Katalitik Konvertör Arızası

Katalitik Konvertör Arızası
Katalitik Konvertör Arızası

Katalitik Konvertör Arızası Otomobiller günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan ve neredeyse vazgeçilmez bir hale gelmiş ulaşım araçlardır. Hayatı oldukça kolaylaştıran otomobillerden çıkan egzoz dumanlarının çevreye ve ekosisteme en verdiği zararı en aza indirmeyi amaçlayan sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerden en önemlisi de katalitik konvertörlerdir.

Katalitik konvertörler, yanma sonucunda ortaya çıkan egzoz dumanlarını süzerek çok daha az çevreye zararlı hale getirmektedir. Katalitik konvertörlerin bir diğer ismi ise oksidasyon katalizörüdür. Katalitik konvertörler zaman içinde eskiyerek araçta arıza oluşturabilirler. Katalitik konvertörlerin en çok arıza oluşturduğu araçlar özellikle çok sık trafikte kullanılan araçlardır.  

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik konvertörler araçların egzoz bölümünde bulunurlar ve motorun çalışma prensibi olan yanma esnasında oluşan zararlı gazları süzerek çevreye daha az zararlı gazların salınmasını sağlayan önemli bir parçadır.

Katalitik könvertörler tüm araçlarda bulunan ve çevreyi korumak, ulaşım araçlarından çıkan gazların insan sağlığını olumsuz etkilememesi amacıyla üretilmiş bir parçadır. Tüm dünyada katalitik konvertörlerin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle üretilen bütün araçlarda katalitik konvertörler bulunmaktadır. Katalitik konvertör araçlarda bulunana en önemli parçalardan birisidir. Gazları indirgeyerek çok daha az zararlı hale getiren bir parçadır.

Katalitik Konvertör Neden Arızalanır?

Araçlarda bulunan parçalar araçların kullanım sürelerine ve şekillerine göre zaman içinde ömrü azalmakta ve değiştirilmesi gerekmektedir. Bu parçalardan birisi de katalitik konvertörlerdir. Katalitik konvertörler ömrünü tamamladığında bazı belirtiler göstermekte ve sürücüsüne haber vermektedir.

Katalitik konvertörlerin amacı, motorun çalışması esnasında meydana gelen karbon emisyonu yüksek olan gazların araçtan çıkmadan önce çok daha az zararlı hale getirmektir. Bu amacını yerine getirmesi için parçanın içinde bulunan gövdesi delikli halde üretilmiş seramik ya da buna benzer maddelerden üretilmekte olan plaka kullanılır.

Araç çalıştığı her an bu parça sürekli olarak çok yüksek derecede sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Ne kadar bu durumlara dayanaklı halde üretilse de zaman geçtikçe deformeler oluşarak görevini yerine getiremez hale gelmektedir.

Aynı zamanda motordan gelen gazlar süzülürken parça içinde bulunan delikli plakadan geçerken zamanla bu deliklerin tıkanmasına neden olabilirler. Bu gibi durumlar katalitik konvertörlerin arızalanmasına ve değişmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Arızalanan bir katalitik konvertör değiştirilmediği taktirde parça içerisinde bulunan delikli yapıdan gazlar geçemediği için araçta performans kaybı ya da kötü koku gibi sorunların oluşmasına neden olur. Katalitik konvertörlerin arızalanması durumunda aynı zamanda yakıt tüketiminde artışta meydana gelmektedir.

Katalitik Konvartör Arızası Belirtileri Nedir?

Katalitik konvertörlerin arızalanması durumunda araçta belli başlı durumlar meydana gelir. Bu durumlardan bazılarına bakacak olursak eğer;

Motor performansında düşüş: katalitik konvertörler araçların egzoz sisteminde bulunarak motorda yanma sonucunda oluşan gazları süzerek çıkışa ulaştırır. Katalitik konvertörde herhangi bir arıza olması durumunda gazların çıkışı zorlaşacak ve motor performansında düşüş olacaktır.

Araç altından ses gelmesi: katalitik konvertörlerin arızalarından birisi de kırılması sonucu oluşur. Bu gibi durumlarda araç ilk çalıştığında aracın altından sesler gelir. Bu durum ilk başlarda çok bir sorun oluşturmasa da ilerleyen zamanlarda tamamen tıkanmasına ve aracın hararet yapmasına neden olacaktır.

Egzozdan gelen siyah duman: egzozdan siyah duman gelmesinin birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden birisi de katalitik konvertörde oluşan arızadır.

Kükürt kokusu: katalitik konvertörde oluşan arızada, egzoz dumanlarının süzülmemesi sonucu araçtan kirli duman çıkar ve bu da kötü kokuya sebep olur. Aracın alt tarafının ısınması: katalitik konvertör aracın alt tarafında bulunduğu için ve motordan gelen çok yüksek ısıdaki gazlara maruz kaldığı için herhangi bir arıza oluşması tıkanma olması durumunda aracın alt tarafında ısınma meydana gelir.

Katalitik Konvertör Arızası Fiyatları

Katalitik konvertörler araçlarda bulunması zorunlu olan ve arızalanması durumunda aracın performansında düşüş ve yakıt tüketiminde artış gibi durumların gözlendiği önemli bir parçadır. Katalitik konvertörler araçların kullanım ömürlerine göre zaman içerisinde arızalanan bir parçadır. Katalitik konvertörler arızalanması durumunda değiştirilmesi gerekmektedir.

Katalitik konvertörlerin içerisinde bulunan delikli yapının tıkanması durumunda aracın boş bir arazide ve yüksek devirde kullanılması gerekmektedir. Bu sayede katalitik konvertörlerin arızası ücret ödenmeden giderilebilir. Eğer parçada tıkanma değil de parçalanma gibi bir arıza oluşursa aracın servise götürülmesi ve parçanın değişmesi gerekmektedir. Bu da kullanılan aracın marka ve modeline göre değişiklik gösteren fiyatlar ödenmesini gerektirmektedir. Katalitik konvertörler 600 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösteren fiyatlara sahiptir. Aracınızın marka ve modeline göre bu fiyatlar değişmektedir.

Katalitik Konvertör Fiyatları

Katalitik Konventör Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

Katalitik konvertörler araçlarda yanma sonucu meydana gelen zararlı gazların süzülerek çevreye ve insan sağlığına daha az zararlı hale gelmesini sağlayan bir parçadır. Katalitik konvertörlerin içerisinde bulunan delikli yapı sayesinde gazların süzülmesini sağlar ve sonrasında araçtan atılır.

 Süzülen gazlar zaman içerisinde parçanın içerisinde bulunan deliklerin tıkanmasına neden olabilir ve bu durum aracın performansında düşüşlere ve yakıt tüketiminde artışlara neden olur. Bu nedenle katalitik konvertörlerin arızalanması durumunda değiştirilmesi gerekmektedir.  

Katalitik konvertörlerin ömrü uzundur. Genellikle araçların kullanım şekli ve ömrüne göre değişir. Katalitik konvertörlerin ömrü kullanıcın kullanım şekline göre değişmektedir. Özellikle sık trafikte kullanılan araçların katalitik konvertörleri daha hızlı arızalanmaktadır. Bu nedenle araçlar şehir içinde daha az kullanılması gerekmektedir.

Herhangi bir arıza oluşumu durumunda eğer parçalanma söz konusu değil ise boş bir yolda yüksek devirde aracı kullanmak parçayı değiştirmeden arızanın giderilmesini sağlar. Aracı uzun mesafeli yollarda kullanmak, aracı devrine uygun şekilde kullanmak çok sık yüksek devirlerde ya da çok alçak devirlerde kullanmak araca zarar verir ve parçanın deforme olmasına neden olur.

Aracın yıllık bakımlarını aksatmamak da önemli bir detaydır. Bakımları periyodik ve düzgün bir şekilde yapılan araçların arıza verme olasılığı çok daha fazla azalmaktadır.

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Yorum yapın