Şarj Dinamosu Arızası Nedir? Şarj Dinamosu Arızası Tamiri ve Tamir Fiyatı

Şarj Dinamosu Arızası

Şarj Dinamosu Arızası
Şarj Dinamosu Arızası Nedir?

Şarj Dinamosu Arızası Nedir?

Şarj Dinamosu Arızası Neredeyse hepimiz günlük hayatımızda ulaşım amacı ile otomobilleri kullanmaktayız. Otomobiller geçmişten günümüze pek çok değişim ve ilerleme kaydetti. Bu ilerlemelere ek olarak otomobillere pek çok yeni sistem eklendi. İlk otomobillere bakıldığı taktirde ağırlıklı olarak mekanik sitemler kullanılsa da bu oran günümüze yaklaştıkça büyük değişim gösterdi.

Şarj Dinamosu Arızası Otomobillerin elektrik ihtiyacının her ne kadar aküden sağlandığı bilinse de akü yalnızca ilk marş ve aracın stop anında kullanılmaktadır. Araç çalıştıktan sonra hiçbir aksam akünün şarjını etkilemez. Bu durumun sebebi motorun kayış bölümünde bulunan şarj dinamosudur. Motorun dönme hareketine paralel olarak dönen şarj dinamosu elektrik üretimi yapar.

Aracın elektrik ihtiyacının karşılanmasına ek olarak akü de şarj olur. Ancak zamanla bu aksam da eskir ve şarj dinamosu arızası oluşabilir. Dinamo şarj işlevini yerine getiremeyebilir ve bu duruma ek olarak sesler de çıkarabilir.

Bu durumla karşılaşıldığı taktirde ilk yapılması gereken servise gitmektir. Aksi halde aracınızın aküsü biter ve yolda kalırsınız. Yolda kalma durumunun çözümü ise takviye kablosu ile başka bir araçtan güç çekmek yahut ikinci vitese geçilerek aracın ittirilmesidir.

Şarj Dinamosu Arızası Tamiri

Sizler için şarj dinamosu tamiri adımlarını derledik. Bu işlemi profesyonellere yaptırmanızın en iyisi olacağını bir kez daha hatırlatalım.

-Akünün pozitif kutbunu yerinden çıkarınız.

Hat ile yapabileceğiniz kısa devrelerden aracı korumak ve elektrik kazalarını önlemek için akü bağlantısını keserek oluşabilecek kazalara karşı önleminizi alın.

-Çalışmanızı engelleyen parçaları yerinden çıkararak kendinize alan açın.

Sizi engelleyen parçalar var ise bunları gevşeterek yahut sökerek kendinize çalışma alanı açın.

-V kayışını çıkarın.

Bu işlem biraz zorlu olsa da mantığını kavradıktan sonra oldukça basittir. Öncelikle kayışı gevşetin. Sonrasında kayışı sökün. Şarj dinamosunu tamir edip, mekanizmalarda bir problem olmadığını saptadıktan sonra kayışı tekrar takarak sıkın.

-Şarj dinamosunun elektrik bağlantılarını sökün.

Dinamonun konjektör çıkışındaki kablo ve soketleri sökünüz. Söküm işlemini gerçekleştirmeden önce tırnakları da kontrol ediniz. Eğer tırnak sistemi mevcut ise tırnaklara bastırarak söküm işlemini gerçekleştirin.

-Şarj dinamosunu sökün.

Şarj dinamosunun kapağını uygun İngiliz anahtarı yardımı ile açın ve konjektörü değiştirin. Konjektör parçasının fiyatı 100 TL civarındadır. Bu işlemden sonra adımları tersine takip edin.

Bir kez daha uyarmakta fayda var. Bu işlem çok komplike bir işlemdir. Yapabileceğiniz bir hatanın sonucu olarak aracınıza ve hatta kendinize zarar verebilirsiniz. Bu işlemi profesyonellere bırakmanızda fayda var.

Şarj Dinamosu Arızası Tamir Fiyatı

Şarj dinamosu arızası tamir fiyatı arızanın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer sadece konjektör parçasında arıza var ise bu işlem 100 TL artı işçilik gibi cüzzi bir miktara tekabül edecektir. Ancak dinamonun kömürlerinin değişmesi gerekiyorsa bu işlem 500 TL civarında tutacaktır. Eğer şarj dinamosunun tamamının değişmesi gerekiyorsa bu işlem aracın marka modeline göre 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

“Şarj Dinamosu Arızası Nedir? Şarj Dinamosu Arızası Tamiri ve Tamir Fiyatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın