Egzozdan Neden Beyaz Duman Geliyor?

Egzozdan Neden Beyaz Duman Geliyor?, Egzozdan beyaz duman neden çıkar?, Arabam beyaz duman atıyor neden?, Beyaz dumanı ne keser?, Araba neden beyaz duman çıkarır?, Aracın beyaz duman atması nasıl giderilir?, Turbo dizel araba neden beyaz duman atar?, LPG araç egzozdan beyaz duman gelmesi sebebi nedir? Açıklıyoruz.

Egzozdan Neden Beyaz Duman Geliyor ?

Hangi durumlarda egzozdan beyaz duman çıkması olağan hangi durumlarda anormaldir?

Aracı ilk çalıştırdığımızda motor soğuktur. Motor çalıştıkça 2-3 dakika sonra iyice ısınmaya başlar. Bu süreçte aracımızın egzozundan beyaz duman gelebilir. Ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta bulunuyor. Sabah serinliğinde özellikle kış aylarında ya da sürekli soğuk bölgede olan aracı ilk çalıştırdığımızda egzozdan çıkan beyaz duman bir arıza sebebi değildir. En azından şimdilik değildir. Bu beyaz duman aşağıdaki görseldeki gibi gittikçe motorun ısınması sebebi ile artabilir de.

Egzozdan Neden Beyaz Duman Geliyor
Egzozdan Neden Beyaz Duman Geliyor

Motor soğukken çıkan bu beyaz duman motor tamamen ısındıktan sonra geçiyorsa ya da çok çok az bir şey varsa herhangi bir sorun yoktur. Motor tamamen ısınana kadar beyaz dumanın giderek artması da olağan bir durumdur. Aracınızda beyaz duman sorunu ya da herhangi bir arıza sebebi değildir.

Peki beyaz duman sürekli varsa ve hiç geçmiyorsa sorun nedir?

Yukarıda beyaz dumanın geçiciliğinden ve sorun olmadığından bahsettik. Ancak beyaz duman hiç gitmiyorsa problem var demektir. Bu problemin sebebi de aracın conta yakmasıdır. Aracın conta yakıp yakmadığından emin olmak için araç rölantide giderken çıkan beyaz duman gaza bastığınızda daha da artıyorsa araç conta yakmış olabilir. Conta yakmasından emin olmak için kompresyon testi yapabilirsiniz ya da aracınızın yağında su olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sorunun conta kaynaklı olduğundan emin olduktan sonra contanın değişmesi gerekmektedir.

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Conta Tamir Fiyatları Ne Kadar?

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Conta Tamir Fiyatları Ne Kadar? Konusu İçin Tıklayınız

otoilim.com Google.com

“Egzozdan Neden Beyaz Duman Geliyor?” üzerine 3 yorum

  1. Selamun aleyküm hayırlı geceler ustam bende 90 model Şahin var aracım conta yakmışmi tam anlayamadım araç şu eksiltiyor egzozdan beyaz duman çıkıyor ama kesiyor sonradan aracımın hararet 90 geçmiyor hararet normal ama aracın motor kapağını açtığımda motor kapağındaki yağ sararmış gibi gözüküyor yağ çubuğunu çektiğim de birsey gözükmüyor conta yakmis mi bunu nasıl anlarım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

    Cevapla
    • Aleykum selam. su eksiltme varsa önce radyatör ve hortumlar sonra devirdaim kontrol edilmeli. Eğer bunlarda problem yok ise eksiltme yine takip edilmeli bir süre. maksimum 1 hafta. conta yanmışsa motor bloguna su kaçar. bu da beyaz dumana sebebiyet verebilir.

      Cevapla

Yorum yapın