Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası

Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası
Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası
geri vites arızası

Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası

Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası Araba geri vites arızası çoğunlukla park işlemlerin de ve park yerinden çıkış yapılırken yoğun olarak kendisini göstermektedir. Genelde vites kolunun geriye geçmemesine sebep olan unsur şanzıman da meydana gelen sorunlardır. Bu sebeple araba geri vites arızası bazı zaman şanzıman sıvısını değiştirmekle çözülebildiği gibi bazı zamanlar da ise şanzımanın tamamen sökülerek, kapsamlı bir şekilde onarılmasıyla giderilebilmektedir.

geri vites arızası
geri vites arızası

Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası Tabi ki şanzımanın doğru çalışması için diğer mekanik parçaların da sorunsuz olması gerekir. Şanzımanla eş zamanlı olarak çalışan elektronik, hidrolik ve mekanik sistemlerden herhangi birinde sorun ortaya çıkması durumunda da geri vitesin sağlıklı çalışması engellenmiş olacaktır. Bunun yanı sıra araba geri vitese geçmiyor arızasının göstergeleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Otomatik vites araçlarda şanzıman sıvısının düşük seviyede olması,
  • Yine otomatik vites araçlarda şanzıman sıvısının kirlenerek özelliğini yitirmesi,
  • Otomatik vites araçlar da şanzıman konum sensörünün arıza yapması
  • Hidrolik kontrol ünitesinde zaman zaman meydana gelen arızalanmalar,
  • Manuel vites araçlarda vites telinde ya da halatında meydana gelen arızalanmalar,
  • Manuel vites araçlarda debriyaj sisteminin arızalanması
geri vites arızası
geri vites arızası

Aracın Geri Vitese Geçmeme Arızası Tüm bunlarla hem otomatik hem de manuel araçlarda geri vitese geçmeme arızasına sebebiyet veren bir diğer sorun da geri vites dişlilerinin hasarlı olabilmesidir. Söz konusu sorunlar alanında usta kişiler tarafından kolaylıkla giderilebilir. Maliyet, usta ve arızanın neden kaynaklandığına göre değişkenlik gösterecektir.

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

OTOMOBİL ARIZA VE ÇÖZÜMLERİ

Otoilim.com

Yorum yapın