Conta Nedir?

Conta Nedir
Conta Nedir

Conta Nedir?

Conta sağlamlığını yapısındaki metal ve seramik maddelerden alır. Conta aracın motorunun birbirine temas eden bölümler arasında yer alan bir koruyucu maddedir ve esnekliği sayesinde parçaların birbirine tam temas etmesine yardımcı olur. Böylece motorun tam verimli çalışmasını sağlar. 

Sağladığı bu verimi motor bloğu içine veya diğer depolara yabancı madde, motor yağı ya da engelleyerek gerçekleştirir. Conta yapısal olarak en önemli tamamlayıcı parçalar içerisinde yer almaktadır.

Conta Nedir? Sızdırmazlık başta olmak üzere farklı özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü makine  ve benzeri mekanik yapıların birçoğunda kullanılır. Silindir kapağı, araçtaki yakıtın ve hava karışımının buluştuğu bölümleri kapatmaya yarayan koruma bloğudur.

Bu blok ve silindir bölmeleri arasında bulunan silindir kapak contasının yapmış olduğu işlevi yitirmesi, conta yanması olarak adlandırılır.

Conta yakma sonrası silindir bloğunun içerisine motor yağı ve motor suyunun girmesi kolaylaşır. Bundan ayrı conta soğutma suyu deposu ve yakıt deposu gibi kapalı parçaların içerisine yabancı madde girişini de engeller. Bu parçalarda contanın işlevini kaybetmesi de conta yakmak olarak adlandırılır. Conta yakmak olarak kullandığımız tabir mecazi anlamdır, parçanın artık işlevini yerine getiremediğini veya deformasyon yaşadığı anlamına gelir.

Arabada conta yakması küçük bir parçada gerçekleşse bile fazla masraf çıkarabilir. Bu olay basit görünse de conta yakma durumunda araç direkt sağa çekilmelidir. Araçta conta yakması sonucu servise götürülmediği durumda motorda başka arızalarda çıkarabilir o yüzden bu durumda araç direkt yetkili servise götürülmelidir.

Ayrıca aracınızın bakımlarını kilometre ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak düzenli yaptırmanız sayesinde bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Conta Nedir
Conta Nedir

Conta neden yanar?

Conta neden yanar Aracınızda orijinal parça kullanılmaması conta yakmasına sebep olur. Bundan ötürü aracınızın conta yakmaması için en başta orijinal parçalar kullanılması önerilir çünkü  parçalar yüksek devir, sıcaklık ve zorlu ortam koşullarına karşı yüksel teknolojiyle üretilir. Motorunuzun içinde kullandığınız motor yağı, yakıt, motor suyu ve antifriz gibi kullandığınız ürünleri aracınızın modeline göre seçmelisiniz.

Motorun yüksek devirlerde kullanılması ve aşırı sıcaklığa maruz kalması conta yanmasına sebep olur. Motor suyu kullanıma göre arada kontrol edilmelidir çünkü motor suyu eksilmesi de conta yanmasına sebep olur. Uzun süre kullanılan araçlar sıcak bir iklimdeyse ya da rüzgar almıyorsa araç kendi içerisinde bulunan soğutma sistemi ile soğutma suyunu soğutmaya çalışır.

Bunu başaramayan araçlar su kaynatır bu kaynama sonucu su yavaş yavaş motordaki parçalara ulaşır ve contalar bundan olumsuz etkilenerek işlevini kaybeder. Sızmaya devam eden su ve suyun tetiklemiş olduğu motor yağı ve ya diğer maddeler silindir bloğuna, motor suyu deposuna ya da yakıt deposuna doğru geçer.

Kullanımı direkt olarak etkileyen conta yanması araç kullanıcısının kullanma tarzıyla da alakalıdır. Kullanım tarzı yüksel devirli ve seri olursa conta yakması sorunu oldukça kısa sürede gerçekleşir. Vaktinde tespit edilen ve değiştirilen contalar daha büyük sorunlar çıkmasının önüne geçer. 

Conta Yanık Testi

Conta Yanık Testi Conta testi araçların silindir kapaklarındaki silindir kapağında yaşanan kaçakları ve sızdırmazlıkları kontrol eden bir işlemdir. Contalar bazı hatalı kullanımlarda ya da bakımsız kalmaktan ötürü yanabilir. Yanma sonucunda oluşan sızmalar motor kullanım güvenliği ve motor sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Bu nedenle düzenli bakım ve oto ekspertizlerde conta bakım işlemi yapılmaktadır. 

Conta testi araçlarda olan kaçağı tespit etmeye yarar  yarar. Eğer conta testi zamanında yapılmazsa motor suyu ve motor yağına karışması sonucunda silindir kapak contasının yanmasına sebep olur.

Conta Testi Şöyle Uygulanır;

  • Testin yapılacağı araç çalıştırılır ve gerekli sıcaklığa gelmesi beklenir,
  • Silindir kapak contasında bazı kılcal çatlamaların olduğu düşünülen genleşme haznesinin içi açılarak mavi renkte olan test sıvısı uygulanır,
  • Eğer kılcal çatlamalarda herhangi bir gaz kaçağı söz konusu ise kullanılan mavi test suyu yeşile döner 
  • Eğer çatlamalar erken  dönemde fark edilmişse ve ağır kaçaklar mavi test suyunun rengi sarıya döner. 

Her durumda da rengi değişen conta test sıvısı contada kaçak bulunduğunu belli eder ve contanın değiştirilmesi gerekir.

Conta Nedir
Conta Nedir

Conta Yanması İle karşılaşmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aracınızın soğutma suyu seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir.
  • Aracınızda devamlı antifriz bulunmalıdır.
  • Trafikte sert dur kalk yapılmamalıdır.
  • Aracınızın suyu normalden fazla eksiliyorsa neden kaynaklandığı sorgulanmalıdır.

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Conta Tamir Fiyatları Ne Kadar?

Motor Rektefiye Fiyatları

Motor Rektefiye Fiyatları 2022

otoilim.com

Yorum yapın