Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır? Distribütör motorlarda ateşlemenin bir parçasıdır. Sistem ahenkli elektrik akımının geçmesini sağlar. Araçlar için önemli bir parçadır. Birçok parçada olduğu gibi distribütör parçası da zamanla ya da bazı sebeplere bağlı olarak arızalanabilir. Peki distribütör arızası nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır
Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır? Aracınızdaki ateşleme sırası bozulabilir buna bağlı araçta tekleme, gaz yeme ve stop etme sorunlarıyla karşılaşırsınız. Araç performansınız bariz şekilde düşüş yaşayacaktır. Özellikle yokuş yukarı güç gerektirdiğinde bunu hissedebilirsiniz. Aracınızın hava filtresinde küçük hava patlamaları görülebilir. Yakıt tüketiminiz her zamankinin üstüne çıkabilir. Egzoz emisyon değerinde yükselmelerle karşılaşabilirsiniz. Aracınızın motoru oldukça yüksek ses çıkararak çalışabilir. Bu problemlerle karşılaştığınızda distribütör arızası yaşıyor olabilirsiniz.

Distribütör Ne İşe Yarar?

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır Distribütör aracımız için önem içeren bir parçadır. Distribütörün ne işe yaradığını şu şekilde açıklayabiliriz: Araçtaki avans düzeneği sayesinde motorun yapması gereken bütün devirlerinde gerekli olan ateşleme avansını distribütör sayesinde yapılır.

Distribütör kamı, platin kamının çalışmasını sağlayacaktır ve bu durum önemlidir.

Distribütör Kapak Arızası
Distribütör Kapak Arızası

Distribütör kapağı, bulundurduğu tevzi makarası ve içindeki kömür yardımı ile ateşleme zamanı silindire ait bujiye, bobinden almış olduğu yüksek voltajı gönderir. Distribütörün 8 ana parçası vardır. Bu parçalar sistem içerisinde aktif olarak çalışır. Herhangi bir olumsuz durum meydana gelmemesi adına her parçanın özel görevleri mevcuttur. Bu kapsamda yüksek dikkat ve özen her daim önemlidir.

Distribütör Arızası Tamiri

Distribütör Arızası Tamiri Distribütör arızası sebeplerinden biriyle karşı karşıyaysanız distribütör tamiri ihtiyacınız var demektir. Oluşan sorunu tespit ettikten sonra oluşturacağınız kontrol planı sayesinde kolay ve hızlı şekilde distribütör sorununuzu çözebilirsiniz. Tamir işine distribütör kapağı kontrolü ile başlayabilirsiniz.

Distribütör Arızası Tamiri Islak ya da çatlak olan distribütör kapağı eşitsiz ve düzensiz bir çalışmaya sebep olur ve tamir edilmesi gerekir. Aynı şekilde distribütör kapağını kapatırken doğru şekilde kapattığınıza emin olmalısınız.

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır Eğri ya da açık şekilde kapatmamanız gerekir. Distribütör kömürünüzün bitip bitmemesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi arıza oluşmadan da yaparsanız arıza oluşumunun önüne geçersiniz. Motorunuzu düzenli olarak kontrol ederek oluşacak arıza işlemlerinin önüne geçersiniz.

Distribütör Tevzi Makarası Arızası
Distribütör Tevzi Makarası Arızası

Benzer İçerikler

Distribütör Arızası

otoilim.com

Yorum yapın