Araç Neden Yağ Yakar?

Araç yağ yakması nedir? Motor yağı pistonları yağlamakla görevlidir. Bloğun alt kısımda bulunur. Pistonların üst kısmında yakıt ve hava karışımı vardır. Yağın sekmanlardan sıyrılarak üst kısımdaki karışıma dahil olması da motorun yağ yakması olarak tanımlanır.

Motor Yağ Yakmasının Belirtileri

Kontak kapalıyken yağ çubuğu ile yağ seviyesi ölçülmelidir. Her yağ çubuğunda ideal seviyeyi belirten bir işaret vardır.

Egzoz dumanın rengi mavi ise motor yağ yakıyordur.

Motor kapağı açıldığında hava üflüyorsa yine bir yağ yakma sorunu söz konusu olabilir.

Araç Neden Yağ Yakar?

Motor pistonlarına takılı olan segmanlar zaman içinde deformasyona uğrar. Bu deformasyon nedeniyle de yağ, pistonların üstüne çıkmaya başlar. Subapların zarar görmesi de yağ yakmaya sebep olabilir. Emme supapları ve yanındaki parçalar arızalandığında yağ, yanma odasına kaçar. Bu da motorun yağ yakmasıyla sonuçlanır. Motor yağ seviyesi azalınca yağlama yapılamayacağından, ilerleyen zamanlarda pistonların ve diğer hareketli parçaların aşınmasına neden olur. Daha sonra yağ eklense bile aşınan bu parçalar arasından motora yağ sızar. Ayrıca motoru uzun süre çok yüksek devirlerde çalıştırmak da segmanların performansını etkileyerek yağ sızdırmasına neden olur.

motor yagi degisimi gecikirse ne olur motor yagi degisimi faydalari nelerdir1
Araç Neden Yağ Yakar? 2

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Araç Yağ Değişimi Fiyatları

Yağ Lambası Yanarsa Ne Olur? Yanıp Söndü İse Çözümü Nedir?

Motor Yağı Fiyatları

Yorum yapın