Diferansiyel Arızası

Diferansiyel Nedir?
Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel Arızası

Diferansiyel, araçların arka tekerleklerinin ayrı hızlarda dönmesini sağlayan aygıttır. Araçlar için oldukça önemli olan diferansiyelin çeşitli amaçları vardır. Tekerleklerin devir dengesini sağlar.

Diferansiyel Neden Arızalanır?
Diferansiyel Neden Arızalanır?

Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel, motorlu araçta tekerlerin devir dengesini sağlayan aygıttır. Diferansiyel ne kadar dengeli olursa aracı sürmek de o kadar dengeli ve güvenli olur. Araç dengesinin en iyi şekilde oluşturulmasındaki en önemli parça diferansiyeldir.

Diferansiyel Neden Arızalanır?

Araçlarda diferansiyel arızası belirli sebepler yüzünden oluşur. Bu sebeplerin başında çarpma ve kazalar gelir. Diferansiyel arızasının bir diğer oluşma nedeni de araç bakımının yaptırılmaması. Uzun süre bakımı yapılmayan araçlarda da diferansiyel arızası meydana çıkabilir. Yanlış kullanım ve bireysel hatalar da diferansiyelin arızalanmasında önemli rol oynayan etkenler arasında bulunuyor.

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?
Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Farklı şekillerde diferansiyel arıza belirtileri gerçekleşir. Bu belirtileri fark ettiğiniz zaman aracınızı bakıma sokmanız oldukça önemlidir. Araçlar için ve daha güvenli sürüş deneyimleri için diferansiyel oldukça önemli bir aygıttır. Bu parçanın bozulması güvenliğinizi tehlike altına sokabilir. Diferansiyel arıza belirtileri ise şunlardır:

  • Vites değişimlerinde, araç kaldırımlarında ve ani gazlamalarda vuruntu duyulması.
  • Aracın hızı artıkça araçtan çıkan sesin de artması.
  • Diferansiyelin yağ kaçağı yapması.
  • Araca gaz verirken aracın titremesi.
  • Tekerlek lastiklerinin gereksiz yere ve düzensiz bir şekilde aşınması.
  • Aracın yol tutuş özelliğini kaybetmesi.

Diferansiyel Arızası Fiyatları

Diferansiyel arıza fiyatları çeşitli şartlara göre değişiklik gösterebilir. Bu durumda yapmanız gereken şey aracınızı bir bakıma sokmak ve servis desteği almak. Aracınızın tamirini yaptıracağınız yer ile beraber fiyat görüşmelerini gerçekleştirebilir ve size en uygun fiyatlar ile aracınızın diferansiyel arızasını giderebilirsiniz.

0bpostw0c388
Diferansiyel Arızası 5

Diferansiyel Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

Her aracın diferansiyel aygıtının belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu kullanım ömrünün uzatılması veya kısaltılması tamamen şoförle alakalı bir durumdur. Araçlarınızdaki diferansiyelin ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken ilk şey aracınızı çarpmamak. Araçların çarpması veya kaza yapması diferansiyelin arızalanmasına neden oluyor ve ömrünü kısaltıyor. Daha sonrasında arabanızın bakımlarını yaptırmanız da oldukça önemli bir etken. Bakımı yapılmayan araçların zaman içerisinde diferansiyellerinin arızalanması muhtemeldir. Bu yüzden araçlarınızın bakımını yaptırmanız gerekiyor. Diferansiyel kullanım ömrü uzatmak için bu detaylara dikkat etmelisiniz.

otoilim.com

Yorum yapın