Geleceğin Otomobilleri Nasıl Olacak?

Geleceğin otomobilleri ile birlikte araçlar eskisinden daha iyi hale gelecek. Örneğin günümüzdeki arabalar geçmişteki otomobillerden daha iyi.

Gelecekte araçların daha iyi bir yerde bulunacağı bilinen bir durum. Geçmişte ilk araçları incelediğimizde birçok aracın üstü açıktı ve genel olarak siyah renkli arabalar yaygındı. Eski arabalarda koyu rengin kullanılmasının nedeni daha hızlı kurumasıydı. Günümüze kadar üstü kapalı arabalar ve daha profesyonel araçlar karşımıza çıktı. Gelecekte de daha iyileri gelmeye devam edecek.

Geleceğin Otomobilleri

Elektrikli Otomobillerin Yaygınlaşması

Artık yavaş yavaş elektrikli arabalar yaygınlaşıyor. Elektrik ile çalışan otomobiller, henüz yeterince yaygınlaşmasa da bu teknoloji, gelişmesiyle birlikte daha çok sürücü tarafından tercih ediliyor hale gelecek. Elektrikli otomobiller, elektrik motoru ile çalışarak arabanın hareket etmesini sağlıyor. Benzin ve dizel arabalara göre daha az yakıt maliyeti bulunan bu tür modeller, ayrıca çevreye daha çok saygılı olmakta. Şimdiden bazı ülkeler elektrikli arabalara geçişi hızlandırmış durumda. Bunun için benzinli ve dizel araçları yasaklama kararları düşünülüyor.

Otonom Sürüş

Otomobiller arasında son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan otonom sürüş, geleceğin otomobilleri arasında yer alacak bir teknoloji. Otonom sürüş, aracın sürücü olmadan kendi kendine gitmesi olarak algılansa da aslında bu 5. seviyede geçerli. Diğer seviyelerde aracın kontrolünün kısmen sürücüde olması gerekiyor.

0. seviye ile beraber araç, sürücü tarafından kontrol edilirken 1. seviyede sürüş yardımı mekanizmaları bulunuyor. 2, 3 ve 4. seviyede ise her seviye arttıkça daha iyi otonom özellikler sürücülerle buluşuyor. Günümüzde henüz gelişme aşamasında olan bu teknolojinin gelecekte 4 ve 5. seviyeyi yaygın olarak kullanması bekleniyor.

Geleceğin otomobilleri

Uçan Otomobiller

Geçmişte insanlar 2000’li yılları uçan arabalarla düşünüyordu. 2022 yılına gelmiş olduğumuz bu tarihte halen uçan otomobiller piyasada yok. Uçan araçlar ile ilgili bazı çalışmalar yapılsa da henüz pazarda yerini almadı. Bu tür otomobillerin öncelikli olarak yolcu taşıma ve kargoculuk sektöründe kullanılması planlanıyor. Sonrasında ise sürücülere açılması bekleniyor.

Akıllı Araçlar

Geleceğin otomobilleri arasında akıllı araçlar da bizleri karşılıyor olmakta. Araçlar, her geçen yıl daha akıllı hale dönüşüyor. Yapay zeka ile birlikte gelişen araçlar, güvenli sürüşü mümkün kılıyor. Örnek vermek gerekirse şerit takip sistemi, yol çizgilerini takip ederek şerit içerisinde kalmayı sağlayan bir yöntem. Bunun yanı sıra geri park yaparken arkada nesne olunca arabanın alarm vermesi de bir diğer akıllı teknoloji örneği. Tabii ki bu tür teknolojiler gelecekte nesnelerin interneti ile daha akıllı hale bürünecek.

Abonelik Sistemi

Araçlarda öne çıkması beklenen bir diğer sistem abonelikler oluyor. Son zamanlarda internette pek çok firmanın abonelik sistemi kullanmaya başladığı görülüyor. Şirketler, daha çok kâr elde etmek için bu yöntemleri uygulamaya başlamış durumda. Yakın zamanda buna benzer örneklerle karşılaştık. Bazı otomobil üreticileri, abonelik sistemi ile beraber müşterilerine daha iyi hizmet sunmaya çalışıyor.

BMW, yakın zamanda abonelik sistemi açıklayan şirketler arasında bulunuyor. BMW’nin abonelik paketlerini incelediğimizde özellikler arasında ön koltuk ısıtma, güvenli kamera bilgisi, gelişmiş sürüş asistanı ve harita güncelleme paketi gibi özellikler yer alıyor.

Araba Güncelleme Sistemi

Geleceğin otomobilleri arasında araba güncelleme sistemi de yer alacak. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla beraber teknoloji, otomobillerle birleşecek. Bu doğrultuda araçta yer alan bazı donanımlar ve yazılımlar sürücü güncellemesi ve uygulama güncellemesi alacak. Bu durum, daha kaliteli sürüş deneyimi ve daha iyi yolculuk sunacak.

Yorum yapın