havalarda araç içine, paspaslara su kaçıyorsa bunun üç sebebi olabilir. Bu sebepleri tek tek inceleyelim.

İlk olarak araçlar genellikle kapı kenarlarından pencerelerden su aldığı için buraları kontrol etmelisiniz. Her araçta buralardan su girse de aracın için girmeden çıkabileceği kanallar vardır. Kapıların altında bulunan kanallardan dökülen suyun çıkması gerekmektedir. Bunu rahatça kontrol edebilirsiniz. Su çıkmıyorsa sert bir telle kanalları açınız ve pislikleri çıkarınız. Ön kaputtaki gideri de kontrol etmelisiniz. Aracınızı ağaç altına bıraktığınızda zamanla ağaçtan düşen yapraklar gideri tıkamaktadır.

İkinci olarak aracınızın taban döşemelerinin altında bulunan giderleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sebepten giderler açıldıysa ya da kaçırıyorsa dışarıdan su alma ihtimali vardır.

Üçüncü sebep ise biraz daha farklı. Ön koltukta şoför koltuğu ya da yanındaki koltukta taban ıslaksa tabanın ayaklarınızı dayadığınız üst kısmını da kontrol edin. Üst kısımlarda ıslak ise su oradan geliyordur. Genellikle bu sorun şoför yanındaki koltukta olur.

Tam o kısımda arabanın ön tarafından aracın içindeki elektronik kısımlara gelen kablolar bulunur. Kabloların geçiş kısmında içeriye su geçmemesi için kabloları saran tıpa bulunur. Herhangi bir sebepten o tıpa yerinden çıkmış olabilir ve içeriye su kaçmasına sebep olabilir. Kendiniz döşemeyi kaldırarak kontrol edebilirsiniz.

Araç Boyama Ücretleri

Yorum yapın