Frene Basınca Direksiyon Titremesi

frene basınca direksiyon titremesi
frene basınca direksiyon titremesi

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Araç hareket halinde iken direksiyondaki titreme birkaç parçanın arızalı olduğu anlamına gelebilmektedir. Bazı durumlarda ise ufak masraflar ile durum kontrol altına alınır. Direksiyonda ki titremenin yüksek hızda mı yoksa düşük hızda mı olduğu da önemli bir konudur. Eğer ki aracınız da direksiyon titremesi varsa hemen kontrol ettirmeniz gereken yerler vardır. Direksiyon titremesinin birkaç farklı boyutu mevcuttur. Bunlardan biri frene basınca titreme sorunu, diğeri ise düz yolda giderken direksiyon titremesidir. Her biri ise ayrı bir parçanın arızalı olduğunu göstermektedir.

En başta balans sorunundan bahsetmek gerekir. Aracınız ile yüksek hızlarda giderken titreme oluyorsa genellikle balans sorunudur. Lastiklerin balans ayarı bozulmuştur ve buda sadece yüksek hızlara çıkıldığında hissedilir. Bu gibi direksiyon titreme sorunlarında ilk önce kontrol edilmesi gereken yerler lastik ve balansdır.

Frene basınca direksiyon titremesi neden olur?

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Hareket halinde iken frene basınca direksiyonda bir titreme mevcut ise bu sorun genellikle fren disklerinde oluşan eğilme sonucu olmaktadır. Fren diskleri eğildiğinde fren esnasında direksiyonda titremeler görülür. Fren disklerinin eğilme yamulma sebepleri arasında aniden soğuk suya girme gibi sebepler yer alır. Bu süreçte fren diski eğilir ve frene basınca direksiyonda titreme, fren pedalında titreme oluşur.

frene basınca direksiyon titremesi
frene basınca direksiyon titremesi
https://youtu.be/UxRY02OfRR4
frene basınca direksiyon titremesi

Frene basınca direksiyon titremesi sorunu disk değişimi ile çözülmektedir. Disk ve balata seti alınarak tecrübeli ellerde değişimi yapılır. Bundan sonraki süreçte fren esnasında titreme olmadığını göreceksiniz. Çin malı fren diskleri çok kısa sürede arıza verebilmektedir. Bu yüzden malzeme alırken kaliteli orijinal fren diskleri almaya özen gösterin.

Aşınmış lastikler direksiyon titremesi yapabilir

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Aracınızdaki lastikler zamanla aşınabilir. Özellikle mevsime uygun olmayan lastik kullanılmadığında aşınmalar hızlanmakta ve lastiklerin dişlileri iyice azalmaktadır. Yolda titreme sorunu lastik aşınmasından ötürü de olabilmektedir. Özellikle tek bir lastikte olan aşınma, direksiyonda titremeye neden olacaktır. Bu yüzden lastikleri belli aralıklarla kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Frene Basınca Direksiyon Titremesi
Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Direksiyon Titremesi Arızası

Direksiyon titremesinin sebepleri arasında arızalı direksiyon kutusu da yer alır. Direksiyon kutusunun içerisinde bir takım dişli ve miller bulunur. Bunlar aşındığı zaman direksiyondan sesler ve titremeler hissedilir. Bu oldukça önemli bir durumdur. Direksiyon kutusu arızasının hemen giderilmesi gerekir.

Arızalı süspansiyon, rot kolları ve burçlar da direksiyonda hareket halinde iken titremeye neden olur. Kısacası direksiyon titremesi ön düzen ile ilgili olabilmektedir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? Motor Yağı Fiyatları

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Rektifiye Fiyatları

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Rektifiye Nedir, Neden Yapılır, Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Google.com

Araç Boyama Fiyatları

Airbag Işığı Neden Yanar, Nasıl Söndürülür? Airbag Tamir Fiyatları

ARAÇ BOYAMA ÜCRETLERİ VE BOYAMAYA DAİR GENEL BİLGİLER

“Frene Basınca Direksiyon Titremesi” üzerine 2 yorum

  1. Düz yolda 110km hız ile giderken birden direksiyonda titreme oluyor. Sebebi ön takım arızası mı yoksa balans mı

    Cevapla
    • 110km hızlara ulaştığınızda titreme oluyorsa kesinlikle balans sorunudur. Jantlara balans yapıldığında problem çözülecektir.

      Cevapla

Yorum yapın