Araba Boyama

Araba Boyama
Araba Boyama

Araba Boyama

Arabasının rengini değiştirmek isteyen pek çok kişi, araba boyama konusu üzerine detaylı araştırmalar yapmakta ve bu boyama işlemlerinin inceliklerini öğrenmek istemektedir. Eğer siz de arabanızı boyamak istiyorsanız, bu noktada dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunuyor. Çünkü araba boyarken bilinçsiz hareket ederseniz, boyanın sonucu hayal ettiğiniz gibi olmayacaktır.

Arabasını satıp yeni bir araç satın almak yerine boyayarak yeni bir görünüm elde etmek istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyebilir ve araba boyamanın inceliklerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede boyama işleminin sonucu beklentilerinizi karşılayacaktır.

Evde Araba Boyanır Mı?

Günümüzde arabasını boyamak isteyen ancak profesyonel boyama işlemi yerine daha az masraflı boyama yöntemlerine yönelen kişiler, evde araba boyanır mı sorusuna yanıt aramaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, bireysel olarak araç boyamak mümkündür. Ancak araç boyamanın zor bir işlem olduğu mutlaka bilinmelidir. Zira araç yüzeylerinde her türlü boya kullanılamaz ve boya işlemi esnasında yapılan ufak bir hata bile aracınızın hasarlı görünmesine sebep olabilir.

Evde araba boyamayı düşünen bireyler, mutlaka bilgi sahibi olmalı ve bilinçli bir şekilde hareket etmelidir. Çünkü daha önce de söz ettiğimiz gibi bilinçsiz araç boyama girişimleri istenilen sonucu vermeyebilir.

Araç Boyamak İçin Ne Tür Boya Kullanılmalı?
Araç Boyamak İçin Ne Tür Boya Kullanılmalı?

Araç Boyamak İçin Ne Tür Boya Kullanılmalı?

Komple araç boyama işlemi için birden fazla boya türü tercih edilebilmektedir. Akrilik boyalar, sprey boyalar ve araç boyama için özel üretilmiş boya seçenekleri bu işlemlerde kullanılabilmektedir. Ancak herhangi bir boyayı satın almadan önce mutlaka boyanın hangi yüzeylerde kullanılabildiğini öğrenmelisiniz. Zira her boya türü araba yüzeyi için uygun olmayacaktır.

Arabanızı boyamak için kullanabileceğiniz boyaları yapı marketlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapı marketlerdeki satış danışmanları tercih edebileceğiniz tüm boya çeşitlerini gösterecektir. Bu sayede arabanızı uygun bir boya ile komple boyayabilir ve iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Araba Boyası Fiyatları Nedir?

Evde araç boyamak isteyen bireylerin yaptığı araştırmalardan bir tanesi de araba boyamak için kullanılan boyaların fiyatlarıdır. Daha önce de söz ettiğimiz üzere araç boyamada kullanılabilecek birden fazla boya türü olduğu için fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Ancak en uygun fiyatlı araç boyası seçeneği sprey boyalardır. Metal ve araç yüzeyinde kullanılabilen sprey boyalar, uygun fiyatlı bir çözüm sunmaktadır. Özellikle sprey boya daha iyi bir boyama sonucu alınmasına yardımcı olabilmektedir.

Araç boyası için kullanılabilecek en etkili boya ise akrilik türdeki özel araç boyalarıdır. Bu boyalar yalnızca araç boyamak için geliştirildiğinden dolayı hem uzun ömürlü hem de profesyonel sonuç alınmasına destek olmaktadır. Siz de bu boya türleri arasında seçim yaparken beklentileriniz ve bütçenizi hesaba katabilir ve bu doğrultuda fiyatları inceleyebilirsiniz.

Araba Boyası Fiyatları Nedir?
Araba Boyası Fiyatları Nedir?

Araba Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Eğer araba boyama işlemi yapmak istiyorsanız, boyadan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Zira arabanızı boyamadan önce var olan boyayı çıkartmanız, pürüzleri gidermeniz ve göçük gibi hasarları ortadan kaldırmanız gerekir. Bu adımların yapılması ile araç boyanmaya uygun hale getirilmektedir. Araba boyamak için gereken malzemeler ise aşağıdaki listede belirtilmektedir. Bu malzemeler, kullanacağınız boya türü ve boyama işlemine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

 • Araç yüzeyi için uygun boya, vernik ve astar
 • Maskeleme bandı
 • Temizleyici tiner
 • Araçta göçük ve çizik gibi hasarlar varsa araç macunu
 • Boya incelici ve boya sertleştirici
 • Zımpara makinesi ve su zımparası

Yukarıdaki malzemelere ek olarak boya türüne göre boya makinesine de ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için boya maskesi, eldiven ve siper kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu adımlar tamamlandıktan ve araç boyamak için gerekli tüm malzemeler edinildikten sonra boyama işlemine başlanabilmektedir.

Araba Nasıl Boyanır?
Araba Nasıl Boyanır?

Araba Nasıl Boyanır?

Araba nasıl boyanır sorusuna yanıt arayan bireyler, araçların çoğunlukla profesyonel atölyelerde uzmanlar tarafından boyandığını, ancak daha önce de belirtildiği üzere evde de boyanabileceğini bilmelidir. Eğer aracınızı kendiniz boyamaya karar verdiyseniz, bir önceki başlıkta belirtilen ekipmanları edinmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında izlemeniz gereken adımlar ise detaylı bir şekilde aşağıdaki listede sıralanmaktadır.

 1. Araba boyamak için ilk olarak gerekli parçaların sökülmesi gerekir. (Tamponlar, fitiller, kapı kolu, tavan çıtası gibi)
 2. Aracınızın var olan boyasını çıkartmak için araç yüzeyine uygun bir zımpara işlemi yapmalısınız. Bu zımparayı makine ile yapmanız, kuru zımparalamanız ve çok sert olmayan bir zımpara ucu kullanmanız gerekir.
 3. Zımparadan sonra aracın tüm yüzeylerine dikkatlice bakmalı ve hasar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer aracınızda hasar varsa mutlaka araç macunu ile boşluklar doldurulmalı ve çiziklerin giderilmesi sağlanmalıdır.
 4.  Macunlar kuruduktan sonra su zımparası yapılacaktır. Macunun kusursuz şekilde durması için bu adım oldukça önemlidir.
 5. Bu adımdan sonra ise aracın boya değmemesi gereken yerlerine maskeleme bandı uygulanır.
 6. Boyanın rengine bağlı olarak boya yapmadan önce astar uygulamanız gerekebilir. Boyanın yüzeye daha rahat tutunması ve rengin iyi çıkması için astar yapılması önerilmektedir.
 7. Astar yapıldıktan sonra astarın kuruması beklenir. Astar kuruduktan sonra su zımparası kullanılarak yüzeydeki pürüzler giderilir. Eğer yüzey pürüzlü kalırsa boya istendiği gibi durmayacaktır. 
 8. Astar işlemi bittikten sonra ise asıl boya ile boyama yapılmaya başlanır. Bu noktada boyanın türü ve rengine göre birkaç kat boya atılması gerekebilir. Sağlıklı bir sonuç için 3 ila 4 kar arası boya yapılmalıdır.
 9. Boya bittikten sonra pasta cila uygulaması ile boyanın kalıcı olması sağlanır. Böylelikle boya dış etkenlere bağlı olarak dökülmeyecektir.
 10. Son adımda ise kapı kolu ve tavan çıtası gibi başta sökülen parçalar yerine takılır.

Yukarıdaki listede belirtilen her bir adımın özenle yapılması sonucu siz de arabanızı kolayca boyayabilirsiniz. Ancak boya işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok hususun var olduğunu göz önünde bulundurmalı ve herkesin kolayca araç boyayamayacağını unutmamanız gerekmektedir.

sddefault
araba resmi

Araba Boyarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Araç boyamak,her bireyin yapabileceği bir iş değildir ve profesyonel ve ayrıca titiz bir çalışma gerektirir. Zira arabalar pahalıdır ve yanlış yapılan boyalar hem aracın masraflarının artmasına hem de doğrudan değer kaybetmesine neden olur.  Araba boyarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • İlk olarak kullanacağınız tüm malzemelerin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Zira maskeleme bandının bile kaliteli olmaması, istenilen sonucun alınmasını önleyecektir.
 • Zımpara yaparken dikkatli olmanız ve çok sert zımpara yapmaktan kaçınmanız gerekir.
 • Arabanın astarını attıktan sonra mutlaka bir gün beklemeniz ve astarın tam oturduğundan emin olmanız gerekir.

Kısaca özetlemek gerekirse; araba boyama yaparken her adımda oldukça dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle malzeme kalitesinden işçiliğe kadar pek çok alanda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Profesyonel Araç Boyama

Günümüzde pek çok birey profesyonel araç boyama yaptırmaktadır. Araçların çok daha kaliteli boyanması ve iyi bir görünüme kavuşması için profesyonel araç boyama önerilmektedir. Üstelik alınan malzemelerin fiyatı ve yapılan usta işçilik de düşünüldüğü zaman profesyonel kişilere araç boyatmanın çok daha mantıklı olduğu anlaşılabilmektedir. Siz de arabanızı boyamadan önce bu unsurları düşünmeli ve kararınızı buna göre vermelisiniz.

Benzer İçerik

Yorum yapın