Enjektör Arızası

Enjektör Arızası
Enjektör Arızası

Enjektör Arızası

Enjektör arızaları parçaların hava geçirmez şekilde kapanmasına sebep olur ve enjektörden püskürtülen yakıt yerine ulaşamaz. Bu arızaların sebebi az katkı maddesi ile kalitesiz yakıt kullanımı, parçanın yaşı itibariyle aşınması ve enjektör imalatındaki kusurlar yüzünden oluşan arızalardır. Enjektör memesindeki problemlerde enjektör arızalarına örnektir.

Enjektör arızası araçlar için üzerinde durulması gereken bir konudur. Çoğunlukla benzinli araçlarda değil de dizel araçlarda kullanıldığı söylense de benzinli araçlarda da kullanılmaktadır. Genel olarak benzinli ve dizel araçlarda enjektör arıza belirtilerini bilmekte fayda vardır. arıza belirtilerini bilmek erken aracınıza hızlı müdahale edebilmenizi ve en hızlı sürede yetkili servisse götürmenizde yardımcı olur.

Egzoz gazı okuma değerinde bozulmalar meydana gelir aracınızın elektronik beyine sahip olması durumunda arıza ikmal ışığını yakarak sizi uyarabilir. Bu sorun dahil aracınızdaki bütün arıza ikmal ışıklarının görevini bilmenizde fayda vardır. Enjektör arızası oluşması durumunda rölantide de bozulmalar meydana gelir. Eğer otomobilinizin bir enjektör arızası söz konusu ise mutlaka bir rölanti sorunu da söz konusudur. Enjektör arızalandığı zaman rölantiyi koruyamaz ve arabanın stop etmesine sebep olur. Bu durumda trafikte ani stoplara sebebiyet vererek istenmeyen durumlara yol açabilir.

Eğer bir enjektör arızası söz konusu ise belirtilerini bu durumlarda anlayabiliriz;

 • Araç motorunun çalışması sırasında olması gerekenden fazla ses çıkarıyorsa,
 • Trafikte hızlanma ve devir ayarlama sorunu meydana gelir çünkü enjektör arızası durumunda aracın hızını ve devrini ayarlamanız mümkün olmayacaktır,
 • Araç çalışmaya başladığı andan itibaren motorda titreşim ve ses meydana gelecektir,
 • İlk kalkışta ve trafikte seyir halindeyken araçta teklemeler meydana gelir,
 • Araç harareti hızlı bir şekilde artar ve bu durum motordaki başka parçalara da zarar verir,
 • Araç performansında düşüşler meydana gelir,
 • Yakıt sarfiyatında hissedilen bir artış meydana gelir.

Bütün bu sayılan arızalar benzinli ve dizel araçlarda meydana gelen arızalardır. Bunların haricinde lpg li araçlarda da enjektör arızası görülmektedir. Enjektör arızası yaşayan lpg li araç içerisine benzin koyulduğu zaman bu arızalar görülmeyecektir. Fakat zaman içerisinde enjektörün tamamen arızalanması halinde aracınızı kullanırken zorlanacaksınızdır. Tüm bu belirtiler görülecektir. LPG li araçlarda enjektör arızası belirtisi şunlardır;

 • Lpg ile kullandığınız araç kendi kendine benzine geçmeye çalışır,
 • Benzinde sorunsuz bir şekilde çalışan aracınız lpg ye geçince sorunlar yaşatacaktır.
Enjektör
Enjektör

Enjektör Tamiri Ve Değişimi 

Enjektör tamiri kesinlikle işinde profesyonelleşmiş kişiler tarafından yapılmalıdır. Enjektörün arızalandığı tespit edildiğinde hızlı bir şekilde yetkili oto servise götürülmelidir. Oto servis araç için gerekli testleri yaptıktan sonra enjektör sökümü yapıp tamir veya değişim işlemi yapılmaya başlanır. Enjektör sökümü yapılmadan önce enjektör çevresinin hava ile temizlenip yakıt hortumunda yer alan klipsler çıkartılır ve daha sonra enjektör yerinden sökülür. Ddaha sonra test durumlarına göre arıza belirlenir ve gerekli işlemler yapılır.

Enjektör değişimi artık tamir edilemeyecek durumda yani kullanılması mümkün olmayan herhangi bir deliğinde ya da diğer alanlarında çatlak olması durumunda uygulanan bir işlemdir. 

Enjektör Arızası

Enjektör Nedir?

Enjektör araçlarda bulunan yakıtın aracın çalışabilmesi için gerekli yakıtın dağıtılmasını sağlar. Depolama alanında bulunan yakıt enjektör arayıcılığıyla motorun çalışabilmesi için ihtiyaç olan yerlere dağıtılır. Enjektör araç motorları için hayati önem taşımaktadır araç motorunda yer alan silindirlerin düzenli ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için enjektörün yakıtı sorunsuz bir şekilde dağıtması ve püskürtmesi gerekir. Enjektörler yoğun yakıt basıncına dayanıklı şekilde üretilmektedir. Enjektörün çalışma prensibini bilmek araç sahiplerine fayda sağlamaktadır. Enjektörün yakıtı aracın çalışması depodaki yakıtı sorunsuz bir şekilde gerekli araç aksamlarına iletmesi gerektiğini bilmek araç sahiplerini kaliteli yakıt kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ve enjektör bakımlarını düzenli yapmasının önemi hakkında bilinçli olması demektir.

Enjektör farklı şekillerde üretilmektedir. Ancak yakıt türlerine göre dizel ve benzinli enjektör olmak üzere iki şekilde üretilmektedir. Enjektörler arasında çeşitlerine göre farklılık görülmektedir. dizel ve benzinli araçlarda farklı ateşleme sistemi kullanılmaktadır. Benzinli araç hava ve yakıt karışımı ateşlemesi yaparken dizel araç havayı sıkışan basınç ile püskürtmektedir. İki tür araçta da enjektör bulunmaktadır fakat aralarında fiyat ve performans farklılıkları görülmektedir.,

Enjektör Nedir
Enjektör Nedir

Lpg Enjektör Fiyatları

 • Atiker sıralı sistem enjektör takımı 440 TL ile  1500 TL arasında 
 • Albien sıralı sistem enjektör takımı 180 TL ile 350 TL arasında 
 • Akl sıralı sistem enjektör takımı 180 TL ile 260 TL arasında 
 • Gangas sıralı sistem enjektör takımı 270 TL ile 510 TL arasında 
 • Lavato sıralı sistem enjektör takımı 460 TL ile 2110 TL arasında 
 • Silindirlerine göre ve satıcı farklılıklarına göre değişim göstermektedir. 

Sıkca Sorulan Sorular

Benzer İçerikler

Masrafsız Enjektör Temizliği Nasıl Yapılır?

Otoilim.com

Yorum yapın