Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır? Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır?

Aracı p0420 katalizör uyarısı verenler, aracı egzoz muayenesinden egzoz emisyonu yüksek çıkması sebebi ile geçemeyenler ya da egzoz muayenesine gitmeden önce katalizör temizliği (emisyon ayarlaması) yapmak isteyenler katalizör nasıl temizlenir? ya da tıkalı katalizör nasıl açılır? diyorsanız bunun çok kolay bir yöntemi olduğunu bilmenizi isteriz. Muayenede egzoz emisyonu yüksek çıktıysa doğru konudasınız. Bu sebeplerin dışında araba yokuşta çekmiyor diyorsanız yine bunun çözümü bu katalizör temizliğinde.

Katalizör sistemi filtrelemeden oluştuğu için tamir etmek mümkün değildir. Bu yüzden değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Katalizör değiştirme masrafı da, ortalama bir marka katalizör ve işçilik dahil bir araç için en kötü 900 liradan başlar. Ancak 100 liralık katalizör temizleme sıvısı ile %70 ihtimalle bu masraftan kurtulabilirsiniz. Örneğin Liqui Moly Katalizör Temizleyici sıvı ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır
Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır

Katalizör Temizleyici Kullanımı

Şu an 100 – 120 TL civarında 300 mililitrelik bir katalizör temizleyici 35 – 40 litrelik bir yakıt deposu büyüklüğüne sahip araçta iki kere kullanabilir. Almadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Katalizör temizleyicinin iki çeşidi bulunmaktadır. Biri araca yakıt deposundan diğeri de boğaz kelebeğinden koyuluyor. İkisi de aynı görevi yapıyor ancak yakıt deposundan koyulan katalizör temizleyici hem katalizör sistemini hem enjektör sistemini hem de egzozu temizliyor.

Katalizör temizleyici sıvıyı yakıt deposuna döktükten sonra depodaki yakıtı biraz tüketerek temizliği bitirebilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları Sıfır Araç İlk Muayene Tarihi Ne Zaman? Trafik Poliçe Sorgulama

Yorum yapın