Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılır

Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılır
Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılır

Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılır

Motor bloğu dış ve iç katman olmak üzere iki farklı bölümden oluşan bir yapıdır. Motor bloklarının dış katmaları arasında soğutma suyu kanallarına yer verilirken, motor suyu da söz konusu kanallar aracılığıyla motor içinde sirkülasyon yaratır. Motor bloğunun iç katmanında ise silindir ve motor yağına yer verilmiştir. Ancak blok çatlakları genel olarak motor bloğunun dış katmanında ortaya çıkar. Çünkü dış kısım, çevresel faktörlere diğer bölümlere göre çok daha fazla maruz kalmaktadır.

Peki motor bloğu çatlağı nasıl anlaşılır? Motor bloğu çatlağının belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

  • Eğer motor bloğunda çok küçük bir çatlak ortaya çıkmışsa, ilk belirti olarak motor suyunda belirli oranda eksilme meydana gelecektir. Zamana bağlı olarak da çatlağın büyümesi kaçınılmazdır.
  • Motor bloğunda çatlak meydana gelmişse soğutma suyunun devri de bozulacaktır. Buna bağlı olarak da hararet sorunu kendisini gösterecektir.
  • Soğutma suyunun tamamen bitmesi, radyatör veya su haznesi gibi parçalarda herhangi bir sorun meydana gelmişse de blok çatlaklarından söz edilebilir.
  • Yağ kaçakları söz konusu olabilir.
  • Araçlar sıkça stop edebilir ya da hiç çalışmayabilir.

Motor Bloğu Çatlak

Tüm bunların yanı sıra motor bloğunda çatlak oluşmasıyla birlikte kimi zaman kompresör kaçakları da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca çatlak motor bloğunun iç kısmında ortaya çıkmışsa; motor suyuna yağ, motor yağına da su karışabilir. Araçların çekişten düşmesi, boğulması ve teklemesi de yine blok çatlaklarına işaret etmektedir.

Motor Bloğu Boyama
Motor Bloğu Boyama

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyat Bilgisi

Motor Bloğu Neden Çatlar? Motor Bloğu Çatlağını Nasıl Anlarız?

Motor Bloğu Boyama

Komple Motor Boyama

Otoilim.com

Yorum yapın