LPG Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

LPG Gaz Ayarı

LPG gaz ayarı nasıl yapılır? Gaz ayarı yapmak gerekli midir? Gaz ayarı neden yapılır? Gaz ayarı ne zaman yapılmalıdır? Siz sordunuz biz de cevaplıyoruz.

LPG gaz ayarı genellikle sürücülerin uzun yola çıkmadan önce yapmak ya da yaptırmak istedikleri bir durumdur. Bazen de sürücülerin aracım çok yakıyor diye düşündüklerinde bu ayarı müdahale etmek isterler.  

LPG Gaz Ayarı Ne Zaman Yapılır?

LPG’li araçlardaki gaz ayarı, LPG sistemi ile ilgili bir sorun yoksa sürekli yapılan bir şey değildir işte her ay git kaza yaptığı gibi durum söz konusu değildir. Peki LPG gaz ayarı ne zaman yapılır? Bunun cevabı süreye bağlı değildir. Ne zaman ki aracınızın 10 bin km bakım zamanı geldi o zaman yaptırılır. Yani her 10 bin km bakımında bir yaptırılmalıdır. Yalnız şuna dikkat edilmeli. Gaz ayarı önceden yapılmamalı, bakımdan sonra yapılmalıdır. Bakımda hava filtresini, bujileri, buji kablolarını, yağ filtresini vs. değiştirttikten sonra gaz ayarı yapılmalıdır. Yakıt tüketimi ve performans için gaz ayarını ihmal etmemek gerekir.

LPG Gaz Ayarı Neden Bozulur?

Az önceki yazımızda gaz ayarının her 10 bin km bakımında bir yapılması gerektiğini söylemiştik. Bu iki bakım arasında gaz ayarında sıkıntı olabilir. Gaz ayarı neden bozulur? Burada bozulmanın genel sebebi araçtaki tüpün beyninde bir sorun olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda gaz ayarı yeniden yapılmalıdır. Diğer bir bozulma sebebi de bakımdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi bakımdan önce yapılan ayar bakımdan sonra bozulacağı için tekrar yapılması gerekmektedir. Bakımda gaz ayarının bozulma sebebi araçtaki hava akış dengesi, ateşleme sistemi vb. durumların değişmesidir.

LPG Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Sanayiye gitmeden gaz ayarı nasıl yapılır? Gaz ayarınızdan şüphe duyuyorsanız kontrol etmek için ya da bakım sonrası kendi gaz ayarınızı yapmak için saniyeye gitmek zorunda değilsiniz. Çoğu sürücü bu işlemi sanayide yaptırsa da masraf yapmamak veya saniyeye gitmek istemeyen, gidemeyen sürücüler de olabiliyor. Bu işlem biraz zahmetli olsa da imkânsız değil. Aşağıdaki videodan gaz ayarı nasıl yapılır izleyip öğrenebilirsiniz.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorum yapın