EPC Nedir?

Teknolojinin gelişmesi tabi ki araçlara da yansımaktadır. Araçlarda kullanılan sistemlerin gelişme rahatlığı ve konforu da artırmaktadır. Araçlara eklenen EPC sistemi de kontrol anlamında bir rahatlık sağlamaktadır.

EPC Nedir
EPC Nedir

EPC Nedir

EPC sistemi sayesinde araçta yer alan bütün elektrik sisteminin kontrolü de rahatlıkla sağlanmaktadır. Bu sistem sayesinde araçta meydana gelen herhangi bir sorununda erkenden tespiti sağlanabilmektedir. 

Bütün markalarda olmasa bile bazı marka araçlarda kullanılan bu sistem, açıkça teknolojinin geliştiğini gözler önüne sermektedir. EPC sisteminin araçlarda yer alması araçta oluşan herhangi bir sorunun erken tespit edilmesi sağlamaktadır.

Araç içi kontrol panelinde yanan lambalar, anında çıkan sorunları göstermektedir. Bu sistem araçların ideal kontrolüne yardımcı olmaktadır. Bakın zamanının geldiği bu sistem sayesinde rahat bir şekilde anlaşılır. 

EPC Ne Demek?

EPC İngilizce ”elektronik Power Control” olarak ifade edilmektedir. Türkçe üzerinde ise elektronik güç kontrolü anlamında kullanılır. Arabalarda bulunan elektrik aksamı bu sistem sayesinde kontrol edilmektedir.

Araçların iç kontrol panellerinde EPC lambası bulunmaktadır. bu lamba araçlarda elektronik güç sisteminin ve kontrolünün bulunduğunu gösterir. Aynı zamanda bir ikaz lambası olarak öne çıkar.

Genellikle araç içerisinde çalışmayan belli bir kısım olduğu durumlarda bunu anlatan bir uyarı sistemi olarak ifade edilebilir. Hız gösterge panelinin iç kısmında yer almasından dolayı bu lambanın yanması önemli bir durumun olduğunu teşkil eder.

Genellikle ABS VE ESP sisteminin çalışmasında bazı sorunlar bulunduğunu gösterir. tabi bunlarla beraber araç içerisinde bulunan çalışmayan bir çok farkı bölümü anlatan bir uyarı sistemi olarak karşımıza çıkar. 

EPC Ne Demek
EPC Ne Demek

EPC Arızası

Araçların iç kontrol panelinde yer alan EPC ışığı yandığında arabanın servise götürülmesi gerekmektedir. Asıl mühim olan şey EPC ışığı yanar yanmaz götürmektir. Aksi bir durumda bu ışığın yanması ve buna rağmen kullanılmaya devam edilmesi, daha büyük sorunların oluşmasına davetiye hazırlamak demektir. 

EPC ışığı çalışma prensibi olarak araçtaki birçok donanımsal hatayı gösterebilmektedir. EPC ışığının yanması Direksiyon, fren sistemi, EPS vb. Birçok sistemde hata olabileceğini gösterir. 

EPC Arızası Nedir

EPC lambasının yanmasının birden çok sebebi olabilir. Eğer aracınızın gösterge panelindeki EPC ışığı yanıyorsa ilk olarak gaz kelebeğini kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte ABS ve EPS fren sistemlerinin de kontrol edilmesi gerekir. Çünkü EPS ve motor kontrol ünitesi birbiriyle koordineli olarak çalışmaktadır.

EPC lambası yandığı anda ertelenmeden aracın servise götürülmesi gerekmektedir. 

Sebepleri nelerdir;

  • Gaz kelebeği gövdesi arızalanması,
  • Motorda bulunan sensörlerden gelen arıza sinyali,
  • Motor aksamında arıza oluşması,
  • ABS sensörü arızalanması,
  • Fren pedalının arızalanması,
  • Fren basınç sensörünün arızalanması,
  • Servo direksiyon arızası,
  • Direksiyon sensörü arızası,
  • Araçta yanlış yapılan kablo tesisat sorunu.

EPC uyarı ışığı aracınızda tehlikeli bir durum olabileceğini göstermektedir. Oluşan arıza eğer fren sisteminde ise hayati tehlike taşıyabilir ve yaşamı tehdit eden bir kazaya sebep olabilir. Bu nedenle EPC ışığının yanması durumunda aracı kullanmaya devam etmeyi bırakıp zaman kaybetmeden sorunun çözümüne odaklanmalısınız. 

EPC arızasının küçümsenmeyecek bir arıza olduğunu belirtmekte fayda var. EPC arızası aracınızdaki elektronik sistemlerden birisinde kullanıcının hayatını tehlikeye atabilecek bir arıza olduğunu belirtir. Bu sebepten ötürü EPC ışığı neden sönmüyor diye düşünmek yerine, derhal aracınızı servise götürmelisiniz. 

EPC Arızası
EPC Arızası

EPC Işığı Nasıl Söner?

Aracınızın iç kontrol panelinde yer alan EPC ışığı yanmış ise bu ışığı söndürmenin fiyat ve zamandan tasarruf sağlayabileceğiniz bu yöntemi mevcut. Aracınızı OBD2 tarayıcı aracılığı ile bilgisayara bağlayarak ve bağladığınız bilgisayarda karşınıza çıkan kodlar arızanın nerden geldiğini tespit etmenize yardımcı olur ve kolay bir şekilde söndürmenize yardımcı olur. 

EPC ışığı yanması sadece motorla alakalı bir durum olduğu anlamına gelmez. Fren sisteminizde veya direksiyonda arıza olduğu zamanlarda da bu ışık yanar. Bu durumda da derhal aracınızın bakımlarını yaptırmak üzere servise gitmelisiniz.

Araç tekrar tarayıcı ile bilgisayara bağlanır, fren veya direksiyon kodlarının içine girilerek sorun tespiti yapılır ve ışık söndürülür.

EPC ışığının yanması basit bir sensör arızasından kaynaklanıyor olmayabilir. Aracınızın gaz kelebeğinde ya da fren sisteminizde oluşan bir arıza sürüş esnasında hayati tekliler yaratabilecek arızalardır. Bu sebepten aracınızda eğer EPCışığı yanıyorsa aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz.

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Antipollution Fault

Silindir Bloğunun Görevi Nedir?

Alternatör Nedir?

Akü Şarj Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

otoilim.com

Yorum yapın