Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Kaporta, arabanın derisi gibi düşünülebilir. Kaportaya zarar geldiği takdirde göçük oluşur. Göçük düzeltme işlemi bu doğrultuda araştırılan bir olay.

Kaporta, aracın iç donanımlarının korunmasını sağlayan bir kaplama. Kaporta sayesinde arabanın iç aksamındaki parçaların zarar görmesi engellenerek bu parçaların kusursuz bir şekilde çalışmasına olanak tanınır. Özetle kaportaların büyük bir önemi mevcut.

Kaporta, trafik kazalarında veya küçük kazalarda hasar alabilir. Bazı araçların dokuları hassas olduğu için ciddi zararlar da görebiliyor. Bazı arabalarda ise dayanıklılığı sebebiyle kaportanın zarar almadığı da bilinen bir gerçek. Kaportası zarar gören bir sürücünün yapması gerektiği şey hemen oluşan göçüğü düzeltmek için bir uzman ile görüşme sağlamak.

Göçük Düzeltme Hakkında Bilgi

Göçük, arabanın dış kaplamasında meydana gelen bir olay. Eğer bir kaza yaşanırsa kaporta, içe doğru göçebilir ve bu, aracın o kısmında bir çukur oluşturur. İçe doğru çöken bir kısım, estetik açıdan güzel durmaz. Bundan dolayı bazı sürücüler, çukur oluşan kısmı düzeltmek için bir ustaya başvurur.

Bu doğrultuda araç için Göçük düzeltme tekniği uygulanır. Bu teknik, göçüğün düzeltilmesi için arabanın kaportasında yer alan hasarın belirli aşamalardan geçmesi anlamına geliyor. Bu aşamalar sonucunda göçükten eser kalmıyor, arabanın bu kısmı orijinal gibi görünüyor.

Bazı kişiler bu teknik sonrasında araçta iz kalıp kalmayacağını merak edebilir. İster boyalı olsun ister boyasız olsun yaşanan göçük sonrasında iz kalmaması için hassas bir şekilde çalışma yapılır. Eğer boyalı araçta boya döküldüyse içe doğru göçen yer düzeltildikten sonra boyama işlemi uygulanır. Bu şekilde hasar olduğu anlaşılmaz.

Bu işlem ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi göçüğün veya göçüklerin kaç dakika içerisinde düzeltildiği. Bu işlem göçük miktarına ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer tek bir küçük göçük bulunuyor ise işlem birkaç dakikada tamamlanır. Daha fazla göçük var ise birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

Göçük Düzeltme

Sorulan bir diğer soru ise Göçük düzeltme işlemi sonrasında aracın değerinin etkilenip etkilenmediği oluyor. Göçük oluşan bir kısımda yapılan işleme bağlı olarak değerde değişiklik olabilir veya olmayabilir. Eğer teknik güzel bir şekilde uygulanır ise yani hassas bir şekilde yapılırsa iz kalmaz ve bu durum, arabanın değerini düşürmez.

Göçük Düzeltme İşleminin Uygulanması

Bu operasyon çeşitli yollarla uygulanabilir. En popüler yollardan birisi pompa yardımıyla göçüğü öne doğru çekmek. Özellikle boyası dökülmeyen veya boyasız araçlarda bu şekilde düzeltme herhangi bir hasara neden olmuyor. Bunun yanı sıra daha büyük göçüklerde ise daha ciddi işlemlere yer veriliyor. Örneğin boya döküldüyse gerekli tespitler yapıldıktan sonra göçük düzeltiliyor ve boyama işlemine geçiliyor. Bu şekilde araç sahibi, aracını sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor.

Göçük Düzeltmenin Avantajları

Pek çok sürücünün korkulu rüyası olan kaza sonrası göçükler, günümüz yöntemleriyle artık korkulacak bir şey olmaktan çıktı. Göçüklerin düzeltilmesi ile birlikte sağlanan avantajlardan birisi aracın eski görünüme kavuşması. Araç, eskisi gibi orijinal haliyle görünerek insanlara göz kırpmaya devam ediyor.

Göçük düzeltme ile birlikte insanların elde ettiği faydalardan birisi eğer araç boyalı değilse veya boya dökülmeyecek kadar sağlam ise bu işlemin boyasız bir şekilde yapılması. Boyasız göçme işleminin düzeltilmesi masrafları azaltarak daha uygun fiyata onarım sunuyor.

Göçüklerin düzeltilmesi ile birlikte aracın genel estetik görünümünde de önemli bir düzelme yaşanır. Bu, özellikle titiz olan sürücüler için büyük bir önem taşıyor.

Yorum yapın