Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır?

Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sanayiye gidip masraf yapmadan enjektör temizliği nasıl yapılır onu anlatacağız. Ancak aracınızın enjektörlerinde herhangi bir arıza varsa ve arızayı gidermek için böyle bir amacınız varsa kesinlikle işe yarayacaktır. Aracınızı daha kötü bir hale getirebilir Bu sebeple sadece enjektör tıkanıklığı gibi bir şikayetiniz varsa yani temizlik işlemi yapacaksanız işe yarayacaktır. Şimdi bunu anlattıktan sonra asıl konumuza gelelim.

Dizel Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır?

Benzinli Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır?

Dizel ve benzinli enjektör temizleme işlemi aynı olduğu için tek başlıkta anlatıyoruz.

Çokça sorulan enjektör nasıl temizlenir, enjektör tıkanıklığı çözümü nedir gibi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. Aracınızın enjektörünün tıkalı, kirli olduğuna eminseniz yani aracınızda bir performans sorunu, düşük devirlerde silkeleme gibi problemler varsa enjektör temizleme işlemi yapabilirsiniz. Temizleme işlemini aşağıdaki görselde bulunan bir temizleyici maddesi ile yapacağız.

Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır
Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır

Görselde görüldüğü gibi bu maddeler enjektör temizleme, yakıt temizleme ve performans arttırıcı diye geçiyor. Enjektör temizleyici fiyatları 80 – 150 TL arası değişiyor kolayca temin edebilirsiniz. İnternet üzerinden bile sipariş verebilirsiniz.

Aracınızın yakıtına göre temizleyici almayı unutmayın. Bilmeyenlere zor gibi gelebilir ama çok basit bir işlem. Araç deposunda 30 – 35 litre yakıt varsa 150 ml enjektör temizleyici kullanmanız ideal ölçüdür.

Ancak ilk defa kullanılacaksa tavsiye edilenin yarısını kullanmanızı öneririz. Yani 30 – 35 lt yakıtta 75 ml temizleyici kullanın. Aşağıdaki görseldeki gibi yakıt kapağını açıp, temizleyiciyi açıp, temizleyiciyi yakıt deposuna boşaltıyorsunuz. Yakıtınız tam dolu değilse örnek olarak üçte biri dolu ise temizleyicinin de üçte birini kullanmanız daha iyi olur.

Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır
Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır

Boşaltırken kenarlara sızdırıp boşa gitmemesine dikkat edin. Enjektör temizleyicinin görevi depoda ve yakıt sisteminde bulunan pislikleri temizlemektir. Ayrıca daha az yakıt tüketimine yardımcı olur bu şekilde. Boşaltma işlemi bittikten sonra aracı devirli, 2 veya 4. viteste kullanın ki temizlik en iyi hali ile gerçekleşsin. Enjektör temizleme işlemi bu kadar. Enjektör temizleme sonrası performansta değişikliği mutlaka göreceksiniz.

LPG Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır?

LPG enjektör temizliği daha farklı olduğu için sanayiye gitmenizi tavsiye ederiz. Yine de ben yaparım siz söyleyin derseniz hızlandırılmış videoyu alta bırakıyoruz.

DİKKAT!

İlk defa yapılan işlemde ilk zamanda çok yakıt yakması ve egzozdan siyah duman çıkması normal bir durumdur. Enjektör temizleyicileri tamir yapmaz, sistemdeki tıkanıklıkları ve pislikleri temizler.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2022

Yorum yapın