Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Araçta motora zarar gelmemesi için motor yağının ara sıra kontrol edilmesi gerekmektedir. İhmal edilen motor yağı, motora zarar vererek size çok büyük masraflar açabilir. Peki motor yağı nasıl kontrol edilir?

Motor yağının kontrol etmeden önce sağlıklı ölçüm için iki şeye dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan birincisi aracın düz bir zeminde olması gerektiğidir. Eğer araç eğimli bir yerde duruyorsa ölçüm size yanlış sonuç verecektir. İkinci dikkat edilmesi gereken motorum son 15 -20 dakikadır çalışmıyor olması gerekmesidir. Yeni stop etmiş motorda yağ yeni kullanıldığı için daha çökmemiştir ve size ölçümde eksik sonuç verecektir. Motorun son 15 dakikadır çalışmadığından ve aracın düz zeminde olduğundan eminsek şimdi motor yağı nasıl kontrol edilir ona bakalım.

motor yagi kontrolu
Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir? 4

1 numaralı bölge motor yağının konulduğu kısımdır. 2 numaralı çubuk ile motor yağı seviyesi kontrol edilir. Motor yağı kapağını açtıktan sonra çıkarttığımız çubuğu silerek motor yağı haznesine sokarız. Çabuğu silmezsek yaptığımız kontrol yanlış çıkar. Soktuğumuz çabuk 3 – 4 saniye sonra çıkartılar. Çubuğun ucunda alttaki görsel gibi 2 adet nokta ya da işaret bulunur. Çıkarttığımız çabuktaki yağ bu iki noktanın ortasından daha düşük seviyede ise motor yağı takviyesi gerekir. Zaten çoğu çubukta ideal ve tehlikeli yağ sınırı işaretle belirtilmiştir.

Motor Yag Seviyesi Kontrol Etme Adimlari1
Motor Yağ Seviyesi Kontrol Etme Adımları

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere yağ iki noktanın ortasındaki seviyeden baya düşmüş tehlikeli sınıra gelmiştir. Bu araca motor yağı takviyesi gerekmektedir. Fazla olsaydı da boşaltılması gerekecekti. Aşağıdaki görsel de ideal seviyeleri görebilirsiniz.

motor yagi fazlasi
Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir? 5

Yorum yapın