Keyless Go Nedir? Nasıl Çalışır?

Keyless Go Nedir?
Keyless Go Nedir?

Keyless Go Nedir? Nasıl Çalışır?

Keyless Go Nedir
Keyless Go Nedir

Keyless Go Nedir? Çarşıdan, pazardan dönerken elleriniz dolu şekilde arabanıza yaklaştığınızda arabanızın anahtarını bulmak ve araca yöneltmek zor olabilir. Keyless Go nedir diyenlere, teknolojinin geldiği son noktayla artık ‘anahtarsız gidiş’ anlamı taşıyan yeni nesil araç kilidi diyebiliriz. 

Keyless Go ile birlikte artık aracınıza yaklaştığınızda aracınızın kapısı açılmaktadır. Pek çok kişi bu sistemle henüz tanışmasa da artık insanların daha fazla bu teknolojiyi tercih etmesi söz konusu olacaktır. Aracınızın anahtarı yanınızdaysa sistem kolayca devreye giriyor, yaklaşık iki metre kadar uzaklıktaki aracınızı anahtarınızı çıkarmaya gerek kalmadan açabiliyorsunuz. Bu sistemin ana fikri ‘parmak izi okuyucu’ ile benzerlik göstermektedir.

Keyless Go nasıl çalışır diye merak edenler içinse, çalışma sisteminin oldukça basit olduğunu söylemek mümkündür. Aracınızın kapı koluna dokunduğunuzda  Keyless Go devreye girmektedir.

Dokunmatik çalışma düzeneği üzerine kurulan sistem, araç modellerine göre değişiklik gösterse de aynı çalışma prensibi üzerine dizayn edilmiştir. Giriş kodu onaylandığında, aracın kapıları açılmaktadır. Bu sistemle sadece kapı açma değil, dışarıdan kapı kilitleme ve araç içindeyken stop etme ve çalıştırma da yapılabilmektedir. 

Keyless Go Nedir
Keyless Go Nedir

Keyless Go Kullanırken Bilmemiz Gerekenler

anahtarsiz giris ve calistirma sistemi
Keyless Go nasıl çalışır

Keyless Go, Mercedes, Renault ve Toyota ve bazı başka marka araçlarda kullanılmakta ve sonradan araçlara entegre edilme özelliği de bulunmaktadır. Aşama aşama farklılıkları söz konusu olan anahtarsız giriş düzeneği, bazı modellerde araçtan inince, bazılarında kapı üzerindeki düğmeye dokunulduğunda, bazılarındaysa araçtan belli bir mesafe uzaklaştırdığınızda aktif hale gelmektedir.  

Araç üzerinde anahtarı bıraktığınızda, sistem belli tepkiler vermektedir. Araç böyle bir durumda çalışır durumdaysa, sahibine uzaktan uyarı gönderilmektedir. Keyless Go kullanırken bilinmesi gerekenler, sistemin kafa karıştırıcı olduğunu düşündürtmesin. Bunlardan biri kontak üzerindeki pilin zayıflaması durumunda ne olacağıdır. Firmalar bu konu üzerinde iyi bir mühendislik çalışması yapmış olduğundan, bu nokta sorun olmadan kullanılmaktadır.  Kontak üzerindeki anahtar bölümünün pili bittiğinde, devreye girmesinden sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Güvenlik amacıyla alacağınız önlemler için de oldukça konforlu kullanım sunmaktadır. Müzik sistemi, direksiyon kilidi kapanmak istendiğinde stop-start kısmına 2 saniye kadar basılı tuttuğunuzda tüm sistemi kapatmış olursunuz. Direksiyon kilidini açmak istediğinizde de, yine aynı yere 2 saniye kadar basılı tutmanız yeterli olacaktır.

otoilim.com

Yorum yapın